25. 10. 2023 Přehled trhu – Bitcoin posiluje na 35 000 USD, výnosová křivka předpovídá recesi a akcie klesají

4.6
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Začátek týdne přináší první zajímavá makro data a kvartální výsledky velkých technologických společností. Bitcoin se pokouší o růst na 35 000 USD po náznacích pro schválení Bitcoinového ETF. Zatímco akciové indexy se propadají a vývoj výnosové křivky se začíná otáčet a signalizovat recesi.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se od víkendu pokouší o značný růst na 35 000 USD po překonání rezistence. Nahoru ho ženou zprávy o možném schválení Bitcoinového spotového ETF a zalistování na burzu. Velká část kryptoměn za tento týden roste o nižší desítky procent. Včera Bitcoin narazil na menší prodejní tlak pod další rezistencí a vrací se na 34 000 USD čím lehce klesají i altcoiny.

Makro kalendář tohoto týdne a výsledková sezóna:

První polovina týdne přináší několik podstatných avšak nepřekvapivých informací z velkých ekonomik. Německá spotřebitelská důvěra se dále strmě propadá více než se očekávalo. Z Eurozóny se objevují další negativní zprávy o poklese zájmu o úvěry pro malé velké společností. S růstem úrokových sazeb se nemůžeme divit, cena dluhu se začíná projevovat i v korporátním světě.

Indexy HCOB PMI pro země Eurozóny si udržují klesající trend pro výrobní sektor dalším oslabováním. Sektor služeb lehce posiluje avšak nadále se udržuje v kontrakci. (Pod hodnotou 50 se jedná o zpomalování ekonomiky, nad 50 o růst ekonomiky).

Obdobný vývoj indexů PMI můžeme vidět v Británii, která má sektor služeb lehce silnější na 49,2 bodech. Americké indexy pro sektor služeb, výroby a kompozita se udržují kolem hraniční zóny 51 bodů. Tedy v zóně lehkého růstu.

Pro americké akcie probíhá další výsledková sezóna a nejzajímavější jsou právě velké technologické tituly, které táhnou letos ne jen akciový index S&P 500 nahoru. Včera po uzavření trhu reportovali výsledky Alphabet a Microsoft:

Alphabet (GOOGLE):
++ Obrat 77 miliard USD (+11% meziročně, překonání očekávání)
++ Zisk na akcii (EPS) 1,55 USD (překonání o +0,10 USD)
Cloudové služby:
+/- obrat 8,4 miliardy USD (+22% meziročně, očekávalo se však víc)
Akcie společnosti Alphabet se po uzavření trhu propadají o -6% poté co obrat Cloudové části nepřekonal předpoklady a roste pomaleji než se očekávalo.

Microsoft (MSFT):
++ Obrat za kvartál 56,5 miliard USD, (Překonání očekávání)
++ Zisk na akcii (EPS) roste na 2,99 USD
++ Obrat cloudového byznysu byl 24,3 miliard USD
Microsoft po uzavření trhu rostl prvotně o +6%, dnes ráno už jenom +3,9%.

Dnes budou pokračovat výsledky pro další velké technologické společnosti jako Meta (Facebook), KLA Corporation, IBM a další.

Problémy luxusních značek a slábnoucí spotřebitel

Na základě výsledků technologických společností by se mohlo zdát, že retailový investoři mají nadále dostatek prostředků pro nákupy. Nemusí to být úplně správné očekávání. Začíná se to projevovat na obratech luxusních značek, které meziročně klesají. Další výstražný signál je pokles obratu Walmartu. Samotný CEO varuje v posledním reportu o poklesu zisku v reakci na změnu spotřebitelského chování. Lidi začínají utrácet méně a jinak. Předpoklad pro finanční problémy běžné americké domácnosti jsme si popsali v nedávnem přehledu. Včetně grafu razantního poklesu úspor a nutností najít si další pracovní úvazek.

Otočka u výnosů amerických dluhopisů?

Americké vládní dluhopisy minulý týden dále klesali a inverzně k jejich ceně rostl úrokový výnos. U 10letých dluhopisech až na 5%, kde došlo k dosažení středu rezistenčního pásma. Úrokový výnos nachází lokální vrchol a začíná lehce klesat na 4,86%. Pokles výnosů znamená, že samotné dluhopisy jsou už pro investory atraktivní a nakupují je.

V případě, že by dluhopisy pokračovali v poklesu (očekávání investorů pro zvýšení úrokových sazeb po delší dobu), je možný růst výnosu až po vrchol rezistenčního pásma kolem 5,228%.

Investoři začínají znovu spekulovat na pokles úrokových sazeb a zlepšení ekonomické situace. Inverzní výnosová křivka, která reflektuje rozdíl mezi krátkodobým výnosem 3-měsičních dluhopisů a 10letých dluhopisů se začíná otáčet. Na historickém grafu níže můžeme vidět, že krátce po otočení trendu na takto nízkých hodnotách následoval začátek ekonomické krize. Bude to tentokrát jiné, nebo se máme připravit na náročné období?

Akciový trh pokračuje v poklesu

Akciový index S&P 500 v pondělí klesl na 4180 bodů čím se blíží k mé klíčové hladině pro potvrzení pokračování medvědího trhu a overlaping předchozích růstových vln. Na denním grafu níže vzniká žlutý poklesový kanál přetínající klouzavé průměry. Denní průměr EMA 200 1D a týdenní EMA 55 1W se stávají rezistencí. Pět vlnná struktura v rámci žlutého kanálu splňuje pravidla pro impulsní vlnu (až na malý overlaping, který lze akceptovat v případě napákovaného trhu). Pokud je to správně, čeká nás maličký retracement této impulsní vlny a pokračování další impulsní vlny ve směru předchozí.

Další impuls, který mě k této úvaze vede je krátkodobá intradenní konvergence indikátoru RSI. Ten naznačuje prostor pro lehký růst, nabízí se rezistenční zóna z klouzavých průměru nad aktuální cenou. Pokud tedy dojde k dalšímu zamítnutí na hladinách po 4280 bodů v nejbližších dnech, výrazně roste pravděpodobnost pro prudký propad akciového indexu. Prvním cílem budou otevřené gapy na futures grafu až po 3960 bodů (-6,5%). Tam se nachází nejsilnější klouzavý průměr týdenního grafu EMA 200 1W. Jeho případné prolomení by mohlo znamenat ještě výrazně hlubší pokles indexu na dvojité dno (3490 bodů) nebo nižší dno (cca 3300 bodů, -21%).

Jediná alternativa pro růstovou variantu v aktuální situace je překonání 4500 bodů, čím by se negovala žlutá poklesová struktura. Připomínám, že potenciál pro růst z této hladiny je velmi omezený a akciový index je ve srovnání s vysokými výnosy dluhopisů drahý. To si začíná uvědomovat víc investorů.

Bitcoin roste, kam až může vystřelit?

Tento týden začal Bitcoin rapidně růst po dalších zprávách o možném schválení spotového ETF a zalistování na burzu. Za posledních pár týdnů vyrostl ze supportní hladiny 25 000 USD o více než +38% a překonává významnou rezistenci. Mnozí se zřejmé ptají jestli už konečně začíná mnohými slibovaný Bull market?

Odpověď není lehká a může být dvousečná. Všechno závisí jestli reálně bude bitcoinové ETF schválené a kdy? Hraje se o čas a velcí hráči si hrají s emocemi investorů.

Bitcoin prolomil významnou rezistenci a dostává se nad 31 000 USD, tím se mu nabízí prostor pro růst k další rezistenci mezi 37 000 až 44 000 USD. Do této zóny by vycházela extenze další impulsní vlny. (Za předpokladu, že růst z minulo ročního dna letní vrchol 31 700 USD označíme jako první impulsní vlnu = zelená vlna A). Pokud si následně označíme vyklesání ze 31 700 USD zpátky na nedávných 25 000 USD jako korekční vlnu, je možná další impulsní vlna. Minimálně pohyb, který nastal prolomením rezistence minulý týden vypadá jako začátek impulsní vlny (způsobený zavíráním krátkých pozic a FOMO nákupem lidí doufajících v bitcoinové ETF).

V tuto chvíli je Bitcoin silně překoupený a dává smysl menší pokles a návrat ke 31-32 000 USD. Následovat by mohlo pokračování impulsní vlny. Pravděpodobnost takového pohybu roste s počtem zpráv na sociálních sítích, které to budou podporovat. Emoce lidí jsou silný hnací motor a nikdo přeci nechce přijít o další býčí trh. (Na denním grafu níže je to zobrazené bílou variantou dalšího vývoje).

Na druhé straně se nabízí méně pozitivní varianta. V případě, že je aktuální “hype” kolem schválení bitcoinového ETF přehnané, velcí investoři a instituce už možná mají dávno nakoupené a hromadili Bitcoin minulý rok pod cenou 20 000 USD. Aktuálně by tedy do trhu naskakovala už jenom velká část retailového trhu. Nezkušení a nový investoři ještě nestihli zaregistrovat co se děje a proto může trend ještě nějakou dobu pokračovat. V případě, že očekávání investorů k ETFku jsou přehnané, nebo bude ETF z jakéhokoliv důvodu odložené přijde strmý propad!

Je nutné s oběma možnostmi počítat a chránit se podle toho. Smysl mi nadále dává spíše tradingový přístup. Pokud bitcoin klesne zpátky ke 32 000 USD, dostaneme prostor vstoupit do dlouhé pozice s úzkým stoplossem pod 31 – 30 000 USD. Prostor pro růst ke 37 -44 000 USD dává slušný risk:reward poměr. V případě poklesu pod 30 000 USD budeme vědět, že někdo velký se Bitcoinu zbavuje protože má nějakou podstatnou informaci dříve a je lepší z trhu vypadnout a čekat.

Pro dlouhodobé investory dává smysl metoda DCA, nebo uvažovat o vybrání části zisku na aktuální či lehce vyšší hladině pro omezení rizika (pokud zisk máte).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img