Návrat lidstva na Měsíc – Představujeme Gateway, nástupce ISS

0
(0)

Lidé jsou zvědavé bytosti. A je to právě zvědavost a touha po vědění, která lidstvo dostala až do mrazivé prázdnoty vesmíru. Nyní se blíží další milník ve vytváření nových horizontů pro lidskou rasu.

ISS stárne

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je největším a nejdražším projektem, na kterém kdy lidstvo spolupracovalo. Celkové náklady na stavbu a udržování ISS v chodu se nakonec vyšplhaly na 150 miliard dolarů (To je přibližně marketcap všech kryptoměn k dnešnímu datu či jedna čtvrtina ročních výdajů americké armády a tudíž kapka v moři).

ISS je k nezaplacení z mnoha důvodů. Hlavní účel je experimentální a na stanici tak probíhá obrovské množství výzkumné práce. Jedna celá větev výzkumu, probíhajícího na ISS, je zaměřena na dopady života ve vesmíru na lidi. To je předstupeň dlouhodobého života ve vesmíru, který má eventuálně přinést informace o tom, jak správně např. postavit základnu na Měsíci a později na Marsu.

Informace o kvantových počítačích – Průlom ve vývoji kvantového počítače má české kořeny

ISS se také zaměřovala na výzkum biologie v rámci mikrogravitace, a když se zjistilo, že na povrchu stanici žijí mikroby, tak se okamžitě začalo zkoumat, jaké na ně mělo vesmírné prostředí vliv. Méně zřejmý je pak benefit spolupráce různých národů. Je to jeden z prvních, celosvětových projektů, kdy vzájemně spolupracuje plejáda i jinak nepřátelských národů. ISS je důkazem toho, co lidé dokáží, když spolu spolupracují a nyní přichází nový projekt známý jako Gateway, který má posunout hranice našeho vědění ještě o kus dál.

Lunar Orbital Platform – Gateway

O projektu Gateway se mluví jako o nástupci ISS, nicméně situace není tak jednoduchá. V první řadě většina lidí očekává, že nástupce ISS bude podstatně větší, což se o Gateway říci nedá. Tato stanice bude (alespoň na počátku) podstatně menší. Zatímco ISS má 16 modulů, tak Gateway jich zpočátku bude mít pouze 4.

Gateway bude jako ISS společným projektem mnoha zemí. Na stavbě stanice se mají podílet Evropská vesmírná agentura, NASA, JAXA (Japonská vesmírná agentura), Roscosmos (Ruská vesmírná agentura) a Kanadská vesmírná agentura. Na projektu se také budou podílet soukromí investoři.

https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/03/2018-03-16-125243.jpg

Cílů, které se pro tuto stanici vytyčily, je více. V první řadě má pomoci sesbírat dostatek dat a zkušeností s cestováním do hlubšího vesmíru. Díky těmto cestám se mají postupně rozšiřovat naše znalosti o cestování do hlubokého vesmíru a měl by to být odrazový můstek pro základnu na Měsíci. Je to také základ pro budoucí cestu na Mars.

Stanice bude sídlit na orbitě kolem Měsíce. Během přeletu po orbitě se přiblíží nejvíce na 1500 km k povrchu Měsíce. A zde vyvstává další zajímavé spojení. Díky strategickému umístění bude cílem stanice získat dostatek informací o tom, jak by měla vypadat budoucí těžba asteroidů, a nebo těžba na Měsíci (Oprava – ačkoliv je možné stanici k těmto účelům využívat, tak se rozhodně nebude jednat o hlavní zaměření stanice). Ten je velkým lákadlem pro pozemské velmoci. Ty zde totiž chtějí těžit ohromně cenné Helium-3.

Moduly na Gateway

Základním modulem stanice bude PPE. Tento modul je srdcem budoucí vesmírné stanice. Power and Propulsion Element modul bude využíván k produkci elektřiny na stanici a zároveň bude umožňovat stanici manévrování. To umožní iontový motor zabudovaný do modulu. Iontových motorů bude více. Jeden bude fungovat jako hlavní pohon a další budou umožňovat manévrování se stanicí.

Pohled na vývoj kryptoměn – Kryptoměny – Původ a budoucnost

Dalším modulem má být ESPRIT (European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications). Modul Esprit je určen ke skladování paliva, komunikaci a je vybaven přetlakovou komorou pro vědecké zásilky. Modul umožňuje doplňování paliva. U.S. Utilization Module bude zase sloužít jako sklad a skromné ubytování pro první austronauty.

Právě tyto dva moduly mají být klíčové pro první měsíce stanice, protože bez nich by nebylo možné začít práci na stanici. Dalším krokem je pak vytvořit ubytovací prostory pro posádku a to mají zajistit moduly International Partner Habitat a U.S. Habitat. Oba společně by pak měly zaručit 125 m3 obytného prostoru pro kosmonauty. Součástí stanice mají být také moduly na skladování robotů či podporu pro lety do hlubokého vesmíru.

Závěr

Lidstvo se opět odhodlalo ke spolupráci na projektu, ze kterého mohou postupně profitovat všichni na planetě. Pokračující spolupráce v rámci vesmírných programů je neuvěřitelně důležitá, protože je symbolem toho, co všechno společnost dokáže, když spolupracuje místo toho, aby válčila.

S projektem Gateway se zároveň posouvají hranice našich vědomostí o vesmíru a otevírají se nám úplně nové obzory, které byly dříve nemyslitelné. Stavba stanice započne v roce 2022 a první funkční verze stanice by měla existovat v roce 2024 po připojení základních modulů. Další moduly budou postupně přibývat a momentálně poslední je naplánován až na rok 2033. Čekají nás úžasné technologické časy a Gateway bude základem pro budoucí poznávání vesmíru.

Pokračovat ve čtení:

Všechno, co chcete vědět o kvantových počítačích

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
David

Proč je tohle na této stránce?

Michal

Těžba surovin na měsíci či asteroidech nebo těžba krypta, jaký je v tom rozdíl? 🙂

spot_img