UBS souhlasí se záchranou banky Credit Suisse – vyvolává to ale otázky

5
(4)

Skupina UBS se 19. března dohodla na koupi svého v problémech se potácejícího konkurenta Credit Suisse za 3,25 miliardy dolarů. To vše v rámci “nouzového nařízení”, které má zabránit nestabilitě finančního trhu.

UBS zachraňuje Credit Suisse

Dříve zveřejněné zprávy hovořily o tom, že UBS souhlasila s koupí Credit Suisse za více než 2 miliardy dolarů, přičemž se odvolávaly na osobu obeznámenou s touto záležitostí. Nejnovější prohlášení UBS však odhalilo, že celková částka za transakci činí přibližně 3 miliardy švýcarských franků, tedy 3,25 miliardy USD a USB ji zaplatí ve svých akciích.

Pokud vezmeme v úvahu, že tržní kapitalizace Credit Suisse činila dne 17. března 7,5 miliardy franků, tedy 8 miliard dolarů, jde o velmi výraznou slevu.

Colm Kelleher, předseda představenstva UBS k tomu uvedl:

Tato akvizice je pro akcionáře UBS atraktivní, ale řekněme si jasně, že pokud jde o Credit Suisse, jedná se o nouzovou záchranu. Strukturovali jsme transakci tak, aby byla zachována hodnota, která v podniku zůstala, a zároveň jsme omezili naše riziko.

Švýcarské úřady v zájmu uzavření transakce souhlasily se změnou předpisů v zemi. To konkrétně znamená, že obešly hlasování akcionářů, a oznámily transakci o víkendu, ještě před otevřením trhu.

Součástí dohody je také závazek Švýcarské národní banky poskytnout UBS likviditu ve výši více než 100 miliard USD. UBS ve svém prohlášení také uvedla, že jednání byla zahájena společně švýcarským federálním ministerstvem financí, švýcarským úřadem pro dohled nad finančním trhem (FINMA) a Švýcarskou národní bankou a akvizice má jejich plnou podporu.

Jaký bude další vývoj?

Švýcarské úřady o víkendu zvažovaly i jiné alternativy vůči Credit Suisse pro případ, že by dohoda s UBS selhala. Ve hře bylo i úplné nebo částečného znárodnění banky jako nouzové varianty.

Záchranný plán Credit Suisse by zahrnoval i ztráty pro držitele dluhopisů, což vyvolalo obavy evropských regulačních orgánů. Panují totiž obavy, že by to podkopalo důvěru investorů v evropský finanční sektor.

Obavy o další osud mají samozřejmě i zaměstnanci banky, kteří se bojí vlny propouštění. V padesáti zemích světa Credit Suisse zaměstnává cca 50 tisíc lidí.

A ani trhy se nezdají být v klidu. Bankovní index STOXX 600 odepsal tři procenta a je na nejnižší hodnotě za poslední tři měsíce. Akcie samotné Credit Suisse v pondělí odepsaly 60 procent a společnosti USB 13 procent.

Závěr

Od roku 2008 jde o první operaci na záchranu globální banky. Pro mne jsou nejvíce děsivé a vyvolávající další otázky tyto skutečnosti: Urychlená změna zákona, obejití akcionářů, vyřešení přes víkend a až podezřele nízká cena. Bitcoin (a neberte to jako investiční radu) mi nyní dává smysl víc, než kdy předtím.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Ochrana před inflaci je to jen když to roste :o). Ti co koupili za 60tis to určitě s radostí čtou, že BTC je pred tou inflaci konečně ochrani.

Jako bavím se, ale u to začíná být trochu otřepané. Chtělo by to nějaká nová úderna hesla. Ochrana proti inflaci už nové ovce na oholení velmi pravdepodobne nepritahne :).

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Kdo nakoupil zlato na konci 70tých let musel čekat cca 30 let než se mu cena v USD NOMINÁLNĚ vrátila na cenu jeho nákupu (pokud přidáme inflaci, tak čekal ještě o dost déle, resp. snad už se dočkal…). A přitom panuje cca všeobecná shoda na tom, že zlato je ochrana před inflací.

BTC je násobně volatilnější než zlato, takže i ten kdo nakoupil za 60k bude (přes?)příští rok, až budeme nad 200k, nepochybně ochráněn ;-D.

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
AjRep

A kdo nakoupil v roce 2017, kdy byl bitcoin za tři tácy, ten tahle “hesla” opravdu řešit nemusí.

spot_img