Česká republika se opět zapsala do dějin vědy. Je to další průlom v rozvoji kvantových technologií. A jeho původ můžeme vysledovat do Olomouce.
Kvantové počítače změní vše
Kvantové počítače jsou jednou z velkých nadějí budoucnosti. Dokáží totiž provádět matematické operace, na které běžné počítače nestačí. Díky využítí poznatků z kvantové mechaniky se v následujících letech můžeme setkat s radikálním skokem ve vývoji technologie.
Více informací o kvantových počítačích – Všechno, co chcete vědět o kvantových počítačích
Kvantové počítače nevyužívají klasické bity, ale kvantové bity. Klasický bit má dva stavy. Buď jednička nebo nula. Kvantový bit může být ovšem ve stavu, kterému se říká superpozice, kdy je jedničkou i nulou zároveň. Díky důmyslné architektuře lze tuto vlastnost spolu s kvantovým provázáním využít k dříve nepředstavitelným operacím.
Udržet tak zvané qubity ve stavu superpozice ovšem není lehké, a tak většina kvantových počítačů musí být ochlazena na teplotu blízko absolutní nule. Z České republiky nedávno přišel také další vynález, kdy se podařilo sestavit qubit z diamantu. Ten byl následně schopen fungovat správně i při pokojové teplotě.
Teleportace v Olomouci
Pokud jste byli fascinováni teleportační technologií ve sci-fi a mysleli jste si, že tohle se za vašeho života nemůže stát realitou, tak jste byli na omylu. Teleportace jako taková je ovšem složitější. Přenáší se totiž primárně kvantový stav částice. A zde je komplikace v tom, jak vlastně tento přenos interpretovat. Znamená to, že částice si vyměnily místo, anebo si vyměnily pouze vlastnosti?
To je těžké říct, i proto se vedou debaty o tom, jestli někdy bude možné teleportovat makroskopické objekty, jako je např. člověk. A pokud by to bylo možné, tak pak vzniká otázka, jestli na druhé straně bude ten samý člověk, nebo jestli jeho předchozí já zemře a vytvoří se nové. Tyto filosofické otázky ovšem můžeme nyní nechat stranou.
Vědcům v Olomouci se podařilo teleportovat kvantové bity mezi třemi uživateli. Jeden libovolný z nich vždy rozhoduje, zde se teleportace mezi dvěma zbylými uskuteční. To vede ke kontrolované teleportaci kvantových stavů.
„Vznikl jakýsi elementární trojúhelník uživatelů, mezi kterými dochází ke kontrolované kvantové teleportaci a jehož libovolný vrchol lze nahradit vrcholem jiného podobného trojúhelníku. Lze si to představit jako základní buňku nového typu komunikační sítě. Pokud by se tímto způsobem postupovalo dál, lze celý systém, založený na teleportaci kvantového stavu, postupně řetězit až do podoby něčeho, čemu by se v budoucnu dalo říci kvantový internet.“ řekl Karel Lemr, který je součástí týmu.
Kvantový internet by měl být rychlejší a podstatně bezpečnější a stabilnější než je internet v nynější podobě. Je to ovšem stále vzdálená budoucnost. Pokrok ovšem pokračuje naprosto ohromující rychlostí.
Co číst dále?
[Názor Experta] Altcoiny čeká zlatá éra – 3 důvody, proč budou úspěšné
Zdroj:
ct24.ceskatelevize.cz