28. 9. 2023 Přehled trhu – Posilující dolar tlačí akciové trhy dolů. Bitcoin je stabilní

5
(15)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. První polovina týdne je za námi a ze světa se objevují zajímavá makroekonomická data. V dnešním přehledu se podíváme na propad akciového indexu S&P 500. Bitcoin je překvapivě stabilní na hladině 26 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin nadále zápasí o udržení hladiny 26 000 USD s ohledem na klesající akciové indexy a posilující dolarový index. Avšak ve hře je i pokus o překonání klesající downtrendové linie. Pokud přijde krátkodobá korekce u dolarového indexu, Bitcoin může dostat příležitost se nadechnout a lehce růst. Altcoiny se poslední dny drží neutrálně a převážně rostou o malé jednotky procent. Je až překvapující jak odolný je Bitcoin na hladině 26 000 USD.

Makro kalendář tohoto týdne:

První polovina obchodního týdne nám přinesla zajímavá data převážně pro americkou ekonomiku. V pondělí byl zveřejněný Dallaský výrobní index, který nadále klesá z -17,2 na -18,1 bodu a potvrzuje zpomalování výrobního sektoru. Úterý přineslo data pro nemovitostní trh. Ceny nemovitostí začínají znovu lehce růst, avšak prodeje nových domů se meziměsíčně propadají o -8,7% (Minulý měsíc růst o +8%).

S vysokou pravděpodobností za to může další růst úroků na třicetiletých hypotékách. Oficiálně dle různých zdrojů dosahuje 7,41 až 7,59% ročně. Neoficiálně se pohybuje v některých státech už nad 8% ročně. Mediánová splátka na nový dům roste a 2900 USD měsíčně. Sazby hypoték se dostávají na nejvyšší úrovně od prosince 2000.

Z Evropy se objevují data pro opětovný pokles Německé spotřebitelské důvěry. Velkou váhu v tom může hrát opětovný nárůst cen energií, která před přicházející zimou podkopává sentiment spotřebitelů.

Dnes a zítra nás čeká nejdůležitější den tohoto týdne pro makro zprávy. Z Ameriky budou oznámeny data pro vývoj HDP, žádosti pro podporu v nezaměstnanosti a PCE cenový index. U toho se očekává další růst inflace. Obdobně jako minulý týden se domnívám, že s ním nejvíce zahýbe strmý růst cen ropy.

Zítra bude zveřejněný i vývoj inflace v eurozóně. Očekává se pokles celkové inflace z 5,2 na 4,7 procentních bodů. U jádrové inflace z 5,3 na 5 procentních bodů. Toto očekávaní může být až příliš optimistické přání evropské centrální banky.

Dolarový index a sentiment spotřebitele:

Níže můžeme vidět vývoj průměrného rozložení financí běžné americké domácnosti za posledních 75 let. Dlouhodobý historický graf znázorňuje pokles držené hotovosti v letech poklesu úrokových sazeb a možnosti zhodnotit jednoduše tuto hotovost v čase (držením).

Dluhopisy a hotovost výrazně korelují a chovají se inverzně k růstu nebo poklesu akciových trhů. Tuto vlastnost jsme si za poslední měsíce mohli všimnou na grafech amerického dolarového indexu, který reprezentuje zájem investorů držet hotovost (a omezit riziko v jiných instrumentech finančního trhu).

Aktuálně se s vysokou pravděpodobností blížíme k další takové krizové události, kdy bude výhodnější držet hotovost nebo vládní “bezrizikové” dluhopisy. Ty by se mohli v čase paniky na akciových trzích (medvědí trh) zhodnotit výrazně lépe. Nasvědčuje tomu i střednědobý vývoj dolarového indexu (DXY, viz. graf níže).

Dolarový index tento týden nadále roste. Překonává bez zaváhání rezistenční pásmo 105,2 až 105,8 bodů čím překvapuje mnoho analytiků. Je to už jedenáctý týden růstu v řadě. Historicky takto dlouhé období nastává výjimečně (nejdelší dohledatelné období je dvanáct po sobě rostoucích měsíců).

Můžeme vidět, že krátkodobé se index pohybuje v žlutém růstovém kanálu a dnes testujeme jeho horní linii. Indikátory RSI a MACD na denním grafu ještě nenaznačují otočku. Na čtyřhodinovém grafu je situace méně přehledná a dokázali by jsme najít první náznaky zaváhání. Je tedy na místě očekávat tento / příští týden krátkou korekci.

Hlavní trend však směruje nahoru a naznačuje zájem investorů prodávat spekulativní a rizikové pozice do hotovosti respektive je vyměnit za bezrizikové vládní dluhopisy s hezkým zhodnocením nad úrovni inflace. Menší korekce by nás mohla zavést zrovna k nově vytvořené supportní hladině z předchozí rezistence. S ohledem nato, že tam neproběhl silnější odpor je možný pokles i trochu níže. Tam by mohli hezky posloužit klouzavé průměry EMA 200 1D a týdenní EMA 55 1W. Tím pádem akciové indexy a kryptoměny můžou získat několik dní až týden pro konsolidaci a lehký růst.

Lehké náznaky zaváhání už můžeme vidět i na denním grafu amerického desetiletého dluhopisu. Nadále roste a dosahuje výnos 4,608% ročně. Je to už o hodný kus výše nad úrovni, kde nastal propad a lokální dno amerického akciového trhu a indexu S&P 500 (4,26%). Trend je podobný jako u dolarového indexu směrem nahoru. Náznaků pro malý pokles je o něco více. Je tedy na místě očekávat pozvolnější závěr tohoto týdne a příští týden. Bude zajímavé sledovat jaká makrodata přijdou a reakci trhu na ně (dnes a zítra).

Střednědobý výhled pro růst desetiletého dluhopisu je do historického rezistenčního pásma 4,85 až 5,17 % ročně. Pokud se udržíme v zeleném růstovém kanálu, můžeme se tam dopracovat závěrem roku 2023 po posledním očekávaném zvedání úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Akciový index S&P 500 dále klesá

Graf pro akciový index S&P 500 je aktuálně jeden z nedůležitějších pro sledování. Index včera nadále klesal až na 4240 bodů.

Info
Pro účely technické analýzy používám v přehledech trhu futures graf Spyder (SPDR resp. ticker SPY), který kopíruje index S&P 500. Index SPY má na grafu hodnoty 10x nižší, budu však používat čtyřmístní hodnoty jako u indexu S&P 500.

Index SPY poklesl až na 4225 bodů, čím uzavřel nejbližší otevřený gap futures grafu. Tuto hladinu jsme si poslední týdny popisovali jako klíčovou, kde se bude rozhodovat o VŠEM.

Na cenové úrovni 4225 bodů se potkávají 3 klíčové křivky:
a) Spodní linie růstového kanálu od lokálního dna (bílé linie, 3490 bodů závěrem minulého roku). Propad pod spodní linii kanálu bude silným náznakem poklesové varianty. Pro úplné potvrzení je vhodné si počkat na propad pod 4145 bodů (růžová linie), kde nastane overlaping růstovou vlnou (a). Tím pádem se potvrdí i úvaha o označení růstového kanálu jako korekční vlny minulo ročního propadu (a) až (c). (Uvnitř bílého kanálu).

b) Denní klouzavý průměr EMA 200 1D – protíná spodní linii růstového kanálu. podobně významná hladina.

c) Týdenní klouzavý průměr EMA 55 1W – Je aktuálně nejvýznamnější testována hladina. Propad pod ní a následné potvrzení zespoda jako rezistenci posune pro nejbližší měsíce obchodný rozsah pro akciový index mezi průměry EMA 55 1W a EMA 200 1W (4220 – 3900 bodů). Tím by se akciový index dostal na rozumnější ohodnocení.

Popravdě neočekávám, že propadneme hned na poprvé pod aktuální hladinu kolem 4225 bodů. Zaváhání dolarového indexu by mohlo dovolit indexu S&P 500 lehký nádech a růst. Můžeme se tedy klidně 1-2 týdny pohybovat lehce nad touto hladinou. Postupně přicházející informace z americké ekonomiky však naznačuji, že pravděpodobnost pro tuto variantu se výrazně zvyšuje.

Bitcoin na rozcestí propadu a posledního pokusu růst

Bitcoin se poslední dny statečně drží nad hladinou 26 000 USD navzdory klesajícím akciovým indexům a silnějšímu dolarovému indexu. S vysokou pravděpodobností velcí hráči vyčkávají pokles dolarového indexu jako impuls pro menší růst Bitcoinu.

Je možné, že to načasují se schválením dalšího Bitcoinového ETF? Takto pro většinu pozitivní zprávu by mohli lehce zneužít pro natažení dalšího retailu do Bitcoinu a kryptoměn. V situaci, kdy stojí ekonomika na hraně další ekonomické krize, “smart money” a správci velkých fondů prodávají rizikové investice a berou spíše jistotu, zatímco retail do rizika.

Na základě technické analýzy se nacházíme nadále v neutrální zóně mezi klouzavými průměry EMA 55 1W a EMA 200 1W. Nad nami se drží v zóně 28 700 – 31 000 USD silná rezistence. Pod námi je HODNĚ hluboká zóna ničeho. Až následně začíná supportní pásmo 19 300 – 16 700 USD. Risk:reward poměr tedy mluví za vše ve prospěch krátké pozice. Velcí hráči, instituce a tradeři a to velmi dobře ví.

  • V této situaci budu vyhlížet případný růst jako snahu velkých hráčů zbavit se svých dlouhých pozic a zároveň vybrat likviditu uzavřením krátkých pozic v rezistenčním pásmu (28 700 – 31 000 USD). Pokud se tam vůbec dostaneme.
  • Na druhé straně se více přikláním k poklesu Bitcoinu klidně už ze stávajících hladin. Impuls bude zřejmé propad akciového indexu S&P 500 pod naznačené hladiny na grafu výše. Může to však 1-2 týdny trvat.

Závěrem:

Nezůstává mi nic jiné než vám popřát hodně trpělivosti a dobrého úsudku. Myslím, že situace na trzích je špatná a bude se zhoršovat. Buďte velmi opatrní do jaké pozice vstoupíte i pokud využívat metodu DCA.

Pro detailnější pohled na možný vývoj světové ekonomické situace doporučuji shlédnout rozhovor Jaroslava Jarolíma s profesorem Rejnušem. V návaznosti na něj vám v nejbližším přehledu trhu zkusím co nejpodrobněji zakomponovat technickou analýzu akcií těžařů drahých kovů. Zajímavým vývojem si získávají mojí pozornost i jako indikátor pro akciové indexy.

Budu rád pokud v komentářích zanecháte případné dotazy na co se u nich podívat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img