Turecký parlament se vyjádří k novému zákonu o kryptoměnách – 40% daň nebude

5
(5)

V tureckém parlamentu bude v nadcházejících týdnech projednáván nový zákon o kryptoměnách. Cílem je chránit investory tím, že vytvoří rámec pro fungování kryptoměnových burz. Na přípravě zákona se podílely klíčové společnosti z odvětví.

Podle vysokého vládního úředníka připravované kryptografické předpisy, které jsou předmětem přezkumu v tureckém parlamentu, neobsahují 40% daň z kryptoměn.

Pro turecké investory dobrá zpráva

Investoři do kryptoměn v Turecku si mohou kolektivně oddechnout. Právní rámec, jehož cílem je upřednostnit transparentnost, bezpečnost a kontrolu kryptoměnových platforem, bude parlamentu doručen v následujících týdnech. Druhou prioritou rámce je vytvoření vhodného finančního prostředí pro růst blockchainových podniků. Podle Mustafy Elitase, předsedy parlamentu z vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), zákon nezahrnuje často skloňovanou 40% daň. Elitas na Twitteru uvedl, že chystaný zákon bude “zaměřen na regulaci místního kryptoměnového systému, prevenci zlovolných činů, ochranu investorů a potírání stížností”.

Po schůzce třinácti vedoucích pracovníků z oblasti kryptoměn a vysokých státních úředníků a úředníků finančního sektoru Elitas uvedl, že účastníci schůzky by dali přednost rámci, který by usnadnil rychlé změny v rychle se rozvíjejícím odvětví. Podle Elitase bude mít konečné slovo v jakékoli navrhované regulaci parlament. Vláda chce také zřídit centrální depozitní banku, která by odstranila riziko protistrany.

Burzy v Turecku zažívají rozkvět

V zemi je na kryptografických platformách registrováno téměř pět milionů účtů. Úřad pro finanční kriminalitu (MASAK) nedávno uložil společnosti Binance pokutu ve výši téměř 634 000 dolarů. Binance je největší kryptoměnovou burzou v Turecku podle denního objemu obchodů. V reakci na to turecká společnost Binance uvedla, že “‘otevřeně komunikuje a spolupracuje s regulačními a dozorovými orgány a snaží se vytvořit udržitelný, zdravý a bezpečný ekosystém”.

V Turecku má sídlo více než 30 kryptoměnových platforem. 21. prosince 2021 (Po devalvaci liry) překročil počet obchodů jeden milion. Údaje společností Chainalysis a Kaiko ukázaly, že od roku 2019 jsou pro obchody s lirou nejoblíbenější Bitcoin a USDT.

Hrozba vysokých pokut

Od 4. května 2021 musí krypto burzy provádět kontroly Know-Your-Customer (KYC) a hlásit obchody s vysokým objemem či podezřelé transakce. K nařízení došlo po krachu burz Thodex, Vebitcoin a dalších, kdy přišly tisíce investorů o své peníze. Po zastavení obchodování uprchl generální ředitel společnosti Thodex s 2 miliardami dolarů do Albánie. Burzám, které nedodržují předpisy, hrozí vysoké pokuty a trestní stíhání. Centrální banka zakázala používání kryptoměn k platbám 30. dubna 2021. Guvernér centrální banky ale tvrdí, že banka nemá v úmyslu kryptoměny zakázat.

Závěr

Turecko se podle mnohých ekonomů nachází na pokraji hospodářského kolapsu. Prosincová inflace v zemi dosáhla 36,08 %, což je číslo, které bylo v zemi naposledy viděno v září 2002. Nelze se proto divit, že se místní snaží ochránit své úspory a vyměnit tureckou liru za kryptoměny. A to je přesně to, k čemu byly kryptoměny vytvořeny.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img