Největší zklamání v roce 2020

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

I když byl rok 2020 v kryptosvětě významným mezníkem, došlo i k několika zklamáním. Navzdory rostoucímu přijímání virtuálních měn mainstreamem, některé vlády stále vytvářejí politiky, které potlačují inovace a znevýhodňují jejich země v rozvíjející se digitální ekonomice.

Podvody v rámci DeFi

Již v únoru se psalo o tom, že DeFi směřuje k přijetí mainstreamem. V té době celková hodnota Etherea (ETH) zamčeného na trhu překročila milník 1 miliardy dolarů. V současné době je to téměř 14 miliard dolarů, přičemž rozšiřující se řada projektů a protokolů nabízí mimo jiné různé finanční služby. Růst trhu DeFi v roce 2020 byl skutečně tak obrovský, že objemy transakcí v decentralizovaných aplikacích vzrostly podle údajů DappRadar o 1 200 %.

V  průběhu roku však došlo k růstu podvodů v DeFi, což zjevně ohrozilo průkopnické úspěchy v tomto odvětví. Podle blockchainové zpravodajské firmy CipherTrace je nyní DeFi největším přispěvatelem ke kriminalitě související s kryptoměnami, a to i přes celkový pokles krádeží kryptoměn v roce 2020.

Bleskové půjčky a přímá krádež kryptoměn

Vzhledem k rostoucímu tržnímu segmentu není překvapením, že na cestě DeFi došlo k několika chybám. Pravidelnost zneužívání rychlých půjček a dalších forem útoků na zisk po celý rok sloužila jako zdroj obav v celém odvětví. Protokoly, jako jsou MakerDAO, Compound a další, takové útoky zažily, přičemž zúčastněné subjekty využívaly několik iterací stejných ziskových vektorů, které se zaměřovaly na jakoukoli závadu v systému.

Díky využití dočasných problémů byli tito útočníci schopni zahájit nucené likvidace nedostatečně zajištěných dluhových pozic nebo jednoduše odčerpat finanční prostředky z fondů likvidity.

Možná ještě větším zklamáním je, že na některých projektech komunita hlasovala proti kompenzaci pro uživatele, postižené těmito událostmi. Na „Černý čtvrtek“ ztratili někteří majitelé trezorů 100 % kolaterálu, protože cena Etherea klesla o polovinu.

Přísné regulace

Letošní rok byl také ve znamení jasnějších regulací. Některé vlády však zajistily, že to byl jeden krok vpřed a několik kroků zpět. V Evropské unii přísné standardy boje proti praní peněz způsobily, že některé burzy byly nuceny opustit region, a to kvůli rostoucím nákladům na dodržování těchto zákonů.

Regulace stablecoinů se navíc jeví jako další bojiště mezi zastánci kryptoměn a regulačními orgány. Téměř každá hlavní mezivládní finanční instituce označila stablecoiny za jediný segment trhu s kryptoměnami, který vyžaduje pozornost.

V rámci svých snah čelit soukromě vydávaným stablecoinům, mnoho zemí nyní pracuje na vytvoření svých vlastních CBDC. Panuje však shoda v tom, že většina z těchto digitálních měn není nic víc, než virtuální alternativa k tradičním fiat měnám.

Burzy pomalu přijímají protokoly zlepšení

V červenci společnost Veriphi zveřejnila zprávu, která ukazuje, že neúplná povaha přijetí SegWit a dávkování transakcí stála obchodníky od roku 2017 na poplatcích přes 500 milionů USD. Kromě SegWit a dávkování ještě mnoho velkoobjemových burz nenabízí podporu protokolů druhé vrstvy, jako je Liquid sidechain a Lightning Network.

Coinbase přijala dávkování až v březnu, přičemž společnost uvedla, že uživatelské poplatky by po tomto kroku klesly o 50 %. Na začátku prosince oznámila Kraken plány na podporu technologie škálování Lightning Network v roce 2021.

Komentář sociálních médií k tomuto tématu nabízí shodu, že burzy dávají přednost být „shitcoinová kasína“ místo podpory důležitých vylepšení.

Závěr

Rok 2020 byl velkým milníkem, ale s dobrými věcmi jdou ruku v ruce i ty špatné. Tak to vždy bylo a vždy to nabízí možnost vylepšení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img