“Odpor je marný” – co se tento týden vyplatí sledovat?

4.1
(11)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) začíná nový týden na vrcholu ve více ohledech, protože BTC/USD uzavírá svůj historicky nejvyšší týdenní kurz. Po dnech bolestivě pomalého postupu Bitcoin konečně předvedl průlomový pohyb směrem vzhůru a překonal klíčové úrovně. Začne “Moonvember” dostávat svému jménu?

Velká mezera ve futures se otevírá

Trvalo to týden trpělivosti, ale býci byli v noci na neděli konečně odměněni, protože Bitcoin získal zpět své staré historické maximum 64 900 USD z dubna. Jak už to tak během bull runů bývá, tempo růstu bylo rychlé a jen během jedné hodinové svíčky bylo ke spotové ceně přidáno 2 000 USD.

Načasování bylo bezvadné, přišlo těsně před blížícím se týdenním závěrem, a umožnilo tak dosáhnout nového rekordního maxima na týdenním grafu ve výši 63 270 USD.

Reakce byly veskrze pozitivní, protože se vrátily vyšší krátkodobé předpovědi. Spolu s týdenním historickým maximem přišel další milník pro širší kryptotrhu – kombinovaná tržní kapitalizace všech tokenů poprvé překročila 3 biliony dolarů.

Optimismus ohledně dlouhodobého potenciálu Bitcoinu přetrvává, přičemž názory se sjednocují kolem myšlenky, že lví podíl na výnosech tohoto cyklu teprve přijde.

Vzhledem k tomu, že trhy v pondělí otevřou podstatně výše, než kde v pátek uzavřely, zůstává potenciál, že se spot krátce vrátí níže, aby vzniklou mezeru, v souladu s historickými vzorci, “vyplnil”.

týden
CME Bitcoin futures 4hodinová svíčka | Zdroj: TradingView

Týden: Čeká se na “extrémní chamtivost”

Údaje v době psaní tohoto článku ukazovaly, že sazby financování napříč burzami směřují zpět k neudržitelnému území. Sazby nejsou tak vysoké jako během říjnového běhu na 67 000 USD a výše, ale vysoce pozitivní financování často vede ke korekci ceny, protože obchodníci se v dlouhém trhu stávají samolibými.

Pro analytika Dylana LeClaira to však představovalo jen malé znepokojení, protože nebyly patrné žádné známky zvyšování pákových longů.

 

Nálada na trhu celkově mezitím směřuje k “extrémní chamtivosti”, měřeno indexem Crypto Fear & Greed. Při hodnotě 75/100 však index naznačuje, že do nástupu klasických vrcholových podmínek zbývá ještě nejméně 20 bodů.

týden
Crypto Fear & Greed Index | Zdroj: Alternative.me

Co týden dal: Těžaři stále neprodávají

S novými historickými maximy, které jsou zřejmě za rohem, těžaři bitcoinu nadále prokazují pevné odhodlání a neprodávají své BTC. Data z on-chain analytické služby CryptoQuant ukazují, že odliv peněz z peněženek těžařů, až na několik výjimek, zůstal v posledních týdnech a měsících na stejné úrovni.

Může to mít velmi dobrý důvod – od halvingu v květnu 2020, kdy příjmy těžařů v přepočtu na BTC klesly o 50 %, hodnota jejich příjmů v amerických dolarech vystřelila vzhůru.

Doprovodný graf ukázal, do jaké míry těžaři kapitalizují své pozice a jak se jim vyplatilo hodit se do současného čtyřletého cyklu halvingu. Odtoky v 1. čtvrtletí byly výrazně vyšší, přestože se BTC/USD obchodoval na relativně mnohem nižších úrovních než dnes.

Graf odlivu těžařů bitcoinů | Zdroj: CryptoQuant

Hash rate ukazuje “naprostou odolnost”

Býčí náladu mezi těžaři doprovází vzestup hash rate. Jako měřítko výpočetního výkonu určeného k udržování blockchainu se hash rate bitcoinové sítě nadále skokově zotavuje z otřesů způsobených květnovým zákazem ze strany Číny.

V rekordně krátkém čase tato metrika téměř anulovala dopad této události, protože těžaři se přesouvají do USA a jinam a stávající provozy doplňují své schopnosti.

Hash rate se liší v závislosti na použitém odhadu, protože její přesnou výši nelze přesně vypočítat. Blockchain uváděl jako sedmidenní průměr v době psaní článku 161 EH/s, přičemž živé historické maximum je 168 EH/s.

týden
7denní průměrný graf hash rate Bitcoinu | Zdroj: Blockchain.com

Kromě hash rate zůstává obtížnost sítě nastavena na další růst, když již zaznamenala osm nárůstů v řadě. Za pět dní se při současných cenách obtížnost zvýší přibližně o další 3 % na 22,33 bilionu.

Obavy z inflace s očekávanými údaji o CPI

Inflace je na makro trzích stále ve hře, což je pro atraktivitu BTC i nadále příznivý protivítr. Vzhledem k tomu, že tento týden budou zveřejněny údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA, očekává se, že se “rozpor” mezi prognózami a skutečností ještě prohloubí.

Federální rezervní systém, který nedávno signalizoval, že omezí nákupy aktiv, může být dokonce nucen změnit kurz kvůli současnému prostředí, řekl agentuře Bloomberg jeden z analytiků.

Samotný index CPI je špatným měřítkem inflace, protože nezahrnuje mnoho aktiv, která zaznamenávají největší nárůst hodnoty a ceny. Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server.

To vedlo k výzvám k přijetí Bitcoinu, aby se zachovala kupní síla jednotlivých střadatelů i společností bohatých na hotovost, a bylo klíčovým faktorem pro krok společnosti MicroStrategy, která převedla obrovskou část své rozvahy na BTC.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře