Rusko nemíní tolerovat “kryptoměnu” Libra od Facebooku

0
(0)

Facebook, nejznámější sociální síť, nejspíš v Rusku neuspěje s legalizací své nové kryptoměny Libra.

Facebook oznámil v květnu letošního roku, že chystá svou vlastní kryptoměnu, kterou má vydat v příštím roce. Projekt s názvem Libra a má poskytovat větší finanční svobodu a být základem nových finančních služeb. Krom toho má pod dceřinou společností Calibra poskytovat finanční služby včetně digitální peněženky a má podléhat regulím CFTC, KYC a AML. Peněženka má být také integrována do ostatních aplikací a sítí spadající pod Facebook, tedy WhatsApp a Messenger.

Mohlo by vás zajímat: Zastánci vs. odpůrci Libry, aneb na každém šprochu pravdy trochu?

Zákonodárci požadují větší dohled

Prozatím se zdá, že Facebook naráží na řadu problémů. Před pár dny byl Facebook vyzván americkými zákonodárci, aby vývoj Libry pozastavil. Kongresmanka Maxine Waters to odůvodňuje tím, že jako zákonodárci mají povinnost tento nový projekt pořádně prošetřit. Za zmínku stojí její prohlášení, ve kterém zmiňuje, že je třeba zjistit, jaký dopad by tento projekt mohl mít na globální finanční systémy. Dodává také, že pokud jde o kryptoměnyneexistuje v současné době žádný jasný regulační rámec, který by poskytoval silnou ochranu investorům, spotřebitelům a ekonomice“.

“Nemůžeme dovolit, aby Facebook provozoval novou riskantní kryptoměnu ze švýcarského bankovního účtu bez dohledu”, prohlásil senátor Sherrow Brown na Twitteru.

Libra se bude projednávat na jednání senátu 16. července. Facebook prohlásil, že se těší na otázky amerických zákonodárců.

Mohlo by vás zajímat: Binance: Libra by mohla zvýšit objemy kryptoměn

Problémy nejen na západě

Facebook však s Librou narazil také na téměř opačné straně světa, v Rusku. Vrcholný představitel Moskvy totiž podle ruské státní agentury TASS prohlásil, že Moskva s největší pravděpodobností Libru nezlegalizuje. Podle předsedy výboru státní dumy pro finanční trhy Anatolije Aksakova může totiž tento nový stablecoin představovat hrozbu pro finanční systém země.

“Můj názor je, že používání kryptoměny Facebooku jako platebního nástroje v Rusku, v této fázi, bude zakázáno”, prohlásil Aksakov.

Dále Aksakov přiznává, že Rusům bude umožněno Libru nakupovat a prodávat na mezinárodních kryptoburzách, vytvoření jakéhosi domácího mechanismu pro výměnu Libry bude však s největší pravděpodobností omezené, či přímo zakázané.

Dodal také, že v Rusku zatím neexistují žádné plány na přijetí legislativy, která by umožňovala aktivní používání kryptoměn a jiných nástrojů, vytvořených v rámci open-source platforem a blockchainu. Odůvodňuje to opět tím, že tyto projekty a platformy představují pro ruský finanční systém hrozbu.

Oproti tomu, náměstek ministra financí Alexej Moiseev řekl ve středu, že ruská vláda má v příštích dvou týdnech přijmout zákon o kryptoměnách s názvem “Digitální finanční aktiva”.

Napsali jsme také: Libra – vše co jste chtěli vědět (a nebáli jste se zeptat)

Ani ve francii nesklízí Libra přízeň

Aksakov a Rusko nejsou prvními, kteří nad plány Facebooku vytvořit novou decentralizovanou měnu vyjádřili své znepokojení, z důvodu možného poškození devizových trhů a finanční stability.

Obavy vyjádřil také francouzský ministr Bruno Le Maire. Ten prohlásil, že vlády musí požádat Facebook o záruky, že Libra nebude zaměřena proti suverénním měnám a globálním ekonomickým systémům. Naopak ještě před rokem prohlašoval Le Maire, že blockchain způsobí revoluci.

Bohužel se zdá, že vlády zemí se k adopci kryptoměn stále nestaví moc kladně a nadále požadují, aby kryptoměny podléhaly většímu dohledu a regulím. To však poněkud odporuje jejich myšlence decentralizace.

Nepřijde vám, že vlády mají větší strach z Libry od Facebooku než z Bitcoinu a podobných kryptoměn? Obavy mohou být na místě…

Co číst dál

Bitcoin je osmou největší světovou měnou – přeskočil i Rusko!

Zdroj: cryptoglobe.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img