Fed: Existuje 40% šance na významně vyšší úrokové sazby

4.1
(7)

Prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari se domnívá, že existuje téměř padesátiprocentní šance, že se úrokové sazby budou muset výrazně zvýšit. Hlavním důvodem je snaha o snížení inflace.

V úterý zveřejněné eseji představitel centrální banky uvedl, že existuje silný důvod, proč americká ekonomika směřuje k “high-pressure” rovnováze. Takový stav by zahrnoval pokračující růst vyznačující se silnými spotřebitelskými výdaji a “roztočením hospodářského setrvačníku”.

V takovém případě míra inflace klesá, ale zůstává nad 2% cílem Fedu, což pro tvůrce politiky představuje výzvu. V příspěvku s názvem “Politika se hodně zpřísnila. Stačí to?” píše:

Na podporu tohoto scénáře hovoří fakt, že většina dezinflačních zisků, které jsme doposud pozorovali, byla způsobena spíše faktory na straně nabídky, jako je návrat pracovníků na trh práce a řešení dodavatelských řetězců, než měnovou politikou omezující poptávku.

Je třeba dostat inflaci pod kontrolu

Kashkari poznamenal, že oblasti citlivé na úrokové sazby, jako je bydlení a automobily, se navzdory zpřísnění Fedu udržely na silných pozicích:

Tato dynamika vyvolává otázku: Jak přísná je politika právě teď? Kdyby byla politika skutečně přísná, pozorovali bychom tak silnou aktivitu? […] Jakmile se plně obnoví nabídkové faktory, je politika dostatečně přísná, aby dokončila práci na návratu inflace ve službách k cíli? Možná ne, a v takovém případě bychom museli posunout sazbu federálních fondů výše, potenciálně významně výše. Dnes dávám tomuto scénáři pravděpodobnost 40 %.

To ovšem jinými slovy také znamená, že přisuzuje 60 % šanci, že Fed dodrží svůj cíl “měkkého přistání”. Inflace by se tak vrátila zpět ke svému cíli bez škodlivé recese.

Inflace v oblasti služeb, s výjimkou nákladů na pronájem obydlí, se snižuje, ale jinak zůstává zvýšená, což vyvolává dlouhodobější obavy. Jak v jednom z rozhovorů podotkl předseda CEA (Council of Economic Advisers), Jason Furman, tak první věc, kterou musí Fed udělat, je dostat inflaci pod kontrolu.

Tyto komentáře přišly ve stejný den, kdy deník The Times of India zveřejnil rozhovor se zástupci banky JPMorgan Chase. CEO společnosti Jamie Dimonem, se v něm zabývá možností, že Fed bude muset zvýšit svou referenční sazbu na 7 %. Mimochodem několik dalších představitelů Fedu se v poslední době vyjádřilo, že přinejmenším očekávají udržení sazeb na zvýšené úrovni po delší dobu.

Závěr

Kashkari je dlouhodobě znám jako jeden z holubičích členů Federálního výboru pro volný trh. To znamená, že je zastáncem nižších úrokových sazeb a volnější měnové politiky.

V posledních měsících však přešel k jestřábímu postoji. Obává se zejména dynamiky, která udržuje inflaci nad cílem. Letos je Kashkari členem FOMC s právem hlasování. Právě ten minulý týden rozhodl o ponechání sazeb na stejné úrovni a zároveň naznačil, že do konce roku by mohlo dojít k dalšímu zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr Hejlek

Jestli si něco opravdu nemyslím, tak je to skutečnost, že by FED v rámci tohoto cyklu vytáhnul sazby někam k 7%. To by se muselo stát nevím co… Takto mi přijde, že je to maximálně něčí zbožné přání.

spot_img