03.12.20 Technická analýza BTC/USD – Boj o 20 000 USD ještě neskončil

4.9
(15)

Zprávy a souhrny

17.01.21 Týdenní přehled zpráv: Kryptoměny, Defi, Regulace, Firmy, Burzy, Banky

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Dneska jsem se chtěl trhu s Bitcoinem (BTC) vyhnout, ale vzhledem k té větší ranní aktivitě jsem se rozhodl o kratší update. Abych pravdu řekl, tak Bitcoin je strašně nudný a v podstatě valná většina už počítá s korekcí alespoň k 15 000 USD. Trh se ovšem k ničemu takovému vůbec nemá, což je dost překvapující.

Avšak včera celý den na trhu někdo postupně prodával nemalá množství, takže v kontextu aktuálního price action jsem z toho vyvozoval, že brzy začne dump. Leč trh se dokázal po každém pokusu o stržení dolů vzpamatovat a zase pokračovat v postupu směrem nahoru. Znova akorát připomínám, že vysoké časové rámce jsou dost překoupené a Bitcoin by si jednoznačně odpočinek zasloužil.

Taky se ovšem naskýtá možnost, že dojde pouze k horizontálnímu vývoji ceny, který bude trvat několik týdnů. Díky čemuž se vytvoří na trhu nová rovnováha a trh by tím získal dostatek sil na další pokračování. Je nicméně otázkou, zda by korekce v podobě horizontálního vývoje stačila na uspokojivé pročištění trhu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu lze snadno zaregistrovat dvě vcelku přesvědčivá zamítnutí pod 20 000 USD. Medvědi tím dali jednoznačně najevo, že cena nahoru nepůjde. Býkům jsou evidentně medvědí snahy ukradené a po krátké pauze se kurz zase tlačí k 20 000 USD. Uvidíme třetí zamítnutí? Těžko říct, ale pokud k němu dojde opětovně, tak by to pro trh mohl být jasný signál ke korekci.

Jestli se ovšem povede překonat těch kulatých 20 000 USD, tak si tím trh otevře brány k vyšším úrovním. Těžko říct, zda by se cena zastavila u 22 000 USD nebo až třeba 25 000 USD. Co se týče objemů obchodů, tak ty jsou za předešlých několik dní spíše nižší. Sice kurz roste, ale pohyb není očividně dostatečně potvrzený.

Ale jako bull trap se mi aktuální price action jeví učebnicově – trh se totiž drží na topu relativně dlouho a těch pár snah o návrat k několikrát zmíněné úrovni dost lidí určitě přesvědčí, aby do trhu vstoupili. Nynější situace je potenciálně ideální pastí v případě, kdy cenu posléze pošlou tvrdě dolů. Ale kdo ví, třeba se nakonec vstup v těchto chvílích některým vyplatí. Je potřeba si ještě nějakou dobu počkat.

Indikátory

Na základě RSI má trh trable, co se týče překonání a setrvání v překoupených hodnotách trhu. Z MACD můžeme na oplátku vyčíst, že medvědi sice mají situaci ještě pod kontrolou, ale je to slabota.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce můžeme vidět celou aktuální situaci podrobněji. Dá se říct, že celý cenový interval 19 400 USD – 20 000 USD je odpor. Avšak cena má nepochybně tendenci na rezistenci znova a znova útočit, což není za těchto podmínek nic překvapujícího. Nakupující jsou prostě nesmírně agresivní a ochotni riskovat, čímž se bull run vyznačuje.

Je leč rozpoznatelné, že čím blíž je trh k 20 000 USD, tak spolu s tím ta iniciativa nakupujících klesá. Přeci jenom je psychicky dost náročné nakupovat u all time high a účastníci trhu raději vyčkávají, dokud nepřijde směrodatný signál. Vlastně bych řekl, že jsou účastníci v očekávání průrazu označené rezistence.

Poté bude asi dost obchodníků ochotných agresivně vstupovat do trhu, protože ví, že hned nad ATH má dost shortařů svoje stop lossy a ti přepákování rovnou likvidace. Proto by nebylo až tak překvapující, že cena vyletí během pár minut třeba na těch 22 000 USD. Přece jenom v relativních číslech to není ani už velký růst.

Závěrem

Na závěr bych chtěl ještě říct, že mě dost překvapily altcoiny, protože jsem předpokládal díky konsolidaci BTC agresivní pumpy. Nic takového se však neděje, takže z toho implikuji, že se všichni přirozeně bojí a netroufají si vstupovat ani do těch altů.

Jinak se zase vylil dolarový index DXY. S dolarem je to nyní opravdu dost špatné a zdá se, že ho čeká dost možná několikaletý bear market. Musím však upozornit, že DXY je nemálo přeprodané a několikatýdenní pullback je proto možný. Za řečené situace by Bitcoin určitě negativně zareagoval.

Co se ještě dolaru týče, tak díky politice Fedu směnným kurzem neskutečně trpí a vůbec se nevyplatí proto dolary dlouhodobě držet. Centrální banka zase jednou držitele této měny hrozně okrádá.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

41 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
41 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře