Kryptoaktiva v kontextu globálního trhu – Dává nové all time high smysl?

4.9
(16)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět selhal u 40 000 USD • Polkadot se stává 4. největší kryptoměnou • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Bitcoin se opět nedostal nad 40...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Minimálně od léta přemýšlím nad tím, zda má v aktuálním roce sebemenší smysl, aby cena Bitcoinu šla na all time high. Jak jistě všichni víte, tak se už stalo, ale i přesto se určitě pro lepší kontext vyplatí mít lepší přehled. V podstatě celý kapitálový trh se extrémně nafukuje a když už se zdá, že přijde brzy konec, tak jdeme zase nahoru.

Makroekonomický pohled

Vývoj HDP v USA

Když ve Spojených státech začal lockdown, tak se hospodářství země přirozeně zastavilo. Tudíž propad hrubého domácího produktu o 31,4 % za druhý kvartál nebyl nijak překvapivý. Ovšem akciové trhy absolutně nereagovaly a dokonce šly na nové all time high – na technologickém indexu Nasdaq to akorát bylo rychlejší, než třeba na S&P 500.

Člověk by proto očekával další vlnu propadů, ale nic podobného se vůbec nestalo. Trhy byly akorát volatilní, což platí do těchto chvil. Už vlastně v mých dřívějších analýzách na Bitcoin jsem nadhodil myšlenku, že když to jde na akciovém trhu, tak proč by nemohl posléze Bitcoin? Že jakmile momentum na akciovém trhu začne zpomalovat, tak by se kapitál ve velkém mohl přelít do Bitcoinu.

Což se i stalo – zatímco akciové trhy se už měsíce nikam výrazně nepohnuly, tak BTC atakuje skoro 20 000 USD. Znamená to tedy, že když akciový trh zase získá momentum, tak Bitcoin zpomalí? Je to dost možné, protože obchodníci a investoři jdou logicky na trh, kde cena a volatilita stoupá.

Politika Federální rezervní banky

Rozvaha Federální rezervní banky

Když se někdo sám sebe ptá, jak je možné, že akciové trhy bobtnaly i při covidové krizi, tak je odpověď ryze prostá. Stejně jak se nafukovaly akciové trhy, tak úměrně tomu bobtnala rozvaha řečené centrální banky. Fed prostě do trhů napumpoval hrozně moc likvidity, takže z logiky věci ani trhy dolů jít nemohly. Stisknutím tlačítka se „natiskly“ biliony dolarů, což se někde muselo projevit.

Proto je asi třeba naivní se domnívat, že dojde ke klasickému pádu burzy, jak jsme byli za posledních sto let zvyklí. Od roku 2008 přijaly centrální banky opatření v podobě nástrojů, které fakticky znemožňují, aby si trh sáhl až na dno. Co se týče Bitcoinu, tak všichni kryptonadšenci mohou paradoxně děkovat Fedu, protože především díky této instituci BTC zvládlo překonat tři roky starou ATH hladinu.

Dolarový index DXY

Dalším důvodem, proč roste cena Bitcoinu, je fakt, že investoři nemají sebemenší motivaci zůstávat v dolaru. Díky tomu neomezenému tisknutí peněž směnný kurz dolaru nesmírně ztrácí. Pokaždé, když Fed trhům začne pomáhat, tak dolar okamžitě začne ztrácet na hodnotě, díky čemuž kurz DXY poklesl od konce března poklesl o 12 %. Máme před sebou vyložený držkopád a dokud se nezastaví, tak Bitcoin může prorážet jedno maximum za druhým.

Závěrem

Tímhle článkem jsem chtěl ukázat, že fundamentální analýza v dnešní době drasticky ztratila na významu. Světové centrální banky stimulují trhy naprosto bez skrupulí a tudíž je vše hrozivě přepálené. A to i přesto, že technicky vzato je globální ekonomika v recesi. Je naprosto bezvýznamné, že HDP drasticky kleslo. Fed to stisknutím tlačítka vyřeší.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře