Proč za poslední dny klesla TVL na Fantomu o 20 %?

5
(2)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V předchozích dílech seriálu zaměřeného na svět decentralizovaných financí jsem blíže rozebíral jednotlivé možnosti, které tato velice lukrativní oblast nabízí. Dnes se však podíváme na aktualitu, která zahýbala světem decentralizovaných financí na blockchainu Fantom, ale i mimo něj.

Kdo sledujete weby, které nabízí statistiky DeFi produktů (jako např. DeFiLlama), mohli jste si všimnout, že za posledních 24 hodin klesla uzamčená hodnota (TVL) v DeFi produktech na mnoha blockchainech. Nejstrašidelněji však rozhodně vypadá Fantom, na němž TVL klesla za poslední den o 20 %. A za poslední týden se jedná dokonce o 35 %. Ač určitě propadům nepomohla celková situace na kryptoměnovém trhu, přeci jen tu máme jeden hlavní katalyzátor, který se zejména Fantomu a Etherea dotknul. Proto dnes odbočím od obecných videí a přiblížím vám, co se vlastně stalo.

Konec 2 známých vývojářů

V posledních dnech oznámili naprostý konec své účasti na vývoji světa kryptoměn a decentralizovaných financí dva přední vývojáři. Konkrétně se jedná o Andreho Cronje a Antona Nell. Oba jsou známí díky podílení se na spoustě DeFi produktů i blockchainech (a zejména oblasti DeFi) Etherea a Fantomu. To je velkou ránou pro jednotlivé projekty, kdy navíc Andre teprve nedávno spustil nový projekt Solidex, jehož byl hlavní tváří.

S jejich koncem se totiž pojí i to, že přestanou provozovat některá front-end řešení pro přístup k daným platformám. Jelikož jsme však stále ve světě kryptoměn, dané decentralizované aplikace stále běží na blockchainu. Jen bude nutné najít někoho jiného, kdo bude udržovat jejich kód v provozu při případných problémech a kdo zajistí např. hosting rozhraní pro připojení k daným produktům atd.

Chcete se o světě decentralizovaných financí dozvědět ještě více? Mám pro vás vlastní kurz, ve kterém vás prakticky provedu možnostmi, které tato oblast nabízí.

O jaké projekty se jedná?

Mimo zmíněných blockchainů se jedná zejména o několik aplikací ze světa decentralizovaných financí. Konkrétně mezi ně patří např. YearnFI, keep3r.network, multichain.xyz, chainlist.org, solidly.exchange, bribe.crv.finance a další. Zde je však důležité rozlišovat to, jak velkou roli u jednotlivých projektů daní vývojáři hrají. Např. Fantom se totiž vyjádřil takovým způsobem, že na projektu pracuje přes 40 vývojářů a ztráta jednoho tak v tomto decentralizovaném světě kryptoměn nehraje roli. Jak se ale ukázalo, tak vazba zejména Andreho na jednotlivé DeFi produkty na Fantomu rozhodně způsobila masivní FUD mezi jejich uživateli, což způsobilo propad celkové v nich uzamčené hodnoty.

Negativní dopad mělo ohlášení poté např. i na projekt yearn.finance. To je ale typickou ukázkou FUDu vyvolaného novinkami, kdy ani jeden ze zmíněných vývojářů na kódu této DeFi platformy nepracoval již přes rok. Určitě ale doporučuji vysokou opatrnost u projektů, které byly s těmito jmény spojeny. I když to nemusí mít nutně dopad na vývoj, určitě to může mít dopad na cenu. Pro některé projekty se silnou vazbou je navíc kritické to, jak dokážou současnou situaci vykomunikovat a zdali se komunitě podaří převzít řízení projektů, u nichž je decentralizace ještě pochybnější.

Co to znamená pro DeFi a Fantom?

Nutně to nemusí znamenat vůbec nic mimo to, že přijdeme o dva velice schopné vývojáře. Spekuluje se totiž zejména nad tím, že jednoduše již odpracovali své a přibývající toxicita v současném trhu způsobila, že už se dále pod svým jménem daných projektů účastnit nechtějí. Tomu by nasvědčovalo např. i chování Andreho na Twitteru, kde nejprve přestal sdílet informace o vývoji a později si Twitter kompletně smazal. Rozhodně však tuto situaci nepovažuji za profesionální způsob odstoupení od daných projektů, což jen ukazuje, v jakých začátcích ještě svět decentralizovaných financí rozhodně je a s jakými riziky musíme počítat.

Přijdou regulace?

Druhou možností je však to, že se s tlakem na zpřísnění a vytvoření regulací, mohou vývojáři, kteří vystupují ve světě DeFi pod svým pravým jménem, obávat právních postihů. Sociálními sítěmi tak rezonují i názory o tom, že můžou být regulace DeFi ještě blíže, než si můžeme myslet. DeFi nadšenci také spekulují nad tím, že se oba vývojáři do světa DeFi vrátí, ale již ne pod svým jménem, ale pod záštitou anonymity.

Ať poté situace dopadne jakkoliv, určitě doporučuji opatrnost. Věřím, že konec účasti na projektech nebude pro naprostou většinu z nich zničující. Na druhou stranu se ale jedná o věc, která už měla a ještě může mít dopad na cenu i fungování některých z nich.

Více informací ke světu decentralizovaných financích se dozvíte také na workshopech. Momentálně pro vás mám připravené tyto:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img