Španělská centrální banka okomentovala přijetí BTC Salvadorem – Kritika, nebo chvála?

5
(10)

Zprávy a souhrny

Španělská centrální banka je jedním z posledních orgánů, který Salvadoru vyčetl rozhodnutí povýšit Bitcoin na zákonné platidlo. Navzdory kritice centrální banka také na druhou stranu poznamenává, že země si při řešení otázek týkajících se využívání tohoto aktiva k praní špinavých peněz vedla dobře.

Hlavní obavy španělské centrální banky

Banka nedávno zveřejnila zprávu, určenou pro širokou veřejnost, s názvem „The Role of Crypto Assets As Legal Tender: The Example Of El Salvador“. Zprávu vydalo Generální ředitelství pro operace, trhy a platební systémy a jako autor je pod ní podepsán Sergion Gorjon.

Ve zprávě se uvádí, že jako první hráč na trhu se některým problémům nelze vyhnout a jsou součástí přirozeného rizika. Vyjadřuje však také obavy z nedostatečné transparentnosti celého snažení. Ve zprávě se píše, že

„dalším omezujícím faktorem byla neprůhlednost a nedostatek konsensu, s nímž byl projekt realizován“.

Z nedostatku otevřenosti a jednoty všech hlavních aktérů vyplývá, že se přední finanční ratingové agentury „dohodly, že provedou revizi státního úvěrového ratingu Salvadoru směrem dolů“, což zhorší schopnost země získat úvěry. Připomeňme, že v týdnech předcházejících datu přijetí zákona o bitcoinech probíhaly protesty proti jeho přijetí.

Španělská centrální banka dále kritizovala technické prostředky, které vláda používá k podpoře přijetí. Ve zprávě se k tomuto uvádí:

„Salvador, kde má přístup k internetu jen něco málo přes 50 % obyvatel a podíl chytrých telefonů na trhu dosahuje sotva 40 %, je na konci žebříčku středoamerických zemí, pokud jde o úroveň digitálního vzdělávání“

Španělská centrální banka se tak domnívá, že digitální gramotnost v zemi nedosáhla potřebného stupně, který by umožnil plnohodnotné zavedení Bitcoinu jako platebního prostředku na národní úrovni.

Nejen kritika, banka našla i slova uznání

Přestože Mezinárodní Měnový Fond (MMF), Vitalik Buterin a Nicolas Cary spoluzakladatel Blockchain.com kritizovali způsob adopce, španělská banka v celém průběhu vidí i světlé okamžiky.

Banka ve své zprávě zmínila a ocenila proaktivní opatření, která země přijímá v souvislosti s možným používáním Bitcoinu jako prostředku usnadňující terorismus a praní špinavých peněz. Přítomnost přijatých silných kontrolních mechanismů účinně zajišťuje opatření proti těmto problémům a nabízí cestu, jak se s nimi vypořádat.

Závěr

Když to tak nějak shrnu, tak Salvador od svého přijetí BTC úspěšně vytěžil první Bitcoin pomocí geotermální energie a prezident Nayib Bukele se zavázal, že zisky z bitcoinů použije na výstavbu nemocnice pro zvířata.

Dle dostupných informací země nakoupila celkem 700 BTC s cenou kolem 45 tisíc dolarů a v současné době se toto aktivum obchoduje za 59 300 dolarů. Ať si každý říká co chce, ale mně to prostě přijde jako úspěšný krok…

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

18 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: