01.12.20 Technická analýza BTC/USD – Potvrdil měsíční graf bull run?

4.6
(11)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • TradingView vydal novou funkci pro Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Sun: FUD spojený se strachem z dvojitého utracení BTC poslal cenu pod 30 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh ztratil během několika dní téměř...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Včera nám Bitcoin (BTC) stihl ještě solidně pumpnout a vytvořit po necelých třech letech all time high. Nicméně tyto víkendové pumpy s sebou přináší i určitá úskalí, protože se tím na CME s futures na Bitcoin vytváří nemalé gapy. Nemusí se samozřejmě zaplnit hned, ale trh má v průběhu času tendenci se jednou ke gapu vrátit.

A abych nezapomněl, tak ten gap pod 10 000 USD tam samozřejmě stále straší. Byl z většiny sice zaplněn, ale netuším, jestli to něčemu pomůže – prostě tam je. Většinou se totiž gap dřív nebo později zaplní, což pro Bitcoin znamená, že čím dřív k tomu dojde, tak tím lépe. Bohužel už nyní jsme dost vysoko a pád o více jak 50 % by bylo dost bolestivé.

Nicméně technicky opodstatnitelné, což musí každý brát v potaz. Co se ještě týče altcoinů, tak ty se chovají zvláštně – na nižších TF se tvářily brzy na pumpu, ale nakonec ty snahy o breakoutu selhávaly. Vesměs nějaké zhodnocení vytvořily, ale když BTC pokořil ATK z roku 2017, tak jsem čekal velmi rychlou reakci a ono spíše nic.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Vzhledem k tomu, že máme po uzavření listopadu, tak se podíváme na měsíční graf. Začneme hned s poslední svíčkou, která je opravdu famózní a překvapující zároveň. Máme historicky vůbec nejvyšší měsíční close a oproti roku 2017 je to sakra rozdíl. Od open po close má svíce přes 42 %, což asi nikdo přes tím měsícem nečekal.

Každopádně je listopadová svíce nepřekvapivě vnímána strašně bullish, ale jenom ze svíčky se jednoduše vycházet nemá. Abych byl upřímný, tak jsem při proražení ATH čekal ještě spike o pár tisícovek dolarů výš, což se očividně nestalo. Já se tedy ptám, kdo bude nad ATH vlastně nakupovat? Instituce? Které instituce? Velké instituce s miliardovým kapitálem budou kupovat na historickém maximu?

Pak je tu retail, ale je sám o sobě schopný vypumpovat cenu třeba na 50 000 USD? To asi těžko. Problém je v tom, že ta inteligentní entita (asi skupina institucí) nakupovala především v rozmezí 3 333 USD až 9 358 USD. Popřípadě po těch 12 000 USD. Což víme díky Volume profile a znova zopakuji, že nad 12 000 USD není absolutně žádná rovnováha. Ta skupina institucí od pokoření 12 000 USD maximálně trh manipulovala ku prospěchu svému.

Ale rozhodně nevytvářela skutečnou poptávkou, což z Volume profile poznáme. Největší problém je ovšem v tom, že nedala šanci ani jiným institucím pro vstup – obrovské pozice nenaberou v parabole, protože by si cenu každým nákupem vypumpovaly. Chce to jakoukoliv rovnováhu, která je podmíněna horizontálním pohybem kurzu.

Avšak to nemusí trvat měsíce, stačí pár týdnů. Pokud se rovnováha nevytvoří, tak se ještě nabízí otázka, jak dlouho současný bull run vydrží. Bez ní se totiž poptávka o to rychleji vyčerpá a proto nemusí trvat zrovna dlouho.

Indikátory

Na měsíčním RSI a MACD si můžeme všimnout medvědí divergence, ale ztrácí to validitu, protože oba vrcholy od sebe dělí tři roky. To neznamená, že trh nemusí zareagovat, ale když budeme vycházet z minulého bull runu, tak samozřejmě víme, že žádný extrémně mohutný drop nepřišel. Každopádně je ohromně bullish, že jsou hodnoty na měsíčním RSI v překoupené zóně.

Zase, když se podíváme do minulosti, tak v rámci bull runu 2016/2017 byl trh v překoupené oblasti více jak rok. Faktem je, že je bull run na měsíčním RSI potvrzený díky překonání 70 bodů. Leč neznamená to, že nový býčí cyklus musí trvat rok jako předtím. Histogram MACD a křivky brzy předešlé vrcholy překonají – další potvrzení bull runu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H chci akorát ukázat tu dynamiku, kterou trh včera předvedl, ale po dosažení all time high se to jaksi zaseklo. Opravdu jsem čekal ještě spike třeba k 22 000 USD, ale momentum okamžitě ztratilo sílu. Alespoň vidíme, že nestačí pouze neochota prodávat, ale nutná je i ochota nakupovat za dané tržní ceny.

A aby účastníci byli ochotni nakupovat, tak musí ceny považovat za férové. Co se ještě týká struktury trhu, tak je to typický V-shape, který v následujícím roce bude na Bitcoinu asi dost častý. Víc toho z 4H grafu nevyčteme, takže postoupíme dál.

Závěrem

V posledním předloženém grafu je CME trh s futures na Bicoin. Zaregistrujte, že ta vytvořená mezera není zcela jistě zanedbatelná. I když je každopádně bull run potvrzený (svíčky, RSI, MACD), tak to neznamená, že je naprosto lhostejné, kde člověk do trhu vstoupí.

Je potřeba hlavně minimalizovat riziko v přepáleném trhu. K hlubší korekci dojít musí, protože trhy perpetuum mobile nejsou. Stačí si podrobně rozebrat minulý bull run, který byl vcelku bohatý na několikatýdenní dropy o 33 % – 40 %.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

15 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře