30.11.20 Technická analýza BTC/USD – Golden ratio překonáno, je korekce ukončena? (Update)

4.5
(8)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • TradingView vydal novou funkci pro Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Sun: FUD spojený se strachem z dvojitého utracení BTC poslal cenu pod 30 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh ztratil během několika dní téměř...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Včera jsme si díky altcoinům od Bitcoinu trochu odpočinuli, ale vzhledem k pár důležitým věcem si myslím, že je na čase trh s BTC rozebrat. Cena Bitcoinu si stále drží růstovou trajektorii a tento stav přetrvává už v podstatě čtyři dny. I alty začaly reagovat a větší část z nich vytvořila i nějaké zhodnocení.

Update: 20:20

Dovolím si jenom malý update, neboť jste si určitě všimli, že se po necelých třech letech trhu s Bitcoinem povedlo překonat all time high. Jednoznačně za sebou máme historický milník. Nicméně člověk musí kalkulovat s tím, že je trh hrozně přepálený a je nesmírně volatilní.

Bitcoin je díky tomu hrozně rizikový a proto nezapomínejte na risk management. Jinak ještě přikládám graf s CME futures na Bitcoin, kde se vytvořil dost velký gap. Určitě tenhle faktor neignorujte, protože se trh dřív nebo později může rozhodnout pro vyplnění této mezery.


Nicméně i tak nemám k tomu růstu zrovna valnou důvěru, což se pokusím vysvětlit v textu níže. Avšak nedá se trhu upřít, že v těchto chvílích dokázal umazat větší část předchozí ztráty. Proto se dost lidí asi nechá uchlácholit a pojme to okamžitě jako signál, že je korekce definitivně ukončena. Bohužel je trh dost nejistý, což lze rozpoznat díky objemům obchodů.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Hned začnu s tím nejrobustnějším faktorem, který se mi vůbec nelíbí – bull volume. I slepý musí v grafu hned vidět, že jsou nákupní objemy naprosto zoufalé, až je mi docela záhadou, že cena je schopna se udržet v růstové trajektorii. Druhým obrovským problémem je fakt, že bull volume s rostoucí cenou postupně klesá. Může to být manipulace? Samozřejmě. Bohužel je krypto v situaci, kdy je možné jej manipulovat.

Takže i když rostoucí cena není potvrzená objemy, tak je možné vytvořit nové all time high. Technicky něco takového nedává smysl, ale možné to je. Když se tedy nad trhem racionálně zamyslíte, tak je řečený faktor dobrým důvodem zůstat mimo trh, dokud se problém nízkých objemů nevyřeší.

Co se každopádně týče price action, tak expanze je v rámci velmi úzkého kanálu, díky čemuž je volatilita relativně slabá. Bitcoin není rozhodně agresivní a je to vlastně docela klídek. Avšak dokud je cena uvnitř zakresleného kanálu, tak je Bitcoin na území „nejistoty“. Chce to bez debat průraz, ať je to na jakoukoliv stranu.

Určitá změna k lepšímu může dojít ve chvíli, kdy se zcela překryje zelenými svíčkami ta rudá korekční svíce z 26. listopadu. To by mohl trh brát jako potenciální jistotu, co se týče ukončení očistného procesu trhu.

Indikátory

Momentum je na RSI rostoucí a nyní se křivka blíží k 70 bodům. Reakce trhu u hraničních 70 bodů je vcelku klíčové a může na tom záviset budoucí vývoj alespoň v krátkodobém horizontu. Co se týče MACD, tak negativní momentum sice převládá, ale značně slábne.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu mám nakreslenou pouze rostoucí diagonálu a nikoliv kanál, protože spíš připomíná uzounký koridor. Chtěl bych se ovšem dostat k tomu nejdůležitějšímu, což je překonání ceny Fibonacciho úrovně 61,8 % a tzv. golden ratio 65 %. Ve všeobecnosti se uvádí, že proražení těchto úrovní retracementu by měla být korekce nejspíše u konce.

Nelze to ovšem vnímat jako boží přikázání a brát především v potaz celý kontext trhu. Tím kontextem jsou právě již zmíněné objemy obchodů pod předešlým grafem. I když je tedy překonání řečených hladin bullish signálem, tak je tu i přesto významný háček. Jestliže se kurz udrží nad zakreslenou trendovou diagonálou, tak zavedeným tempem cena atakuje high asi v noci z dneska na na zítřek.

Přirozeně ještě může se vším zatočit fibonacciho úroveň 78,6 %. I tenhle level může zafungovat jako rezistence dostatečně silná pro zamítnutí. V případě neschopnosti Bitcoinu postupovat do vyšších cenových hladin, tak je nejbližším supportem žlutě čerchovaná diagonála. Pokud nevíte, kde má počátek, tak v sobotní analýze najdete odpověď.

Významným horizontálním supportem je až S/R level 15 800 USD. Druhý level v pořadí je 14 500 USD a třetím je cca 13 900 USD. Jestli trh padne, tak se vyplatí reakce kurzu na vypsaných úrovních sledovat.

Indikátory

Na 4h RSI se hodnoty přibližují k hraničním 70 bodům – i zde je samozřejmě reakce pro následný vývoj důležitá. V případě, že se nepodaří těch 70 bodů překonat, tak na denním RSI se to nepovede zcela jistě. Co MACD týče, tak pozitivní momentum se stále drží.

Závěr

Naprosto všichni mají nyní dilema, zda nakupovat nebo počkat. Řekl bych, že je to úplně normální reakce na tu aktuální rozpolcenost trhu, kde není ani náhodou jasné, zda je korekce ukončena. Navíc ty extrémně nízké bull volume značí, že do trhu jednoznačně skáče především retail.

Část z nich chytá krátké pozice, ale další jsou rozhodně z řad nováčků, kteří se korekce hned snažili využít k levnějšímu nákupu. Leč nelze vyloučit, že je to celé jakási manipulace a najednou po překonání jedné z cenových úrovní bull volume mnohonásobně vzroste, čímž se rostoucí trend narychlo potvrdí.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

35 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
35 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře