Za Android se Google dočkal problémů. Seznam.cz vyčíslil požadované odškodnění na 9 miliard Kč

5
(2)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Seznam.cz požaduje po Googlu 9,072 miliardy jako náhradu škody související se zneužitím dominantního postavení na trhu s operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení.

Google nás poškodil, říká Seznam.cz

Podle rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2018 Google zneužil své dominantní postavení na trhu. Společnosti za tento prohřešek evropský orgán vyměřil pokutu ve výši 4,34 miliardy eur (112 miliard korun). Konkrétně šlo o zneužívání mobilního operačního systému Android k „zabetonování“ dominantní pozice v internetovém vyhledávání.

Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž, k vysoké pokutě uvedla:

„Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače. Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi. Evropským spotřebitelům tak znemožnily těžit z účinné hospodářské soutěže v důležité oblasti mobilní komunikace.“

Podle Seznamu ale ani rekordní pokuta situaci na trhu nenapravila. Společnost provozující oblíbený český vyhledávač i po dvou letech „stále naráží na deformity trhu,“ které Evropská komise shledala v rozporu s právem EU.

Google má zaplatit dalších 9 miliard Kč

Michal Feix je jednatelem společnosti Chronos Consulting, která hájí zájmy Seznamu.cz v Bruselu a má na starosti přípravu a koordinaci uplatňování tohoto nároku. Vysvětlil, jak konkrétně měl Google poškodit konkurenční společnost Seznam.cz. Uvádí:

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda.“

Pavel Zima, místopředseda představenstva Seznamu.cz, k tomu na Twitteru napsal:

„Bude to náročný, ale jinou cestu nevidím. Budeme bojovat o náhradu škody za to, jak nám Google sofistikovaně bránil dostat naše aplikace a služby do systému Android.“

Vyhoví Google požadavku Seznamu?

Částka 9,072 miliardy korun, kterou si Seznam.cz nárokuje, byla podle Zimy odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci za období 2011 – 2018. Google zatím neoznámil, zda odškodné hodlá zaplatit, nebo se bude soudit. Seznam.cz mu na rozhodnutí a případné zaplacení částky poskytl 30 dnů. Po uplynutí lhůty se případ dostane k soudu.

Z vyjádření Alžběty Houzarové, ředitelky komunikace české pobočky Googlu, vyplývá, že gigant s požadavkem nemusí být ve shodě. K výzvě uvedla:

„Android lidem poskytuje nebývalou možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si do svých zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako výchozí. Tento operační systém taktéž umožňuje milionům vývojářů aplikací po celém světě budovat úspěšné firmy.“

Tip: Čína představila nový kvantový počítač

Závěr

Google čelí problémům v souvislosti s Androidem, kde se dle EK dopouštěl monopolních praktik, které omezily šanci konkurentů na soutěž. „Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ shrnuje Pavel Zima postoj vyhledávače Seznam.cz.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: