28. 10. 2023 Přehled trhu – Silné makro data táhnou akcie dolů, centrální banky přiznávají možnou recesi

5
(4)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin roste od začátku týdne a drží se stabilně nad 34 000 USD. Výsledková sezóna amerických společností táhne akciové indexy dolů navzdory překonávání odhadů analytiků. Důvodem můžou být makroekonomické signály naznačující nadále silnou americkou ekonomiku. Christine Lagardová naznačuje další možné zvýšení úrokových sazeb a zpomalování ekonomik eurozóny.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se drží třetí den v řadě kolem cenové hladiny 34 000 USD. Na intradenní hodinové bázi zápasí poptávka retailu a prodejců, kteří už vybírají zisky. Altcoiny se poslední dny snažili dohánět růst Bitcoinu v nižších desítkách procent. Dnes spíše klesají a korigují. Přijde u Bitcoinu pokles ke 31 000 USD nebo bude dále pokračovat v růstu?

Makro kalendář a náznaky centrálních bank:

Od začátku týdne se začínají objevovat smíšené náznaky z hlavních světových ekonomik. Americký nemovitostní trh překvapuje růstem prodejů nových domů navzdory úrokové sazbě na 30letých hypotékách přesahujících v průměru 8 procentních bodů.

Nátlak pro nemovitostní trh se však projevuje přetrvávajícím poklesem prodejů stávajících domů. Domácnosti se nechtějí zbavovat domů s levnější hypotékou pokud k tomu nejsou nuceni. V tabulce výše můžeme vidět rozložení aktuálních hypoték dle fixovaných úrokových sazeb. Více než 50% hypoték má úrok fixovaný pod 4 procentní body. To je jeden z důvodů pro trh zamrznul, avšak nedochází k extrémnímu propadu cen (zatím).

Makro kalendář pro duhou polovinu týdne

Objevují se pro trhy znepokojivá data, kdy vývoj amerického HDP a prodeje zboží dlouhodobé spotřeby rostou výrazně víc i než se očekávalo. HDP roste kvartálně o 4,9% (předchozí růst 2%, předpoklad 4%). Zatím co prodeje zboží dlouhodobé spotřeby rostou o 4,7% (očekávalo se 1,1%). Tyto data naznačují, že americká ekonomika možná nezpomaluje jak by si centrální banka přála.

Dnes odpoledne nás čeká zveřejnění indexu PCE, který reflektuje vývoj inflace. Očekává se lehký pokles, avšak po včerejších datech to může být úplně jinak.

Centrální banky mají výborný smysl pro humor a extrémně špatný odhad vývoj makro ekonomické situace. Musíme je proto brát s velkou rezervou a přiklánět se spíše na horší stranu vývoje. Kanadská centrální banka pomaličku otáčí rétoriku a predikuje recesi. “Samozřejmě se nemusíme bát. Tvrdí, že bude jemná … určitě nic strašného, že?

Ve čtvrtek večer měla projev šéfka Evropské centrální banky, Christine Lagardová. Zaznělo několik klíčových bodů:

  • ECB po zasedání pro tento měsíc pozastavuje zvyšování úrokových sazeb,
  • Debata o snížení úrokových sazeb je předčasná,
  • Pozastavení neznamená, že sazby dosáhli vrcholu a ECB už dále sazby nezvýší,
  • Ekonomika (Eurozóny) je slabá a zůstane slabá několik dalších měsíců,
  • Očekává se další pokles inflace v nejbližších měsících,
  • Objevují se náznaky slábnoucího pracovního trhu,
  • Vývoj cen energií je méně predikovatelný s ohledem na konflikt (Izrael / Palestina).

Výsledková sezóna přináší spíše negativní překvapení:

Výsledková sezóna společností amerického akciového trhu pokračuje a přináší převážně negativní překvapení. V úterý reportovali výsledky Alphabet a Meta, kterých akcie se navzdory dobrým výsledkům propadají. Z velké technologické sedmičky včera dále reportoval Amazon, který překvapil překonáním očekávání. Po uzavření trhu skokově roste o +6,93%. Amazon by jako jeden z mála mohl zachránit negativní vývoj na akciovém indexu S&P 500:

  • Obrat (+13% meziročně// 143,1 mld. USD),
  • Čistý zisk (+244%),
  • Zisk na akcii EPS (0,94USD vs. očekávaný 0,58 USD),
  • Free Cashflow (+7% // 21mld. USD vs. 19,6 mld. USD),
  • Nárůst počtu akcií (+1,8%)

Dnes bude zajímavé sledovat, jestli Amazon podobně jako Meta poroste avšak do uzavření obchodního týdne umaže zisky a začne klesat. To by mohl být velmi negativní signál investorům, aby si dávali pozor u dalších společností tento kvartál a spíše prodávali v reakci na prvotní růst.

Historické okénko a varování super-investorů:

V minulých týdnech jsme si rozebrali už několik varování od super investorů, kteří mají nadstandardní zisky po dlouhou dobu. Dnes se chci podívat a odkázat na článek, který napsal historik a investor Jeremy Grantham. Ekonomika se vyvíjí v cyklech a mnohé situace se opakují.

V článku poukazuje na aktuální situaci jako předposlední fázi před splasknutím bubliny:

  • 85% času na trhu investoři zažívají průměrný růst,
  • 12% času nastává situace přehnaného optimismu a euforie, (ideální ekonomický růst, nízká inflace, vysoké marže a levný kapitál) kdy se spekuluje na růst bez ohledu hodnoty aktiva
  • Trhy vyrostou přehnaně do bubliny (Meme akcie, NFT, kryptoměny, IPOs)
  • To je nejlepší období pro prodej většiny aktiv
    • 3% času jsou situace vyplněné panikou, kdy dochází k výrazným poklesům a vybírání zisků
  • Značná část investorů začne panikařit a prodává bez ohledu na hodnotu aktiva,
  • V těchto případech zažívají trhy propady o více než 50%, (vysoká inflace, nízké marže, nepříznivé podmínky na trhu pro IPO a spekulativní projekty)
  • To je nejlepší období pro nákup fundamentálně silných aktiv

V článku zmiňuje fázi vývoje bubliny, krátkodobé a dlouhodobé důvody problému v aktuálním světě. Stojí za přečtení k získání lepšího náhledu co může nastat v případě rozvinutí dalších makroekonomických a geopolitických problémů ve srovnání s historií.

Investování je ve finále umění manažmentu rizika. Pokud se dostatečně ochráníte před rizikem (downside) vhodnými aktivy, potenciální zisk (upside) je už téměř zaručený.

Z toho důvodu jsem připojím dle mého názoru 2 nejdůležitější grafy, které reflektuji aktuální stav americké ekonomiky a mají provázanost na celý svět.

  1. Graf amerického dolarového indexu. Ten poslední 3 týdny lehce ztrácel přesné podle plánů poté co na denním grafu na začátku měsíce signalizoval divergenci indikátoru RSI. Vyklesal zpátky do zóny předchozí rezistence (nový support mezi 105,2-105,75 bodů). Tento týden strmě roste ke 107 bodům. Pokud započal další růstovou vlnu, je možný růst až po znázorněné rezistence. První je pod 109,5 bodů. Druhá finální je hlavní rezistence (113-114 bodů). K té vychází extenze další impulzní vlny v poměru 1:1 podobně jako prvotní od 100 bodů.

    Takto výrazný růst v průběhu nejbližších měsíců (odpovídá předpokladu recese začátkem roku 2024) by znamenal prudký pokles akciových indexů a dalších aktiv. Zároveň by reflektoval stahování prostředků do hotovosti (nebo nákup státních dluhopisů a drahých kovů pro ochranu prostředků).

2. grafem je vývoj akciového indexu Russell 2000, který reprezentuje 2000 menších amerických společností než v indexu S&P 500 (dle tržní kapitalizace). Avšak tento graf není ovlivněn největšími technologickými akciemi, které zrovna S&P 500 a Nasdaq táhli letos výrazně nahoru.

Na dlouhodobém týdenním grafu můžeme vidět propad pod žlutý konsolidační trojúhelník. To znamená počátek další impulsní vlny směrem dolů. V případě projekce vlny 1:1 s první impulsní vlnou dolů se dostáváme na dlouhodobou růstovou linii (bílá, kolem 120 bodů). To by znamenalo pokles indexu o více než -50% z vrcholu roku 2021. Mnoho společností z indexu má problém s udržitelností dluhu v situaci rychlého růstu úrokových sazeb. Ve srovnání s obdobím nulových úrokových sazeb za posledních 10-15 let pro ně budou náklady na splácení dluhu (a další rostoucí výdaje) likvidační.

Akciový index S&P 500 klesá pod klíčovou úroveň

Akciový index S&P 500 klesá pod klíčovou úroveň 4150 bodů, čím vzniká na denním grafu overlaping. Tím výrazně zvyšuje pravděpodobnost pro další pokles akciového indexu. Overlaping zasahuje do první růstové vlny ((a)) od lokálního dna minulého roku. Tím pádem můžeme celý růst od 3490 po letošních 4600 bodů označit dle pravidel technické analýzy jako korekční růst.

S tímto předpokladem se pro index nabízí prvotní cíle kolem 3960 bodů (futures gapy). Jejich vyplnění by znamenalo postupní uvědomění si trhu v jaké situaci je reálně ekonomika. Proražením supportní zóny (4070-3960 bodů) se otevírá cesta pro dvojité dno (3490 bodů) nebo nové nižší dno akciového indexu. Nejpravděpodobnější hladina pro nižší dno se mi jeví zóna 3400 – 3300 bodů (-20% z aktuální hladiny, -31% od historického maxima).

Samozřejmě se najdou analytici, kteří očekávají daleko nižší hladiny. Všechno bude záviset od toho jak silně se ekonomická recese projeví.

Je nutné uvažovat i s růstovou variantou. Dle technické analýzy by musel dojít k prudkému otočení na aktuální hladině a překonání klesajícího žlutého kanálu. Tak silný obrat by zrejmé dokázal přinést jedině pozitivní zprávy o dále klesající inflaci a náznak pro rychlejší než očekávané snížení úrokových sazeb na nejbližším zasedání Fedu příští týden.

Bitcoin se pokouší o další růst nad 34 000 USD

Bitcoin si tento týden drží stabilně hladinu 34 000 USD a občas povyskočí na 35 000 USD. Tam naráží na silný prodejní odpor. Dle indikátorů na denním grafu je silně překoupený a potřeboval by lehce klesnout pro možnost dalšího růstu.

Po proražení nad rezistenční zónu 31 000 USD vysílá signál pro další růst. Právě do této zóny 31 – 32 000 USD bych očekával návrat po potvrzení rezistence jako supportu. Tam je možné spekulovat na naskočení do dlouhé pozice s minimální rizikem a maličkým stop lossem pro omezení ztrát. Následně můžeme uvažovat o dalším růstu. Jako další cíl se nabízí zóna 37 000 až 41 800 USD.

Pokud by se povedlo vyplnit tento scénář, jsem otevřený otevření dlouhé pozice pro využití trendu. V opačném případě bez poklesu a vychladnutí indikátorů to bylo na postupný odprodej. Bitcoin by se stával víc překoupený a je to otázkou času, kdy skoriguje aktuální růst. Indikátor RSI už naráží na značnou rezistenci.

Pravděpodobnost hlubší poklesové varianty v krátkodobém horizontu klesá. Pokud se Bitcoin udrží nad 31 000 USD má otevřené dveře po nejsilnější rezistenci 41 700 – 43 000 USD. “Úplně náhodou” 😉 … je to zóna 50% celého poklesu z ATH 69 000 USD na 15 700 USD. Tam by se nabízel další velmi slušný potenciál pro otevření krátké pozice.

Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, Denní graf
Technická analýza Bitcoinu, ticker BTCUSD, Denní graf

Každopádně nadále je nutné myslet na vývoj makro ekonomických událostí ve světě a možnost přenesení problémů a poklesů z akciového a dluhopisového trhu do kryptoměn. Aktuálně to sice vypadá, že Bitcoin reflektuje spíše růstový vývoj drahých kovů. Sentiment a emoce investorů jsou zrádná věc a můžou se velmi rychle změnit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

“investování je ve finále umění manažmentu rizika” -> tesat do kamene

Bart

Je to tak. Pokud se akcie propadnou jeste vic, tak je treba přikoupit ověřené tituly. Pokud propadne BTC pod 10tis, nějakou menší hodnotu ještě naposled zkusím. Určitě nebudu nastupovat BTC v době růstu. Že mi ujede jeden vláček je mi úplně jedno. Pořád jezdí další a další.

spot_img