Kryptoměna Libra od Facebooku by údajně mohla destabilizovat země

0
(0)

Chystaná kryptoměna Libra, kterou vyvíjí Facebook, stále naráží na řadu problémů. Nyní se podle všeho zákonodárci bojí, aby kryptoměna nebyla zneužita k terorismu.

O kryptoměně Libra jsme již mnohokrát psali. Jedná se o novou kryptoměnu, za kterou stojí sociální síť Facebook a která má spatřit světlo světa příští rok. Prozatím však po světě vzbuzuje řadu otázek. Většina odpůrců či skeptiků považuje za problém velikost členské základny Facebooku. Ta totiž činí téměř jeden a půl miliardy aktivních uživatelů denně a zároveň tvoří potencionální uživatelskou základnu kryptoměny Libra. Většinu zákonodárců, především ve Spojených státech amerických, děsí to, že by Libra mohla destabilizovat současný ekonomický systém.

Mohlo by vás zajímat: Rusko nemíní tolerovat “kryptoměnu” Libra od Facebooku

Od destabilizace ekonomiky po obavy z terorismu

Členové Sněmovny reprezentantů USA a americká síť pro řešení finanční kriminality (FinCEN) však nyní řeší další problém. Kenneth Blanc za FinCEN, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz, řešil s reprezentanty jaký vliv může mít uměla inteligence a nové technologie na odhalování nezákonných praktik, praní špinavých peněz, či financování terorismu a postihování viníků. V souvislosti s tím došlo také na možnosti zneužití nové kryptoměny Libra.

Než dovolíme takové obří korporaci, aby začala zpracovávat miliony, miliardy finančních transakcí, musíme tyto záležitosti studovat a zajistit, abychom měli k dispozici nástroje a zábrany, které odradí teroristy, extremisty a nepřátele od využívání takové platformy, škodit našemu národu”, říká reprezentant sněmovny Emanuel Cleaver.

Cleaver má podle všeho především obavy díky problémům Facebooku, vyplývající z nesprávného nakládání s uživatelskými daty v posledních letech a také díky tomu, že se stal nástrojem šíření silných dezinformací, které podle něj mohou značně poškodit a destabilizovat celou zemi. Dále řekl, že schůzka přinesla plodnou diskuzi o tom, jaké kroky mohou Spojené státy podniknout k zabránění zneužití nových technologií.

Viděli jsme značné škody, které zahraniční protivníci a další aktéři provedli naší demokracii prostřednictvím platformy Facebook a to jednoduše prostřednictvím zpráv a reklamy“ řekl ve svém prohlášení Cleaver.

Prohlášení Cleavera přichází poté, spatřila světlo světa takzvaná Muellerova zpráva, amerického zvláštního poradce Roberta Muellera, ve které stojí, že ruští zpravodajští úředníci použili Bitcoin k financování činností, kterými podle Muellera zasahovali do prezidentských voleb v roce 2016.

„Zločinní aktéři“

Cleaver se dlouhodobě zabýval potenciálně nelegálními aktivitami prováděnými s kryptoměnami. Podle vydání vyzval Nadaci Bitcoin a Komoru digitálního obchodu, aby našly způsoby, jak zabránit extremistickým skupinám ve zneužívání kryptoměn. Dále dodává, že „zločinní aktéři“ stále hledají a vyvíjí nové způsoby, jak ohýbat zákony, citujíc kryptoměny a černé trhy jako nástroj k provádění nezákonných finančních aktivit.

Podle Cleavera Facebook prozatím neprokázal schopnost na přijatelné úrovni identifikovat tyto hrozby a zabránit jim. A vzhledem k tomu, o jak obrovskou korporaci se jedná, nelze podceňovat důležitost kongresu a finančního systému, pakliže se taková společnost rozhodne vyvíjet vlastní kryptoměnu. Musí být zajištěno, že nedojde ke zneužití technologií a finančního systému.

Speciální skupina G7 bude zkoumat důsledky Libry

Ačkoliv tisková zpráva neodhaluje jaký postoj FinCEN vůči kryptoměně Libra zastává, ani jak hodlá na nový projekt Facebooku dohlížet, zmiňuje, že se Cleaver hodlá zaměřit na Libru ale také na podružnou společnost Calibra, která má zajišťovat například digitální peněženku a další služby.

Calibra byla u FinCEN zaregistrována pro podnikání v oblasti peněžních služeb na začátku tohoto roku.

Čtvrteční briefing reprezentantů přichází uprostřed silného odporu k plánu Facebooku na vytvoření nové kryptoměny, kterou Facebook oznámil teprve před týdnem. Výbor pro finanční služby by měl příští měsíc uspořádat slyšení, na kterém bude vznik a regulace Libry diskutována. Zkoumat Libru budou přitom také další regulátoři na celém světě, včetně G7, která na její zkoumání vytvořila speciální pracovní skupinu.

Co číst dál

Bitcoin by mohl nalomit dominanci dolaru jako globální měny

Zdroj: coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mecky

1,5 miliardy lidí je jen statistika (počet uživatelských účtů), nevíme kolik lidí má několik profilů založených na smyšlené jméno či nick, kolik z toho je nezletilých dětí, kolik lidí má jen profil, ale podívá se na něj jednou do roka, kolik aktivních uživatelů nebude vůbec mít zájem někam přes FB posílat peníze a kolik lidí nebude v rozvojových zemí mít za co nakoupit Libry aby mohli vůbec tuto službu využít atd. atd.

spot_img