Za Android se Google dočkal problémů. Seznam.cz vyčíslil požadované odškodnění na 9 miliard Kč

5
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Seznam.cz požaduje po Googlu 9,072 miliardy jako náhradu škody související se zneužitím dominantního postavení na trhu s operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení.

Google nás poškodil, říká Seznam.cz

Podle rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2018 Google zneužil své dominantní postavení na trhu. Společnosti za tento prohřešek evropský orgán vyměřil pokutu ve výši 4,34 miliardy eur (112 miliard korun). Konkrétně šlo o zneužívání mobilního operačního systému Android k „zabetonování“ dominantní pozice v internetovém vyhledávání.

Margrethe Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž, k vysoké pokutě uvedla:

„Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače. Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi. Evropským spotřebitelům tak znemožnily těžit z účinné hospodářské soutěže v důležité oblasti mobilní komunikace.”

Podle Seznamu ale ani rekordní pokuta situaci na trhu nenapravila. Společnost provozující oblíbený český vyhledávač i po dvou letech „stále naráží na deformity trhu,“ které Evropská komise shledala v rozporu s právem EU.

Google má zaplatit dalších 9 miliard Kč

Michal Feix je jednatelem společnosti Chronos Consulting, která hájí zájmy Seznamu.cz v Bruselu a má na starosti přípravu a koordinaci uplatňování tohoto nároku. Vysvětlil, jak konkrétně měl Google poškodit konkurenční společnost Seznam.cz. Uvádí:

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda.“

Pavel Zima, místopředseda představenstva Seznamu.cz, k tomu na Twitteru napsal:

„Bude to náročný, ale jinou cestu nevidím. Budeme bojovat o náhradu škody za to, jak nám Google sofistikovaně bránil dostat naše aplikace a služby do systému Android.”

Vyhoví Google požadavku Seznamu?

Částka 9,072 miliardy korun, kterou si Seznam.cz nárokuje, byla podle Zimy odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci za období 2011 – 2018. Google zatím neoznámil, zda odškodné hodlá zaplatit, nebo se bude soudit. Seznam.cz mu na rozhodnutí a případné zaplacení částky poskytl 30 dnů. Po uplynutí lhůty se případ dostane k soudu.

Z vyjádření Alžběty Houzarové, ředitelky komunikace české pobočky Googlu, vyplývá, že gigant s požadavkem nemusí být ve shodě. K výzvě uvedla:

„Android lidem poskytuje nebývalou možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si do svých zařízení nainstalují, které budou používat i které si nastaví jako výchozí. Tento operační systém taktéž umožňuje milionům vývojářů aplikací po celém světě budovat úspěšné firmy.”

Tip: Čína představila nový kvantový počítač

Závěr

Google čelí problémům v souvislosti s Androidem, kde se dle EK dopouštěl monopolních praktik, které omezily šanci konkurentů na soutěž. „Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ shrnuje Pavel Zima postoj vyhledávače Seznam.cz.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Otto

Bezvýznamný Seznam se snaží vyžebrat aspoň nějaké peníze, když už je neschopen konkurovat. Vlastně pouze kopíruje nápady Googlu. A že Google zrovna mít nemusím.

Vladimír

Vyhledávač Seznamu vznikl, ještě před Googlem😉 Pokud jde o Android, tak Google tam má zabudovaný funkce, který mu dávaji velkou výhodu před konkurencí. Nevidim, tento spor jako bezpředmětný!

Rob

I kdyby Seznam vznikl tisíc let před Googlem, i tak Google vyhledává nesrovnatelně lépe. Problém vyhledávače Google je paradoxně v tom, že z technologického pohledu nemá konkurenci. Zkoušel jsem alternativy, ale bohužel. Ne nadarmo je zdrojový kód vyhledávače Google (jeden input box) přibližně čtyřicetkrát delší, než zdrojové kódy Windows.

Pokud jde o operační systém, tak určitě budu mít raději očesanou modifikaci Linuxu od Google nebo Apple než od Seznamu. Ideální by byl samozřejmě plnohodnotný Linux na mobilu, ale protože lidé nejsou zrovna inteligentním stádem, stále jim to nedochází a vývojáři tudíž nemají na výběr.

Za další nevidím důvod, proč by Google na svém operačním systému neupřednostňoval své služby a neinstaloval vlastní aplikace? To dává smysl. Proč si myslíte, že se Google páře s vlastním OS zdarma? Je to především proto, aby sbíral data uživatelů, pomocí kterých dokáže lépe zobrazovat relevantní reklamy. Nic víc nic míň. Všechny jejich aplikace zdarma vznikají že stejného důvodu. Jde jen a pouze o relevanci zobrazovaných reklam.

Nikdo nenutí lidi, aby používali služby Google a OS Android. Ani výrobce nikdo nenutí používat Android a existuje hned několik alternativních linuxových distribucí pro mobilní telefony. Jediným problémem je monopolní postavení Google, ale že by kvůli tomu měl platit Seznamu, tak s tím zásadně nesouhlasím. Oproti Google nedokázali vůbec nic, ikdyž vznikli ještě dříve. Monopol by se měl patrně rozdělit na více společností, ale miliardové pokuty za to, že ve svých produktech upřednostňují své produkty? To je absurdní nesmysl. Co kdyby vytvořili operační systém, kde by nebyla vůbec žádná možnost instalace aplikací třetích stran? Bylo by to stejné? Oni prostě podali prst a teď jim chce někdo utrhnout ruku.

A když už EU z tak nesmyslných důvodů pokutuje Google, tak kde sakra končí ty peníze?

Zbynek

Vyhledávač Seznam? To v dnešní době ještě někdo používá? Vždyť nic nenajde. Nehledě na to že je limitovaný jen pro ČR. U Seznamu vidí že se někde rozdává tak si chtějí odkrojit kus z koláče ale je jim to stejně k ničemu.

spot_img