Trhy pod lupou: Ropní magnáti pokazili klidné burzovní Velikonoce

5
(10)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Světové trhy měl čekat poklidný týden, kdy jsme měli už jen vyhlížet začátek výsledkové sezony v USA, která začne v pátek 14. dubna. Nestalo se tak. Finanční trhy zaskočila zpráva OPECu o snížení těžebního limitu o 1,1 milionů barelů ropy za den, a to až do konce letošního roku. Připojuje se tak k předchozímu snížení o 2 miliony barelů, na kterém se představitelé OPECu dohodli loni v říjnu.

Cena ropy se automaticky zvedla o pět dolarů a vyskočila nad 80 dolarů za barel v případě americké lehké ropy a 85 dolarů za barel pro ropu Brent. Trhy hned přišly o dobrou náladu a znovu se rozšířily obavy ohledně budoucího vývoje. Jaké jsou k nim důvody?

Z mého pohledu je to v první řadě kvůli skutečnosti, která se příliš nezmiňuje, a jíž je prakticky otevřené spojenectví Ruska a Saúdské Arábie. Proč Rusko potřebuje dražší ropu, je evidentní. Jeho ropnému průmyslu se sice podařilo přesměrovat velkou část produkce do Číny a Indie, která ji vozí zpět do Evropy, Rusko ji však musí prodávat pod cenou. Vedení války je drahá záležitost a země každým dnem potřebuje čím dál víc peněz, aby v ní mohla pokračovat.

Dlouhodobě nízké ceny ropy by Rusko vyčerpaly. Připomeňme, že i když se mluví často pouze o OPECu, představuje jeho produkce pouze 30 % světové spotřeby. Rusko proto potřebuje nutně spojence. A toho našla v Saúdské Arábii, která dříve značně spolupracovala s USA. Společné snížení produkce ropy je tak dalším signálem tohoto nového spojenectví a překreslení světového řádu.

Dedolarizace světa

Nejde jen o to, že dva státy, které dříve neměly stejné spojence, jsou nyní schopné se domluvit a podnikat kroky ve společném zájmu. Saúdská Arábie taktéž potřebuje vysokou cenu ropy, aby se vládnoucí dynastie udržela v klidu u moci a mohla pokračovat ve svých megalomanských projektech.

Saúdská Arábie má nyní Evropě, a zejména Švýcarsku co vracet, protože převzetí Credit Suisse další švýcarskou bankou UBS poškodilo akcionáře. Největší akcionářem Credit Suisse byla právě Saúdská národní banka. Saúdové tak mají důvod mstít se západnímu světu, který neochránil jejich investice. Ale i přes tuto epizodu a snížení těžby se hraje o víc – o dedolarizaci světa.

Americká vláda musela po opuštění zlatého standardu zajistit, že ve světě bude i nadále poptávka po americkém dolaru. Ta USA umožňuje financovat jejich obrovské rozpočtové schodky a s tím udržovat nejštědřejší rozpočet pro armádu na světě. Aby byl o americký dolar stále zájem, navázala se jeho cena na ropu, kterou totiž potřebují všichni. Každý, kdo chce ropu koupit, tak za ni musí zaplatit v dolarech.

Juany za ropu?

Saúdská Arábie držela výměnou za vojenskou pomoc dlouhou dobu nad tímto systémem ochrannou ruku. Nyní však její představitelé mění pomalu na celou věc názor. Neznamená to, že se v dohledné době upustí od dolaru, ale začnou se objevovat alternativy. Saúdská Arábie se například rozhodla přijímat za ropu čínské juany, přičemž dříve by něco takového nebylo myslitelné. Většina politických vůdců (kromě hegemonů typu Čína a Rusko), kteří se rozhodli prodávat ropu za jinou měnu než dolary, dopadla špatně.

Aniž bychom se pouštěli do politických či morálních soudů, je nutné konstatovat zjevný fakt, že je americký dolar na ústupu. Před dvaceti lety by se Saúdská Arábie nemohla chovat jako dnes. Pro investora je důležité počítat s tím, že dedolarizace světa se stane velkým tématem v následujících deseti letech. Přestože pro dlouhodobé investory je toto téma více než aktuální, pojďme se nyní podívat na to, jaké má zvýšení cen ropy bezprostřední dopady.

Inflace, recese a stagflace

Reakce trhů byla okamžitá, protože krok OPECu překvapil všechny, kdo si mysleli, že boj s inflací je vyhraný nebo téměř vyhraný. Země OPECu tak nepřímo vyzvaly na souboj americký Fed, protože právě zvyšování sazeb mělo přispět k útlumu ekonomické aktivity, která pak stlačí ceny přirozeně dolů. Rusko a saúdskoarabští šejkové však přilili do inflačního kotle trochu oleje. Podle každoměsíční studie OPECu očekávají, že poptávka po ropě zůstane v západním světě stejná. Jinak řečeno, západ bude v recesi.

Jelikož v recesi padá cena ropy, připravilo se vedení OPECu na tuto eventualitu snížením těžebních limitů. Podle vyjádření jeho představitelů je 80 dolarů za barel minimum, ideální úroveň by se tak měla nacházet na 100 dolarech. Tak vysoká cena ropy by však zhatila dosavadní úsilí Fedu. Pokud by chtěl v boji s inflací pokračovat, musel by sazby zvedat a tím poslat ekonomiku ještě víc do recese. Pád banky SVB by tak byla pouze lehká předehra před tím, co nás čeká.

V každém případě se Spojené státy a s nimi západní svět budou muset vyrovnat s tím, že inflace poroste či zůstane stejná. Klesat za těchto podmínek bude jen velmi těžko. Jelikož hospodářský růst, utlumený rostoucími sazbami, bude nulový nebo záporný, stagflace bude na spadnutí. To je pravá černá můra jak pro centrální bankéře, tak i pro politiky, protože se jedná o ten nejhorší možný scénář. Cenu ropy proto vždy bedlivě sledujte.

Z oživení jejích cen profitovaly samozřejmě ropné společnosti. Zvolená hranice 80 dolarů za barel není bez zajímavosti, z technické analýzy vyplývá, že je klíčová. Jakmile se kolem ní ropa usadí, je cesta k vyšším hodnotám otevřená. Každá další pozitivní zpráva může navíc způsobit silný průlom obchodním kanálem. Ropa by měla následně volnou cestu pro další silný růst.

Smíšené pohyby na světových indexech

Cena ropy pomohla celému energetickému sektoru, který je od začátku roku mimo hlavní zájem investorů. Ceny energetických společností mají velký prostor pro růst. Zároveň však obavy z inflace a dalšího zpřísnění měnové politiky negativně působily na technologické firmy. Oním zpřísněním se myslí hlavně doba, po kterou bude Fed chtít držet svoje sazby vysoko. Trhy už počítají maximálně s jedním kosmetickým zvýšením, jež by mělo být již započítané v dnešních cenách. Trhy teď spíš spekulují, zda tvrdé přistání americké ekonomiky nedonutilo Fed začít sazby co nejdříve snižovat. Tyto dvě protichůdné tendence způsobily smíšené pohyby na burzovních indexech.

Asijské trhy povětšinou klesaly. Japonský Nikkei odepsal výrazných 1,87 %, v červených číslech zůstal i hongkongský Hang Seng a ztratil 0,34 %. Dařilo se pouze burze v Šanghaji, která přidala 1,67 %.

Ani evropské trhy nijak výrazně nevybočovaly. Francouzský CAC přidal skromných 0,03 %, německý Dax dokonce ztratil 0,20 %. Zato britskému FTSE se podařilo zakončit týden pozitivním růstem 1,44 %.

V zámoří si nejlépe vedl průmyslový Dow Jones, který zakončil týden se ziskem 0,64 %. Zatímco index S&P500 měl jen minimální ztrátu -0,1 %, technologický Nasdaq se propadl o -1,10 %.

Bitcoin si dává přestávku

Dokonale imunní vůči růstu ropy byl bitcoin. Ten se nadále pohybuje ve stejné zóně okolo 28 000 dolarů. Hranice 28 000 se nyní stala silnou rezistencí. Pokud by se ji bitcoinu podařilo v blízké době zdolat, cesta k 33 000 dolarům by byla otevřená. V případě opačného vývoje je spodní rezistence na 25 000 dolarech. Dokud velcí hráči nakupují, negativní vývoj se zdá málo pravděpodobný.

Vývoj bitcoinu
Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc

Závěr: Výsledková sezona v USA

Příští týden bychom si měli konečně odpočinout od centrálních bank a makroekonomických spekulací. V pátek bude v USA zahájená již zmíněná výsledková sezona. A jak je zvykem, začne v bankovním sektoru, který je nyní ostře sledovaný. Své výsledky představí JP Morgan, Wells Fargo, BlackRock a Citigroup. U BlackRocku se bude sledovat, jak se tato firma vyrovná se ztrátou v Credit Suisse, kde patřila mezi význačné akcionáře. Kromě velkých peněžních ústavů nás budou čekat i výsledky First Republic Bank, která je ohroženou regionální bankou podobně jako SVB. Uvidíme, zda se potvrdí dubnová burzovní statistika. Duben totiž po červenci patří k nejlepšímu investičnímu měsíci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Luděk
Hodnocení článku :
     

Výborný článek, díky!!!

Fantom

Také děkuji za výborný článek, který možná mnohým otevřel oči. Tyto důležité informace jsou bohužel v tuzemském zpravodajství na okraji zájmu.

AjRep

A přesně z tohohle důvodu je nanejvýš žádoucí přejít z dieselu na vodíkové pohony.

spot_img