Španělská centrální banka okomentovala přijetí BTC Salvadorem – Kritika, nebo chvála?

5
(10)

Španělská centrální banka je jedním z posledních orgánů, který Salvadoru vyčetl rozhodnutí povýšit Bitcoin na zákonné platidlo. Navzdory kritice centrální banka také na druhou stranu poznamenává, že země si při řešení otázek týkajících se využívání tohoto aktiva k praní špinavých peněz vedla dobře.

Hlavní obavy španělské centrální banky

Banka nedávno zveřejnila zprávu, určenou pro širokou veřejnost, s názvem “The Role of Crypto Assets As Legal Tender: The Example Of El Salvador”. Zprávu vydalo Generální ředitelství pro operace, trhy a platební systémy a jako autor je pod ní podepsán Sergion Gorjon.

Ve zprávě se uvádí, že jako první hráč na trhu se některým problémům nelze vyhnout a jsou součástí přirozeného rizika. Vyjadřuje však také obavy z nedostatečné transparentnosti celého snažení. Ve zprávě se píše, že

“dalším omezujícím faktorem byla neprůhlednost a nedostatek konsensu, s nímž byl projekt realizován”.

Z nedostatku otevřenosti a jednoty všech hlavních aktérů vyplývá, že se přední finanční ratingové agentury “dohodly, že provedou revizi státního úvěrového ratingu Salvadoru směrem dolů”, což zhorší schopnost země získat úvěry. Připomeňme, že v týdnech předcházejících datu přijetí zákona o bitcoinech probíhaly protesty proti jeho přijetí.

Španělská centrální banka dále kritizovala technické prostředky, které vláda používá k podpoře přijetí. Ve zprávě se k tomuto uvádí:

“Salvador, kde má přístup k internetu jen něco málo přes 50 % obyvatel a podíl chytrých telefonů na trhu dosahuje sotva 40 %, je na konci žebříčku středoamerických zemí, pokud jde o úroveň digitálního vzdělávání”

Španělská centrální banka se tak domnívá, že digitální gramotnost v zemi nedosáhla potřebného stupně, který by umožnil plnohodnotné zavedení Bitcoinu jako platebního prostředku na národní úrovni.

Nejen kritika, banka našla i slova uznání

Přestože Mezinárodní Měnový Fond (MMF), Vitalik Buterin a Nicolas Cary spoluzakladatel Blockchain.com kritizovali způsob adopce, španělská banka v celém průběhu vidí i světlé okamžiky.

Banka ve své zprávě zmínila a ocenila proaktivní opatření, která země přijímá v souvislosti s možným používáním Bitcoinu jako prostředku usnadňující terorismus a praní špinavých peněz. Přítomnost přijatých silných kontrolních mechanismů účinně zajišťuje opatření proti těmto problémům a nabízí cestu, jak se s nimi vypořádat.

Závěr

Když to tak nějak shrnu, tak Salvador od svého přijetí BTC úspěšně vytěžil první Bitcoin pomocí geotermální energie a prezident Nayib Bukele se zavázal, že zisky z bitcoinů použije na výstavbu nemocnice pro zvířata.

Dle dostupných informací země nakoupila celkem 700 BTC s cenou kolem 45 tisíc dolarů a v současné době se toto aktivum obchoduje za 59 300 dolarů. Ať si každý říká co chce, ale mně to prostě přijde jako úspěšný krok…

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
balbe

Jenže Salvadorce nikdo nenutí používat Bitcoin jako zákonné platidlo je to pouze jen jedna z možností jak si za zboží zaplatit , můžou klidně používat dolar místo bitcoinu , nikdo salvadorcům u hlavy devítku nedrží a nutí ho aby ted platil bitcoinem , je to čistě dobrovolná záležitost .To že Buterin kritizoval přijetí BTC v Salvadoru je jen čistá závist , kdyby Salvador přijal ETH on by jako první slavil na víc sám má máslo na hlavě aby něco někomu radil natož něco kritizoval (své před těžení ETH a následné rozdělení mezi sebe podíly a pak to hodit na trh a prodat ovcím za cenu).

Jeliman Prvni
Hodnocení článku :
     

Dalsi ctive napsany clanek, posledni dobou to je radost vase clanky cist – diky

Pavel

Jediné co to znamená, že vláda Salvadoru můžete officiálně spekulovat. Takže vlastně destrukce státu bude o to snadnější. Já nevím, ale kritické myšlení v případě budoucnosti BTC je silně potlačeno. Dnes se kriticky na něj nikdo nedívá, kritici nejsou slyšet a to je obrovský problém, jelikož nejsem tak schopni predikovat co se může stát do budoucna s celým systém. Osobně považuji inflační systém za daleko lepší a bezpečnější než ten deflační. Vždyť i sám vesmír je inflační.

Fantom

BTC je už se své definice nevhodný pro běžné platby. Proč platit něčím, u čeho očekávám nárůst hodnoty? Vždy dám přednost fiatu. BTC by ale mohl být v budoucnu uchovatelem hodnoty. To je ale hudba hodně vzdálené budoucnosti, neboť volatilita je stále obrovská. Uvidíme jak se mu bude dařit v dalších letech. Většina lidí si vůbec nepřipouští že by snad mohla cena nějak extrémně propadnout – o to větší to bude šok!

Hal

Fantom historia Bitcoinu hovori sama za seba,ze hodne vzdialena buducnost pre ulozisko hodnoty😀Vsak dlhodobo to uz davno je.Hosi kdyz ste nestihli nakoupit,jeste budete mít přilezitost a ty vase hejty jsou leda k smíchu.Vas problem,ne problem Btc.

Fantom

Má historii 10let. Z toho tak 4-5 let je teprve brán vážně. Budoucnost ukáže. A mít příležitost nakoupit? Tu mám přeci neustále, jen na mně je zvážení ceny. Můžu koupit klidně i na 120k když si budu myslet, že půjde cena dále nahoru. A moje komentáře nejsou hejty ale snaha o realistické hodnocení. Ty tu projevuješ jen nekritické nadšení.

Hal

Pavel ceny vsetkeho pojdu esre paradne hore,tak potom to tebe vyhovuje.Asi mas rad ten inflacny vyplach v penazenke,takze nech zije inflacia.😀

Pavel

Celý svůj život žiji v inflačním systému a neznamenal jsem, že bych se měl hůře. Díky inflačního systému došlo ke zlepšení zdravotnictví, školství, obnova či budování infrastruktury a spousty dalších věcí (výzkumu a vývo, průmysl), možnost vlastního bydlení, hypotéky, půjčky atd. Dnešní člověk je více hamižný a méně skromný. Ano nůžky jsou rozevřené hodně, ale to budou i v deflačním systému a ještě více. Vzácnost může více škodit než pomáhat. Několik let se zajímám o BTC a nikdy jsem se na něj nedíval kriticky jen opakoval a říkal všem to co jsem načetl nebo naposlouchal od jiných BTC maximalistů. Je to jak ve školce, opačný názor znamená urážení a zesměšňování.

Fantom

Je to tak. Inflace do ekonomiky patří, určuje úrokové míry a tím “cenu peněz”. Současný systém záporných úrokových sazeb je zvrácený, ale nebude tu věčně. Ostatně inflace už začíná růst a donutí centrální banky zvyšovat sazby. To následně srazí akciový trh a uvidíme co udělá s kryptoměnovým.

MadTrader

Jakých záporných úrokových sazeb? Pokud bychom se bavili o Česku tak se zrovna zvyšovala z 0.75% na 1.5%

Pavel

ČNB, ale to je taková přepážka jak na poště. 🙂 ECB běžně používá záporné úrokové sazby.

Fantom

Opravdu se nebavím o Česku, jeho vliv na světové trhy je zanedbatelný. Myslím ECB a volání po záporných sazbách v USA – naposledy od Donalda.

Hal

Banky su najvacsie pracky tzv.spinavych penazi,ale obvinuju Btc.Pod svieckou byva najvacsia tma.

Fantom

A právě tihle lidé nyní vstupují do bitcoinu a predikují ceny na 200-400k na příští rok. Jaký asi bude další vývoj? Skrze schválené ETF na BTC futures sestřelí cenu bitcoinu jako v roce 2018. Bude to úplně stejné divadlo.

Mikael613

Pekný názor len odkiaľ prídu tie veľké peniaze do krypta skus hádať a to potom bude znamenať že krypto ako myšlienka bolo pochované decentralizovany systém ktorý nájde centrum u boháčov… Ved to je to iste ako s peniazmi… Takisto si potom budú môcť robiť čo chcú a oberať trh prajem kryptu len to dobré ale začína sa to uberať presne tým smerom spoločnosti ho majú na desiatky tisícov a nový retail ho ma na desatiny stotiny…

Poslední editace 2 let před přes Mikael613
Fantom

100% souhlas. Krypto bylo vytvořeno proti bankám a ty do něj nyní vstupují. To není nic pozitivního. Za sebe říkám že fandím Moneru jako kryptu budoucnosti. Ve střednědobém horizontu je lepší investovat do BTC a potom to přesunout do Monera. U jiných coinů – nevím.

Pavel

Je to prvek sociálního vnímání založený na vzácnosti. Spousta z nás se s tím již setkala. Zároveň s tímto se nejspíše jedná o metodu falšování sociálních důkazů ve prospěch určité skupiny lidí. Druhá metoda je velmi často využívána např. u dostihových sázek, kdy vlastně falešně favorizují outsidera, který má mnohem lepší kurz než skutečný favorit, tím favoritovi zvýší kurz a vydělají tak více. Nic méně finanční systém není jen o sociálních experimentech, musí být i funkční a musí fungovat zejména v dobách kdy sentiment lidí je negativní. V neposlední řadě, tak jak u výše uvedených dostihů, kde většina sázejících neví o kvalitách jednotlivých koních nic tak i v případě BTC většina neví jak celý ten obří kolos FIAT peněz funguje a není schopna ani základního popisu. Tak jak sázející na koně se orientují podle kurzu, tak i BTC maximalisi se opírají jen o to, že cena roste.

spot_img