Slovensko mění daňový zákon – pro kryptoměny přináší výrazné zlepšení

5
(9)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Poslanci Národní rady Slovenské republiky odsouhlasili novelu zákona o dani z příjmů. Ta mimo jiné obsahuje snížení daňové zátěže pro dlouhodobé investory do virtuálních měn. Zároveň řeší i případ danění při využívání kryptoměn v každodenním životě.

Nejedná se samozřejmě o změny pouze s ohledem na kryptoměny. Návrh má ulehčit investování a spoření běžným občanům v rámci dlouhodobého investičního spoření. Návrh již bere ohled i na připravované celoevropské důchodové spoření. Současný zákon o dani z příjmů z cenných papírů se podle navrhovatelů dostává do významného rozporu s cílem podpory dobrovolného spoření na důchod.

Podle novely zákona se má i prodej kryptoměn řídit tzv. časovým testem. Jestliže držíte tokeny více než rok, tak jejich prodej podléhá snížené daňové sazbě. Zisk se zdaní jen 7 %. Při prodeji do jednoho roku se pravidla nemění a zisk musíte zdanit podle standardních sazeb. Podobné pravidlo se uplatní i při příjmech z prodeje kapitálového majetku z nástrojů kolektivního investování.

Kryptoměny lze využívat i při běžných nákupech

Návrh počítá i s variantou využívání nakoupených tokenů pro běžné nákupy. Při směně tokenů za majetek a služby se nově stanovuje hranice 2 400 € (cca 57 000 Kč) pro zdaňovací období. Jestliže vaše příjmy z této činnosti nepřesáhnou danou hranici, tak není třeba je danit. Můžete si tak za kryptoměny nakupovat například v restauraci jídlo či pití, aniž musíte nutně ihned řešit zdanění.

Závěr

Národní rada Slovenské republiky tedy přistupuje ke změně zákona s ohledem na širší rozšíření kryptoměn i mezi běžné občany. Ohled se bere i na nástroje kolektivního investování. To je podle mě správná cesta. Adopce kryptoměn roste a i když jim stále spousta lidí nevěří, tak trend se asi dlouhodobě ignorovat nedá. Uvidíme, za i naše vláda přijde s nějakou úpravou, která podpoří dlouhodobé investice.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

7 % zaplatí každý s radostí. 15 % zabolí, ale dejme tomu. Ovšem 23 % už je docela k na$rání… Takže gratulace na Slovensko.

Wadabaut

Zaznamenal jsem před pár dny kdesi zprávu, že ODS chystá něco podobného (ergo časový a hodnotový test), že by to prý měli zkusit prosadit v příštím roce. Nedokázali by redaktoři zprostředkovat rozhovor s někým, kdo je schopen a ochoten prosazovat tuto změnu legislativy? Bylo by to velmi přínosné, myslím. Sám si už řadu let říkám, když máme časové testy na leccos (akcie, nemovitosti, atd.), investiční zlato je dokonce úplně / rovnou osvobozeno (pokud se něco nezměnilo), proč by měl být Bitcoin, případně ostatní kryptoměny, diskriminován (lépe řečeno proč by dlouhodobí držitelé BTC měli být “něčím menším”, než držitelé akcií, příkladmo). Ona odpověď je asi nasnadě — český právní řád a daňové předpisy moc neumějí BTC & spol. uchopit, ergo exaktně definovat. Ale příklad ze Slovenska ukazuje, že změna / narovnání podmínek možná je — aneb kde je vůle, tam je i cesta.

Čumsem

Podle toho, co prosakuje z NERVU, se údajně spíš uvažuje o takovém narovnání podmínek, že se zruší ten časový test na akciích… Osvobození u investičního zlata na principu “hmotná věc” je taky trochu bizár. Českým pravidlům (a těm daňovým zvláště) je vlastní hlavně odezdikezdizmus – tedy buď 0 a nebo 23 %, nic mezi tím. Příklad ze Slovenska ukazuje, že to jde i jinak. 7 % nikoho nezabije a stát si i tak přijde na své…

spot_img