Je snad BTC stejnou bublinou, jako byly cibulky tulipánů? Hloupost!

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Týdenní zprávy] Čína údajně spustí své CBDC dříve kvůli COVID-19

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

S největší pravděpodobností se k vám donesly hlasy a články, které přirovnávají tulipánovou horečku v Holandsku v 17. století k BTC mánii minulého a současného roku. Dovoluji si tvrdit, že srovnávat květiny a kryptoměny je totéž, jako srovnávat jablka a hrušky. V tomto článku se pokusím vysvětlit, kde se toto srovnání vzalo a taktéž rozptýlit vaše obavy, že by osud investorů do kryptoměn mohl být podobný osudu obchodníků s tulipánovými cibulkami.

Co vlastně byla tulipánová horečka?

K vysvětlení a pochopení je třeba se vrátit v čase. A to až na začátek 17. století. Národní květina Holandska – tulipán, se do této země dostala v roce 1593 z Turecka. Rozkvět zájmu o tuto květinu přišel na počátku 17. století, kdy se díky křížení jednotlivých barevných forem podařilo pěstitelům vyšlechtit nové barevné kombinace. Jelikož těchto nově vzniklých tulipánových cibulek byl jen omezený počet a poptávka po nich stoupala, zákonitě začala strmě růst i jejich cena.

Mnoho lidí obětovalo všechny své úspory. Prodali střechu nad hlavou nebo se zadlužili v naději, že peníze investované do tulipánových cibulek se jim vrátí několikanásobně zhodnocené. S tulipány se začalo obchodovat na burzách a docházelo k uzavírání kontraktů na nákup určitého množství cibulí za stanovenou cenu poté, co uplyne domluvená doba.

Extrémním případem tohoto šílenství je výměna pivovaru v Utrechtu v hodnotě cca 30 000 guldenů za 3 kusy vzácných cibulek. Ale posuňme se zase o kousek v čase, a to na konec tohoto šílenství, které trvalo asi půl roku. Na jeho konci byl zhroucený tulipánový trh a mnoho nešťastných lidských osudů s velkými dluhy a očima pro pláč. Tulipánová bublina praskla.

Tak, a teď, když už znáte pozadí jejího vzniku, se pokusím vysvětlit, proč Bitcoin není to samé šílenství co tulipánové cibulky, a proč by neměl být cílem kleteb a nenávisti, jakým byly tulipány tenkrát terčem od lidí, kteří v Amsterdamu přišli o vše.

Nezapomeňte si přečíst: 15 nejlepších citátů o bohatství. Chorobná hamižnost i odmítání peněz vám škodí

Bitcoin není jen módní výstřelek

BTC již za dobu své existence dostatečně prokázal, že se nejedná o krátkodobou módní záležitost, která sice vyvolá pozornost a zazáří jasným plamenem, ale poté rychle shoří a zanikne.

Bylo zde již mnoho kritiků, kteří hlasitě označovali Bitcoin za bublinu poté, co během čtyř let od jeho vzniku vzrostla jeho cena na více než 1000 dolarů, a následně přišel pád. Konzistentní volatilita této digitální měny nám ale říká, že za posledních devět let byly poklesy vždy následovány obdobím růstu.

Koncept

Obchodování s tulipány (i když s novými a krásnými druhy) nebyla vlastně vůbec žádná nová věc. Bitcoin je naproti tomu první svého druhu, a od svého vzniku je inspirací pro celou řadu dalších mincí a tokenů. Už z tohoto pohledu je jasné, že to není stejné jako tulipánová mánie. A je tedy velmi nepravděpodobné, že by tomu mělo snad být opačně.

Tulipány nikdy nebyly primárně určeny k platbám, zatímco jeden z hlavních cílů kryptoměn je přímo obsažen už v jejich názvu. Navíc, tulipánovou cibulku jste si mohli koupit pouze jako celý kus. Bitcoin si sice také můžete koupit celý (pokud si to pochopitelně můžete dovolit), ale není problém jej dále rozdělit a nakupovat či prodávat ve zlomcích.

Tip redakce: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Pohodlí

K tomu, abyste tenkrát mohli úspěšně obchodovat s tulipány, jste potřebovali i velký kus štěstí. Nejdříve se vám muselo podařit vyšlechtit jedinečnou odrudů, a poté, co se vám podařilo najít správného kupce, jste mu museli tulipán bezpečně dopravit. A teď si představte, že těch kupců bylo více na několika od sebe dosti vzdálených místech. A všichni očekávají, že jim zásilka bezpečně a rychle dorazí a zboží bude v naprostém pořádku. A pak se také může klidně stát, že je potřebujete poslat přes hranice a nedejbože kdyby vypukl válečný konflikt.

To už opravdu potřebujete notný kus štěstí. Na druhé straně tu je Bitcoin, který lze odeslat kliknutím na jediné tlačítko, přičemž jediným omezením je připojení k internetu. Což pravděpodobně nebude problém u těch, kteří Bitcoin aktivně používají.

K tématu rychlosti transakcí jsme psali: Nejrychlejší transakce na Binance zvládnete s NANO – má rychlost vliv i na cenu kryptoměn?

Lokální vs. globální trh

Tulipánová horečka se v podstatě odehrála na malém izolovaném území Holandska, potažmo Amsterdamu. Jistou roli v ní sehrálo také Turecko. A teď si to srovnejme s Bitcoinem. Společně s faktorem pohodlí, kterému jsme se věnovali v minulém odstavci, také rozsah, kterého Bitcoin dosáhl, není limitován hranicemi jednoho státu či kontinentu. Bitcoin můžete používat po celém světě. A přestože jednu z hlavních zásluh tohoto rozšíření má na svědomí internet, jde o naprosto zásadní rozdíl, mezi národním hypem a hypem globálním.

Mohlo by vás zajímat: Jak investovat do kryptoměn, pokud chcete zisk 5000 %

Pomíjivost proti nesmrtelnosti

Snažit se srovnávat internetový fenomén s krátkým tulipánovým zábleskem je naprosto nesmyslné. Květiny, ty holky zelené, o kterých celou dobu mluvím, mají jistou trvanlivost. Ano, jsou krásné, úžasné, mohou hrát pestrou paletou barev či omamně vonět a vy se jen zmůžete na obdivné „Ooooch“ a „Aaaaaach“. Ale nakonec uschnou a zemřou a není síly to zvrátit. Ale Bitcoin nečeká stejný osud jako tulipán…

Právě tento rozdíl je jasným důkazem, že tulipány nemohly být stejným uchovatelem hodnoty, jakým mohou být právě kryptoměny, v čele s BTC.

Závěr

Máme za sebou krátký výlet do minulosti. Snažil jsem se vám ukázat, že kryptoměny nejsou prázdnou bublinou, jako byla ta tulipánová, někdy se uvádí též často zmiňovaná Dot-com bublina. Digitální měny mají této společnosti co nabídnout a budoucnost může patřit právě jim. Nenechte se zlomit v dobách poklesu cen, po kterých stejně vždy přišlo období velkého růstu. Nezapomeňte, že jsme na jedné lodi.

Zdroje:
coininsider.com
wikipedia.org

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře