V posledních týdnech, dokonce i dnech předvedl Bitcoin několik prudkých růstů a následných pádů ceny, tj. vysokou volatilitu, za kterou je velmi často kritizován – hlavně odpůrci této kryptoměny. Vysoká volatilita ale není jen špatná.
Volatilita je také pozitivní
- volatilita může Bitcoinu pomoci se zbavit slabých investorů a ponechat Bitcoin v držení těch, kteří v něj skutečně věří.
- Pokud i špatná reklama je reklama, pak volatilita poskytuje zdarma reklamu pro Bitcoin. Jistě, mainstreamová média ráda vrhají na to, jak bezcenný Bitcoin je, když cena klesne, ale to také upozorňuje na skutečnost, o kolik vzrostl. Aktuálně je Bitcoin kolem 12,000 USD, před třemi měsíci to bylo jen kolem 4,000 USD.
- Je nesporné, že volatilita je přímý důsledek toho, že je jen omezené množství Bitcoinů. Vzhledem k tomu, že nabídka je pevně daná, cena je přirozeně volatilní v důsledku změn poptávky na globálním trhu.
Tyto body nadnesl student na Stanfordu ve svém zajímavém tweetu.
Volatility is good.?
1)It shakes out weak hands and makes sure Bitcoins go to the strongest of hodlers.
2) It’s free Bitcoin advertising. Volatility makes headlines.
3) It’s a direct function of Bitcoin’s unparalleled absolute scarcity. Supply is static so price is volatile.
— Conner Brown (@_ConnerBrown_) June 28, 2019
A pokračuje dále:
Potřebujeme volatilitu, pokud má Bitcoin přejít od nuly k funkci globální rezervní měny. (Pozn. red. Po zveřejnění informací o digitální měně Facebooku – Libře, se začaly šířit dohady, že na pozici globální rezervní měny si Libra také brousí zuby.)
Globální rezervní měna ale nemůže být tak volatilní
To je první námitka, která pravděpodobně zazní. Brown pokračuje v řešení tohoto problému.
Předpokládá, že i peníze prochází evolučním procesem a nové peníze se nenarodí jako dokonale stabilní a likvidní uchovatel hodnoty. Brown naznačuje, že tato fáze přichází později. Jakmile Bitcoin poroste a tahle prvotní fáze skončí, bude velmi stabilní.
Vzhledem k tomu, že dolar je je možné (téměř) neomezeně tisknout, je jeho hodnota systémově zkreslená, protože peněžní likvidita může být navýšena pro umělé zisky.
Bitcoin takový mechanismus nemá, a tak bude podle Browna „tvořit nejvíce stabilní a předvídatelnou měnovou bázi, kterou lidé měli.“
Závěr
V krátkodobém horizontu je Bitcoin opravdu velmi volatilní, ale v dlouhodobém horizontu, až dojde k dalšímu vývoji, vybuduje takovou ekonomiku, ve které se už nebudou vyskytovat umělé bubliny.
Co si myslíte o posledním kolísání Bitcoinu? Dejte nám vědět v komentáři níže.
Co číst dál?
Zdroj: Bitcoinist.com