Roger Ver: Wrapped Bitcoin je jasným důkazem “totálního selhání” Lightning Network

5
(6)

Investor a zakladatel kryptoměny Bitcoin Cash (BCH), Roger Ver, vyvolal svým výrokem vlnu kontroverze, když řekl, že nedávný nárůst počtu Wrapped Bitcoinů na blockchainu Etherea je jasným důkazem toho, že Lightning Network (LN) jako řešení problému škálovatelnosti “totálně selhala”.

Podle stránky BTConEthereum je v síti Etherea aktuálně více než 118 000 bitcoinů v celkové hodnotě přibližně 1,3 miliardy dolarů. Většina z nich, v hodnotě téměř miliardy dolarů, se nachází ve formě Wrapped (zabaleného) Bitcoin (wBTC). Mimochodem nedávno jsme vydali článek, že wBTC se chystá vstoupit i do sítě TRON.

Wrapped Bitcoin vs. Lightning Network

Graf Wrapped Bitcoinu za poslední dva měsíce začíná připomínat parabolu, neboť nové příležitosti yield farmingu v DeFi projektech se objevují téměř každým dnem.

Pokud to srovnáme s Lightning Network, což má být primární řešení škálovatelnosti Bitcoinu, tak tam je graf dosti odlišný. Toho si ve svém nedávném příspěvku na Twitteru všímá Roger Ver, když upozornil na fakt, že v síti Lightning Network je téměř 100krát méně BTC:

No a jak se dalo očekávat, tento jeho příspěvek vzbudil velkou pozornost a poměrně ostré odpovědi od bitcoinových maximalistů, evangelistů Etherea a fanoušků dalších altcoinů, kteří propagovali konkurenční blockchainy, na sebe nedaly dlouho čekat.

Bylo jen velmi málo lidí, kteří vyjádřili souhlas s Verem. Nejspíše proto, že to opravdu není příliš dobré srovnání. Proč? Nárůst Wrapped Bitcoinu v letošním roce byl primárně způsoben yield farmingem DeFi, které má jen velmi málo společného se škálováním aktiva.

Držitelé BTC, kteří chtějí získat přístup k “těžbě likvidity” a dalším funkcím DeFi (bez nutnosti prodeje svých bitcoinů), mohou aktivum tokenizovat a wBTC k tomu nabízí velmi jednoduchou metodu.

Lightning Network

Síť Lightning Network byla navržen tak, aby co nejvíce usnadňovala mikroplatby v bitcoinech mezi stranami, které si k tomu vytvořily vlastní kanály. Funguje to celkem dobře a skutečnost, že LN používá jen malé procento těch, kteří používají BTC, opravdu neznamená, že technologie LN selhala.

Někteří lidé pod Verovým tweetem poměrně vtipně reagovali, že jelikož na blockchainu Etherea neexistují žádné Wraped BitcoinCash tokeny, znamená to podle logiky autora, že naopak BCH “totálně selhal”.

A do diskuse přispěli i další účastníci, kteří zase poukázali na skutečnost, že díky velké volatilitě není pro platby vhodný ani BTC a ani BCH.

Závěr

Roger Ver svým tweetem opět předvedl, jak kontroverzní postavou kryptoměnového světa je. Jeho srovnání, ať už oprávněné nebo ne, jasně dokazuje, že kryptoměnový tribalismus, kdy se lidé dělí na dvě ostře oddělené skupiny (našince “my” a cizáky “oni”), které si často nemohou přijít na jméno, je ve světě virtuálních měn stále hluboce zakořeněn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro

Dyt ma prvdu! LN je slepa ulicka … rikam to od zacatku

spot_img