[PŘEHLED TRHU] Co se musí stát, aby Bitcoin zanikl?

0
(0)

Ve středu trh s kryptoměnami zaznamenal šílenou korekci. Hodnota Bitcoinu klesla o téměř 15%, některé altcoiny spadly ještě více. Například Ethereum je na novém letošním minimu (už zase) a atakuje cenu 200 $.

Po této události jsem se rozhodl na nějakou dobu změnit formát přehledů trhu a namísto intraday komentářů se na celý vývoj snažím dívat s větším odstupem. Včera jsem představil teorii, která vysvětluje podivné chování Bitcoinu v roce 2018. Zároveň jsem slíbil, že se dnes podívám na nejhorší možnou predikci budoucnosti BTC. Co se musí stát, aby zkolaboval celý těžební systém, aby přestal fungovat samotný PoW konsensus a aby Bitcoin prakticky ztratil svou hodnotu?

PoW – Proof of Work – více se dozvíte v tomto článku

Inherentní hodnota Bitcoinu

Víte, proč Bitcoin našel na hodnotě 6000 $ tak silný support? Čím je toto číslo zajímavé? Bitcoin je ve své podstatě platební síť. Díky PoW konsensu je možné posílat BTC bez důvěryhodné třetí strany (banka, instituce, správce sítě…). Samotná síť je decentralizovaná a funguje díky tomu, že se do ní může připojit (zn. začít verifikovat transakce) kdokoliv. Tedy i vy.

Pokud se připojíte a “hrajete” podle pravidel – tedy potvrzujete pouze transakce, které jsou validní – za odměnu získáte Bitcoin. Tento proces se nazývá těžba a ve skutečnosti funguje mnohem složitěji. O to však nejde.

Bitcoin se momentálně těží na speciálních počítačích – takzvaných ASIC. Takový ASIC samozřejmě něco stojí a při práci spotřebuje obrovské množství energie. To jsou vaše fixní náklady. Za odměnu dostáváte určité množství BTC. Čím vyšší je hodnota Bitcoinu, tím více vyděláte. Logicky však existuje i hodnota, na níž se vám už těžit nevyplatí, protože budete na nule. Toto číslo se momentálně pohybuje kolem 6000 $. Můžeme ho označit jako inherentní hodnotu Bitcoinu.

Co se stane, pokud Bitcoin klesne pod 6000 $?

Pokud cena Bitcoinu klesne pod 6000 $, už se ho více nevyplatí těžit. Ale pozor! Ne každý má stejné náklady na těžbu! Logicky, pokud někdo těží v malém a má 4 ASIC-y někde v garáži, bude mít vyšší náklady než obrovská společnost, která má tisíce minerů ve velkých skladech optimalizovaných na těžbu s přístupem k energii z vodní elektrárny, která nestojí prakticky nic.

Pokles hodnoty Bitcoinu povede k další centralizaci sítě. Velké firmy budou mít příliš velkou výhodu a prakticky vytlačí z trhu malé hráče. Dříve či později jedna z těchto společností získá většinový hashrate celé sítě a prakticky se stane “nedůvěryhodnou” třetí stranou. Zn. vaše transakce již nebude procházet přes bezpečnou decentralizovanou platební síť.

V tomto okamžiku Bitcoin přestane být Bitcoinem. Bude z něj privátní kryptoměna a postupně ztratí svou kredibilitu. Mimochodem, takový vývoj vůbec není nepravděpodobný. Společnost Bitmain – největší výrobce ASIC minerů na světě – spolu s partnery má většinový hashrate už dnes!

Pokles pod 6000 $ z technického hlediska – kdy a jak hluboko?

Z hlediska technické analýzy je pokles pod 6000 $ více než možný. Bitcoin je momentálně uzavřený v trojúhelníku s dnem na 6k a klesajícím stropem. Viz graf:

Graf
1D BTC/USD – Bitfinex


Pokud padne pod 6000 $, bude to pravděpodobně na jeho konci. Propad to bude velmi rychlý a krvavý. Je dost možné, že během několika dnů otestujeme hodnotu 4200 $. Následovat bude pravděpodobně korekce, v rámci níž se vrátíme ke dlouhodobě klesající trend line, ale nad ní se už nedostaneme.

To povede k zmiňované centralizaci sítě. Mnoho lidí přestane těžit. BTC hashrate (který je momentálně na ATH) začne klesat. Velké mining farmy přežijí, avšak hrozba 51% útoku bude stále větší a Bitcoin pravděpodobně ztratí svou kredibilitu = bude dále klesat.

Vždyť, podívejte se, co udělal 51% útok s hodnotou kryptoměny Verge

Je také dost možné, že nějaká jiná kryptoměna překoná Bitcoin v kapitalizaci. V tom momentě už asi ztratí naději i hodleři a začnou prodávat. Do oběhu se dostane obrovské množství coinů, což způsobí obrovskou inflaci.

A to bude konec Bitcoinu. Pokud hodleři prodají své zásoby, už nikdy se nedostaneme na nové All Time High. Ztratí své momentum a předběhnou ho nové, technologicky vyspělejší coiny.

Závěr

Nakonec bych ještě chtěl dodat, že tak katastrofický scénář je velmi nepravděpodobný a zatím bych ho nebral příliš vážně. Já osobně si myslím, že do konce roku 2019 budeme na novém All Time High.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
rawwen

Scénář nebo alespoň část scénáře, jež autor v tomto článku prezentuje je reálnější než zmiňované nové ATH v roce 2019.

Petr

je mi z toho trochu špatně…. a přitom to není vůbec nereálné …

Jarek

Sice Bitcoinu nevěřím, ale byl bych raději kdyby úplně nezanikl. Je mi líto těch lidí,kteří prodali všechen majetek, koupili Bitcoiny a teď by měli o vše přijít.

David

Aneb jak si jednou vetou v zaveru znegovat cely clanek. Boze.

spot_img