28.11.20 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin nabírá dech, je to konec korekce? (Update)

4.2
(18)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • TradingView vydal novou funkci pro Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Sun: FUD spojený se strachem z dvojitého utracení BTC poslal cenu pod 30 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh ztratil během několika dní téměř...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Dnes se po 48 hodinách opětovně podíváme na trh s Bitcoinem (BTC) a nevím teda, jak to vnímáte vy, ale nyní je ten trh nesmírná zábava a člověk se u toho vůbec nenudí. Trh si totiž drží svoji dynamiku a z hodiny na hodinu se Bitcoin někam posouvá. Je s tím ovšem spjatá nevýhoda, že co platilo nyní, tak nemusí platit za dalších několik málo hodin.

Update 17:05

Tak tam nyní solidně šťouchli do shortů. Uvidíme, zda se ten nákupní tlak u té horní hrany bear flagu zastaví, nebo cena bude pokračovat v expanzi. Nepodléhejte každopádně FOMO, protože to klidně mohou ještě tvrdě srazit.


Co se týče sentimentu, tak ten je pořád dobrý – sice si pár nováčků stěžovala, že jak nakoupili, tak to hned spadlo, ale o tom jsem už nějakou dobu hovořil. Holt si v novém býčím cyklu na tyhle reakce musíme zvyknout. Leč to je též i ten důvod, proč je ta volatilita na trhu tak extrémní. Je to právě popoháněno těmito retailovými investory, kteří na základě emocí nakupují a hned prodávají, protože začnou mít strach.

V průběhu času se to samozřejmě bude zhoršovat a zhoršovat a je potřeba počítat s pumpami o několik stovek procent a pak během jednoho dne klidně s dumpem o 50 %. Prostě panuje odlišné prostředí, ale pokud jste zoceleni z toho tvrdého bear marketu, tak by vás tohle nemělo rozházet. Leč je nutné s tím kalkulovat.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Začneme každopádně s třídenním grafem Bitcoinu, kde chci pouze zopakovat, že korekce začala v podstatě u ATH levelu z konce roku 2017. Byla zde i konfluence, protože je blízko roční pivot R2 a horní stěna mohutného broadening wedge.

Co se týče toho propadu, tak zatím to vypadá, že těch 17 163 USD to minimálně krátkodobě ustálo. Z počátku tím kurz projel jako nůž máslem, ale nakupující projevili dost velkou iniciativu a cena se díky tomu vrátila zpět. Zatím ta korekce teda nic moc, a pokud to přece jenom shodí až na 12 000 USD, tak to dost lidí asi překvapí.

Indikátory

Je ovšem potřeba upozornit, že z pohledu indikátorů se trh absolutně vůbec nedokázal pročistit. Hodnoty RSI indikátoru jsou stále v překouepných hodnotách a bodově je i MACD dost přestřelené. I přesto, že je Stoch RSI dost volatilní indikátor, tak zde též křivky setrvávají v překoupené oblasti. To je jednoduše špatně, protože trh by se měl kvůli udržitelnosti pročistit.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Z denního grafu je poznat, že nakupující jsou ochotní bránit zakreslenou trendovku a zatím se jim to docela daří. Počítal jsem s rychlým průrazem, ale když jsem viděl tu inciativu býků, tak bylo jasné, že kurz hned napoprvé diagonálu neprolomí. Avšak to neznamená, že nedojde dynamicky k jakékoliv změně, která kurz srazí k dalšímu supportu v pořadí.

Indikátory

Na RSI se uplatnila medvědí divergence a ten drop tomu nepochybně odpovídá. Aktuální hodnoty jsou cca 55 bodů, takže z pohledu denního grafu se trh již dostatečně pročistil. Nicméně na kdovíjakou jízdu je podmínkou pročištění trhu i na vyšších časových rámcích. Jinak roste riziko, že expanze nebude zrovna udržitelná a to nechceme. Na MACD byly taky medvědí divergence, takže se uplatnily. Plus k tomu proběhl i bearish cross – což bych nebral na lehkou váhu.

Třetí indikátorem je DPO (detrended price oscillator), kde bych chtěl poukázat na něco dost důležitého. Jenom na úvod uvedu, že DPO negeneruje žádné nákupní/prodejní signály jako například MACD, RSI a Stoch RSI. Je to jeden z nejvíce doplňkových indikátorů, ale my jsme z něj schopni identifikovat jednotlivé cykly vývoje ceny. Jestli chcete o tomto indikátoru vědět více, tak vás musím odkázat na samostudium.

Vizuálně je to ovšem jednoduché – všimněte si, že více jak dva roky každý cyklus (ode dna ke dnu) končil v zaznačeném rozmezí. Navíc jsme se před pár dny odrazili na stejné úrovni jako vrchol cyklu, který trval od podzimu 2018 do července 2019. Předpokládám, že nyní asi většina z vás z grafu chápe, že by se technicky křivka indikátoru měla vrátit do zvýrazněné oblasti. Respektive by to mělo logiku.

Aktuální situace na 15m TF BTC/USD

Poslední graf je patnáctiminutovka, kde se velmi rychle vytvořil medvědí praporek. Ten se ovšem několikrát rozšířil, takže nebylo úplně jasné, zda průrazy brát vážně. Nicméně se u horní stěny praporku „nakreslil“ bullish falling wedge, takže jsem to bral jako přípravu na breakout. Skutečně se to pak povedlo a po otestování horní stěny praporku jsem věděl, že jsme defintivně venku.

Avšak to není vše, protože je stále ve hře zakreslený bear flag. I když jsou tedy býci aktivní, tak to neznamená, že jdeme pokořit all time high. Když si trh usmyslí, že je medvědí vlajka směrodatná, tak jde Bitcoin dolů. Proto není absolutně důvod nějakým „oslavám“, protože díky dynamice trhu se vše rychle může posunout k horšímu.

Závěrem

Po technické stránce dává větší smysl jít na těch 12 000 USD a tím otestovat dostupné S/R hladiny. Trh se tím dokonale pročistí, čehož okamžitě začnou využívat především velcí investoři. Ti nikdy neakumulují v parabolách, ale prodávají – paraboly vykupuje opravdu pouze retail, který právě institucionálním investorům dodává likviditu.

Dovolím si ještě na závěr takovou krátkou vsuvku – menší část čtenářů evidentně moc nechápe, že tyhle analýzy jsou pouze informativní a edukační. I přesto, že jsem to mnohokrát zmínil a je to i napsáno pod každým článkem, tak tuhle skutečnost někteří stejně nechápou. Tím chci říct, že si cením všech těch, kteří dokáží přemýšlet svoji vlastní hlavou, k čemuž vás mají právě tyto analýzy povzbuzovat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

34 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře