Japonská centrální banka oznámila spuštění tříletého pilotního programu pro digitální měnu své centrální banky (Central Bank Digital Currency, CBDC) – digitální verzi jenu. Japonsko je třetí největší ekonomika světa a případné nasazení CBDC do běžného provozu by mohlo významně ovlivnit způsob vnímání lidí. CBDC sice není kryptoměna, ale inspiraci hledá v blockchainu a jeho výhodách.
Bank of Japan provedla v posledních dvou letech řadu testů pro ověření konceptu. Do inovačního procesu zapojila tři nezveřejněné místní banky a několik regionálních bank. Již v dubnu 2021 otestovala účetní knihy na 100 000 dobrovolnících. Ti uskutečnili transakce prostřednictvím pěti zprostředkovatelů. Testovali i zátěž a to za pomoci až 3 000 transakcí za sekundu. To vše se provádělo na třech účetních knihách.
Následovalo otestování sdílené účetní knihy na základě tokenů. Během nově spuštěného pilotního programu se již bude testovat kompletní tok pro zjištění potenciálních problémů s externími systémy.
CBDC je středem zájmu většiny světa
Nejsou ale jediní, kdo se zajímají o CBDC. Podle průzkumů více než 114 zemí aktivně zvažuje zavedení CBDC. Pilotní testování již běží v Číně. Indie nebo Austrálie jsou jim v patách. Finanční experti odhadují, že by do roku 2030 mohlo v hlavních ekonomikách celého světa obíhat až 5 bilionů dolarů v CBDC.
Závěr
CBDC nejsou na rozdíl od kryptoměn decentralizované a poskytují tak centrálním bankám stále vysokou míru kontroly nad měnovou politikou. Jejich plošné rozšíření by ale mohlo napomoci i větší adopci kryptoměn, které lidem stále poskytují vyšší míru anonymity. Ta je ale často vykoupena i vyšší mírou volatility, kdy jedna pozitivní zpráva z trhu stále dokáže i cenu bitcoinu posunout o 15 % během pár dní.