Brazilský návrh zákona by umožnil vyplácet zaměstnance v bitcoinech

5
(4)

Zprávy a souhrny

Kryptoměny si získávají stále větší oblibu jako možnost plateb ze strany podniků i vlád. Člen brazilské poslanecké sněmovny chce poskytnout státním zaměstnancům možnost získat výplatu v bitcoinech.

Poslanec Luizão Goulart z Brazílie nedávno navrhl zákon, který by umožnil výplatu pracovníkům veřejného a soukromého sektoru v bitcoinech. Pokud by byl tento návrh schválen, jednalo by se o největší vnitrostátní krok na podporu přijetí digitálních aktiv od přijetí salvadorského zákona o zákonném platidle.

Co je obsahem návrhu zákona?

Odvážný návrh zákona (navržený na začátku tohoto týdne) přichází uprostřed probíhající kryptoměnové regulační debaty v Brazílii. V prvních řádcích návrhu zákona se uvádí, že pracovníci mohou být částečně a nepovinně odměňováni za svou práci v kryptoměnách.

„Tento zákon stanoví, že část odměny pracovníka může být volitelně provedena prostřednictvím kryptoměn.“

Je pozoruhodné, že na rozdíl od Salvadoru, tento návrh zákona zdůrazňuje nepovinnou povahu návrhu. Salvadorský zákon o bitcoinech Nayiba Bukeleho vyvolal kontroverzi kvůli článku 7 – ustanovení, které nařizuje všem podnikům přijímat bitcoiny jako platidlo, ačkoli prezident opakovaně uvedl, že používání BTC je nepovinné.

Místo toho by tento zákon umožnil zaměstnancům si zvolit, jaké přesné procento platu obdrží v kryptoměnách. S navrhovanou odměnou musí souhlasit i zaměstnavatel.

Význam Bitcoinu

Při obhajobě návrhu zákona poslanec vysvětlil, že přizpůsobení se něčemu „co on nazývá slovy čtvrtá digitální revoluce“ je nezbytné. Hovořil také o významu samotných peněz, které lidstvu umožňují uniknout z „primitivní směnné společnosti“. Goulart pak argumentoval, že Bitcoin je „antitezí současného globálního finančního systému“, neboť jeho fungování není závislé na důvěře ve finanční instituce a svou řeč zakončil tím, že budoucnost je v jejich rukou:

„Je jen na nás, abychom se přizpůsobili, znovuobjevili a pokročili na této úžasné cestě modernosti, abychom vytvořili globální ekonomiku, která usnadní každodenní život občanů a především zajistí dobrou kvalitu života pro všechny.“

Existují navíc určité důkazy o tom, že Brazílie by tento návrh uvítala. Podle průzkumu ze září podporuje zavedení Bitcoinu jako oficiální měny 48 % občanů této jihoamerické země.

Závěr

Pro výplatu v bitcoinech či jiných kryptoměnách se poslední dobou rozhoduje stále více lidí, včetně třeba nově zvoleného starosty New Yorku. Osobně tento návrh vítám a upřímně doufám, že se třeba někdy něčeho podobného dočkáme i u nás v České republice.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: