Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.
Proč je spotové ETF na bitcoin tak důležité? Jaké jsou výhody pro adopci?
Cesta k americkému spotovému Bitcoin ETF byla dlouhá a náročná. Od doby, kdy dvojčata Winklevossova před více než deseti lety poprvé požádala o schválení, SEC zamítla všech 33 žádostí více než tuctu žadatelů.
Nicméně díky žádosti společnosti BlackRock, drtivého soudního vítězství společnosti Grayscale nad SEC a nedávného schválení pákového ETF na bitcoin a na futures na ethereum se zdá, že jsme blíže než kdykoli předtím.
Známí průmysloví analytici nyní odhadují šanci na schválení do začátku ledna na 90 %. Diskont Grayscale vůči čisté hodnotě aktiv (NAV) se snížil ze 45 % na začátku roku na 13 %. Bitcoin od začátku roku vzrostl o výrazných 110 %. Tyto události vytváří přívětivé prostředí pro schválení spotového Bitcoin ETF.
Bitcoin „short squeeze“ posílá cenu BTC téměř na 38 000 dolarů, open interest zůstává zvýšený
Více než 16,5 miliard dolarů v open interestu bitcoinu dospělo k předpokládanému závěru. Následoval short squeeze a cena BTC se dostala těsně pod hranici 38 000 dolarů.
Data z Cointelegraph Markets Pro a TradingView sledovala reakci měnového páru BTC/USD v prostředí vysoce zvýšeného open interest (OI) na burzách.
Již dříve Cointelegraph informoval o tom, že více než 15 miliard kapitálu USD v OI je schopné vyvolat novou vlnu volatility. Někteří se obávali, že dojde k poklesu ceny BTC, přičemž nebylo jisté, jestli se ocenění propadne nebo stoupne.
Nakonec byl trh překvapený, jelikož BTC prorazil hranici 37 000 USD a odrazil se těsně před hranicí 38 000 USD.
Počet peněženek s celým bitcoinem přesáhl milion
Asi snem každého investora do kryptoměn je mít celý bitcoin. Počet peněženek držících více než 1 BTC aktuálně překonal historický milník. Je jich více než milion. A s rostoucí cenou roste i počet bitcoinových milionářů.
Při pohledu na graf si můžete všimnout, že i v roce 2019, kdy se cena tokenu pohybovala kolem 3 500 USD, nebylo držitelů celého bitcoinu tolik. Největší skok přišel na konci loňského roku. Tedy v době, kdy se cena propadla až na 16 000 USD. Evidentně to hodně investorů bralo jako skvělou příležitost a doplnilo svá portfolia. Aktuálně tedy máme 1 018 015 takových peněženek.
Solana připsala téměř 200 %, stanovila novou nejvyšší hodnotu pro rok 2023
Nativní token Solany, SOL , zažil 10. listopadu působivý 22% nárůst a poprvé od května 2022 překonal hranici 54 dolarů. Následně 11. listopadu překonal hranici 60 dolarů. Pozoruhodné je, že k tomuto nárůstu došlo uprostřed neustálého prodeje tokenů SOL ze strany FTX. Delawarský soud schválil prodej majetku zkrachovalé burzy, který zahrnoval 55,75 milionu SOL.
Nadšení investorů z nárůstu ceny SOL lze přičíst skutečnosti, že část tokenů z konkurzního řízení je uzamčená. Kromě toho je v rámci likvidačního plánu FTX stanoven týdenní prodejní limit ve výši 100 milionů USD. Počáteční obavy z likvidace aktiv se v podstatě změnily v naději, jelikož se investoři uvědomili omezený účinek odprodeje.
Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta drží rekordních 157 miliard dolarů
Objem hotovosti společnosti Berkshire Hathaway Inc. dosáhl nového rekordu 157,2 miliardy dolarů. Přispěly k tomu jak zvýšené úrokové sazby, tak nedostatek výhodných obchodních příležitostí, v nichž by miliardář Warren Buffett mohl uplatnit své prostředky.
Podle sobotního vyjádření firmy překonala tato finanční zásoba, kterou Berkshire z velké části uložila do krátkodobých státních dluhopisů, předchozí maximum. Poslední maximum pocházelo z doby před dvěma lety.
Konglomerát rovněž vykázal provozní zisk ve výši 10,76 miliardy amerických dolarů, což je oproti předchozímu roku skokový nárůst. Konglomerát těžil z důsledků zvýšených úrokových sazeb, které měly vliv na zásobu hotovosti. Dále Buffett těžil ze zisků v pojišťovnictví.
Přestože Berkshire v posledních letech rozjela svou akviziční mašinérii, společnost se stále potýká s problémy při hledání velkých obchodů, které Buffettovi zajistily renomé. Díky tomu mu zůstalo více hotovosti, než mohl se svými investičními poradci včas využít.
Bonusová zpráva
Prezidentka ECB: Evropa by měla zřídit svou Komisi pro cenné papíry a burzy
Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky, nedávno předložila průlomový návrh, který by mohl potenciálně způsobit revoluci v evropském finančním regulačním rámci.
Ve své strategické vizi se vyslovila pro zřízení evropské obdoby americké Komise pro cenné papíry (SEC). Cílem tohoto kroku je posílit finanční schopnosti Evropy k tomu, aby mohla účinně řešit naléhavé problémy regionu.
Návrh Lagardeové se objevuje v situaci, kdy se Evropa potýká s významnými problémy, konkrétně s deglobalizací, demografickými změnami a naléhavou potřebou dekarbonizace.
Zřízení evropské Komise pro cenné papíry a burzy, která by nahradila současnou mozaiku národních dozorčích orgánů, je považováno za klíčové pro získání značných finančních prostředků potřebných k řešení těchto výzev.
Tento nový regulační orgán by nejen zefektivnil dohled, ale také zvýšil efektivitu kapitálových trhů v celé Evropě. Lagardeová dále zdůrazňuje potřebu konsolidace mezi evropskými národními finančními burzami.
Jednotný evropský kapitálový trh je podle ní nezbytný pro podporu stabilního hospodářského prostředí. Taková konsolidace by nejen zefektivnila finanční procesy, ale také posílila postavení Evropy na světové finanční scéně.