Nejrychlejší transakce na Binance zvládnete s NANO – má rychlost vliv i na cenu kryptoměn?

4
(1)

Během bull marketu, kterého jsme byli svědky koncem minulého roku, mnozí tradeři často naráželi na problém, jak co nejrychleji přesouvat kryptoměny na burzy nebo přímo mezi nimi, s cílem nezmeškat výhodný kurz. Vzhledem k velkému množství transakcí v dané době, čelilo několik sítí (tu bitcoinovou nevyjímaje) přetížení a na zpracování převodu se čekalo ne zrovna krátkou dobu.

Litecoin, XRP, Nano

Výše uvedený fakt mohl sehrát jistou roli například i při raketovém růstu ceny Litecoinu. V té době byly totiž transakce uskutečněné s LTC mnohonásobně rychlejší než s BTC. Obdobná situace může být i u XRP, jehož transakční časy jsou ještě nižší. Ostatně, i to je jeden z důvodů, na kterém Ripple staví svůj požadavek (nebo spíše touhu), aby se XRP stal jednou ze základních měn na Binance, čímž by se obchodoval vůči všem ostatním kryptoměnám na této obchodní platformě. V současnosti však Binance používá jako základní měnu stále jen Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB) a Tether (USDT).

A vítězem se stává …

Pojďme se ale podívat na Nano. Stránky Bitcoinkit.com každou hodinu aktualizují transakční časy a tím určují nejrychlejší kryptoměnu z pohledu převodů na burzu. Informace z tohoto webu mohou potom sloužit například traderům zaměřujícím se na arbitrážní typ obchodování.

V nejnovější verzi se na první příčku dostalo již zmiňované NANO. Se svým časem 3 sekundy na transakci (na Binance) překonává i výše uvedené XRP, jehož převod trvá 10 sekund. V rámci spekulace se můžeme dohadovat, zda v tom nehraje roli i fakt, že jeden z “reprezentantů” v síti NANO je právě Binance.

Z níže přiložené tabulky je vidět, že pokud chcete svůj převod uskutečnit téměř okamžitě (do jedné minuty), máte na výběr pouze ze sedmi kryptoměn. Na chvostu tabulky se ze zajímavých projektů nachází například Komodo, jehož aktuální čas činí až dvě hodiny.

Mohlo by vás zajímat: CEO Ripple Labs: XRP má 1000krát lacinější a rychlejší transakce než Bitcoin

BTC na 127. místě

Bitcoin se s 20 minutovým transakčním časem umístil až na 127. místě. Z pohledu tržní kapitalizace druhá největší kryptoměna, Ethereum, skončila na 54. místě. Záměrem tohoto konstatování samozřejmě není kritizovat rychlost transakcí v síti BTC. Pokud vezmeme v úvahu, že Bitcoin má sloužit především jako uchovatel hodnoty (store of value), tak tento údaj není, do jisté míry, pro nás až tak důležitý. Nemluvě o tom, že developerský tým z Lightning Network pracuje na zlepšení škálování, poplatků a samotné rychlosti.

Z pohledu rychlosti sítě můžeme spekulovat, do jaké míry má tento aspekt vliv na aktuální cenu dané kryptoměny. Pokud bude na trhu převládat tradeři, kteří “točí” kryptoměny na denní bázi se záměrem krátkého držení a výběru zisku, tak ti pravděpodobně s digitálním aktivem vyznačujícím se pomalými transakcemi obchodovat nebudou, respektive ho nebudou nakupovat. Pokud jde ale o lidi, kteří projektu věří a sledují jeho progres, tak ti budou danou kryptoměnu kupovat stále. A pak je už jen otázkou času, kdy se jednotlivé neduhy či dětské nemoci daného projektu odstraní (jak je tomu i v případě LN při BTC).

Obecná odpověď na otázku vztahu rychlosti sítě a ceny tedy podle mě neexistuje. Z mého pohledu je rychlá síť “nice to have, but not required” (tedy je to hezké mít, ale nepokládám to za nutný požadavek, především když vím, že se na tom aktivně pracuje).

Tip redakce: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Závěr

Na závěr si dovolím ještě pár slov o samotné kryptoměně. Nano, které vzniklo rebrandingem (přejmenováním) RaiBlocks v lednu tohoto roku, je kryptoměna fungující na základě systémů DAG (directed acrylic graph). Díky tomu umožňuje prakticky okamžité převody s nulovými poplatky a téměř nekonečné škálování. Zároveň je to jediná kryptoměna, která využívá vlastní technologii zvanou block-lattice architektuře. Díky ní má totiž každý účastník sítě přidělen svůj vlastní blockchain.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Dalibor.

Zdroje:
ethereumworldnews.com
blockmanity.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jarek

U Bitcoinu 20min? To má být jako co? Dlouhá doba a vysoká cena transakce dělá z Bitcoinu naprsto nepoužitelné, předražené nic.

Rob

V jednom bodě s článkem nesouhlasím. Podle mě rychlost transakcí bude alfou a omegou. Aby bylo možné nakupovat za kryptoměnu na krámě s nějakým rozumným poplatkem (či nulovým), musí makat minimálně jako MasterCard. Pokud ne, čeká se tedy na technologický vývoj a pokrok. Jinak díky za článek. Ani jsem nevěděl, že Nano frčí na DAGu. Je to pro mě cenná informace. Tato technologie je totiž opravdu skvělá. 😉

JakuBB

souhlas, v budoucnu nebude pro pomalé kryptoměny s transakčními poplatky místo

spot_img