Jak zabezpečit kryptopeněženku

4
(16)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

K ukládání digitálních aktiv slouží kryptopeněženky. V současné době má prakticky každá kryptoměna svojí peněženku, některé jich mají i několik. Prvním krokem je tedy její správný výběr. Obecně můžeme kryptopeněženky rozdělit do dvou skupin, a to na online „hot“ a offline „cold“ peněženky.

Klíče peněženky

Každá peněženka má vygenerován veřejný a privátní (soukromý) klíč. Z veřejného klíče se generují adresy peněženky, které můžeme přirovnat k takovému bankovnímu účtu, kam vám chodí peníze.
Privátní klíč funguje jako heslo k vašemu bankovnímu účtu. Tento privátní klíč je využíván k podepisování transakcí a z toho vyplývá, že jeho vlastník může libovolně nakládat s uloženými aktivy.
Některé peněženky generují tzv. „seed“, což je soubor 12-24 anglických slov. Tento „seed“ pak slouží k obnovení peněženky. Privátní klíč a „seed“ je potřeba uložit na bezpečné místo.

Maximální bezpečí

Nejbezpečnější jsou peněženky pracující v offline režimu. K takovým patří např. papírové peněženky. První plusem je, že nepotřebujete instalovat žádné programy. Druhým plusem je to, že aktiva ukládáte offline, daleko od zraku hackerů. Třetím plusem potom je, že privátní klíč máte stále pod svou kontrolou a pokud potřebujete manipulovat s vaší kryptoměnou, lze ji snadno z papírové peněženky importovat do softwarové pomocí QR kódu.

Druhým řešením jsou hardwarové peněženky, které v současné době patří k tomu nejbezpečnějšímu, neboť privátní klíče zde máte uložené v režimu offline. Transakce probíhají takovým způsobem, že zařízení podobné flash disku připojíte do počítače přes USB a i když probíhající transakci vidíte na  obrazovce počítače, potvrzení privátním klíčem probíhá již mimo počítač, čímž jste chráněni před nechtěnými zraky.

Několik tipů k maximálnímu bezpečí

1. Postupujte stejně obezřetně jako při ochraně dat na počítači – pozor, jaké otevíráte stránky a přílohy v e-mailech, mějte kvalitní antivirový program;
2. vytvářejte si zálohy, které vám umožní obnovit peněženku v případě, že váš hardware selže nebo vám počítač nebo telefon bude odcizen;
3. zvolte si důkladně směnárnu, přednost dávejte těm decentralizovaným, vytvořte novou e-mailovou schránku pouze pro tento účel;
4. vytvořte si velmi obtížné a zdlouhavé heslo pro peněženku, zapište si ho na papír a uložte jej na bezpečné místo;
5. využívejte dvoufaktorovou autorizaci nejen pro přihlášení, ale pro všechny transakční procesy;
6. buďte co nejvíce anonymní, na sociálních sítích nebo na fórech nezmiňujte, jakou burzu kryptoměn nebo peněženku používáte;
7. neuchovávejte všechna aktiva v jedné peněžence, rozložte svá rizika. Je nesmírně obtížné ukrást peníze z několika peněženek najednou, zejména když nastavujete různé e-mailové účty a hesla pro každou z nich.

Závěr

Kryptoměny se rozvíjejí obrovským tempem a každý den v tomto sektoru přibývají noví a noví uživatelé – nováčci, kteří nejsou obeznámeni s bezpečnostními riziky, která na ně číhají. Rozvíjející se sektor přitahuje i řadu podvodníků a hackerů, pro které se pak tito noví uživatelé stávají snadnými cíli. Mějte proto stále na paměti, že bezpečnost je vždy „až na prvním místě“.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
adaamz
Hodnocení článku :
     

Několik *tipů*

spot_img