Inflace Spojených států roste výrazně rychleji než se předpokládalo

5
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ve středu odpoledne došlo ke zveřejnění inflačních dat Spojených států za měsíc srpen. Ekonomové očekávali meziroční nárůst o 3,5 %. Aktuální míra inflace se ukázala být ještě vyšší. Meziročně narostla o 3,7 % a jedná se tak o letošní největší nárůst. Rekordní nárůst má také srpnový index spotřebitelských cen (CPI).

CPI měří náklady napříč širokou škálou zboží a služeb. Za srpen narostl o 0,6 % a meziročně dokonce o 3,7 %. Takovému nárůstu pomohly hlavně ceny energií (meziměsíční nárůst o 5,6 %), kterým dominuje nárůst ceny benzínu o 10,6 %. Ceny potravin rostly jen o 0,2 % a náklady na bydlení o 0,3 %. Tento nárůst byl primárně tažen nárůstem nájemného za srpen o 0,5 %. Meziročně nájemné vzrostlo o 7,8 %. V případě, že by se do CPI nepočítaly náklady na bydlení (asi třetina váhy), tak by index meziročně vzrostl asi jen o 1 %.

Fed příští týden pravděpodobně sazby ponechá

Tato data poskytují základ pro rozhodování Fedu o změně základní úrokové sazby. Zasedání se koná již příští týden a možná, že středeční oznámení aktuální míry inflace nám již naznačuje potenciální výsledek tohoto zasedání. S ohledem na nedávná prohlášení Jerome Powella , předsedy Fedu, se do jejich hledáčku primárně dostává inflace jádrová (neobsahuje ceny energií a čerstvých potravin).

Lépe prý naznačuje dlouhodobý vývoj ekonomiky. V srpnu meziročně narostla o 4,3 %. V červenci rostla o 4,7 %. Hodně analytiků si proto myslí, že Fed na středečním jednání základní sazbu ponechá beze změny. Podle CME FedWatch Tool tomu aktuálně věří 97 % dotázaných.

Závěr

Na zářijovém zasedání si jen 3 % lidí myslí, že dojde ke zvýšení sazeb. Přesto je ale velká část přesvědčena, že do konce roku ještě minimálně jedno zvýšení přijde. Téměř třetina (32,5 %) počítá se zvýšením již na listopadovém zasedání a 36,2 % věří, že to přijde jako vánoční dárek v polovině prosince.

Ve snížení sazby v tomto roce nevěří vůbec nikdo. Ať již zasedání Fedu dopadne nakonec jakkoliv, tak aktuálně zveřejněná data nám ukazují, že sen o soft-landing ekonomiky Spojených států se trošku rozplývá. Cílový stav 2 % se posouvá možná na rok 2026 nebo i dál.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img