Jak být svou vlastní bankou a zajistit bezpečnost svým kryptoměnám

4.6
(12)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Být svou vlastní “bankou” je s kryptoměnou snadné. Přesto je třeba to udělat správně a nezapomínat na bezpečnost svých kryptoaktiv. Zde vám nabídneme pár tipů.

Jak zajistit bezpečnost svým kryptoměnám

V poslední době zažíváme raketový růst Bitcoinu a můžeme se teoreticky dočkat růstu také na altcoinech. Jelikož je Bitcoin uprostřed bull marketu, kdy se pomalu blíží ke svému historickému cenovému maximu, může být bezpečnost samostatně držených kryptoměn stále více aktuální.

Navzdory společnostem, jako je PayPal, které to chtějí držet za vás, stále je zde silná komunita uživatelů a hodlerů, kteří oceňují možnost být svou vlastní bankou. Zde je několik jednoduchých kroků, které podstatně zvýší šance, že vaše kryptoměny budou na tomto býčím trhu v bezpečí.

Peněženka

V první řadě může rozhodnout výběr vhodné peněženky. Protože Bitcoin v zásadě umožňuje „být vaší vlastní bankou,“ odpovědnost za ukládání kryptoměn spočívá hlavně na uživatelích. Pokud nemáte své privátní klíče, nemáte Bitcoin, i proto na tom, kde své krypto držíte, záleží.

Pro dlouhodobé držení nejsou vhodné softwarové peněženky, ať už webové, mobilní nebo ty, které se instalují do počítače. Vyšší bezpečnost poskytují hardwarové, ale i papírové peněženky. Hardwarová peněženka je na vyšší částky a dlouhodobější držení velmi vhodná. Izoluje soukromé klíče uživatelů od internetu tím, že je udržuje offline v tomto speciálním zařízení, které se připojuje pomocí USB nebo bluetooth. Za nejoblíbenější hardwarové peněženky jsou považovány Trezor a Ledger.

Používejte 2FA

Vždy se ujistěte, že používáte dvoufaktorové ověřování všude, kde je tato bezpečnostní vrstva možná. To se týče všech burz i peněženek, které používáte. Aktivací 2FA uživatel zabrání hackerovi v okamžitém přístupu k účtu, kam by se mu podařilo nabourat. K přístupu je totiž potřeba zadat kód, který se zasílá formou e-mailu, sms zprávy nebo v mobilní aplikaci Authenticator.

Nikdy nesdílejte své soukromé klíče

Nedávejte nikomu své seedy a privátní klíče. Tím byste v zásadě rozdávali klíče ke své “truhle s pokladem.” Pamatujte, že renomované kryptoměnové společnosti vás nikdy nepožádají o klíče, i když se vám snaží pomoci vyřešit případné problémy.

Pozor na adresy

Když někam posíláte krypto, pamatujte, že pokud uděláte chybu, je konec. Nikdy se už nedostanete ke kryptoměně, kterou pošlete na nesprávnou adresu. Jste vlastní bankou, se všemi pro i proti. Pozor také na malware, který dokáže změnit kopírovanou adresu při vkládání. U větších částek je vhodné transakce rozdělit na několik. Kromě toho je zejména pro začátečníky osvědčenou metodou, jak zvýšit bezpečnost při transakcích, odeslat nejprve testovací transakci s velmi malou částkou.

Nenaleťte podvodníkům

Všichni zde již dobře známe podvody typu pošlete nám bitcoiny a získejte dvojnásobek svých bitcoinů zpět.“ Tak proč se na ně stále tolik lidí nachytá? Útočníci se často vydávají za celebrity, čímž se snaží zvýšit důvěryhodnost, a zřejmě cílí na nováčky. Jelikož nováčků s rostoucí cenou přibývá, můžou se také množit různé pokusy o ukradení vašich kryptoměn.

Tip: Další bezpečnostní zásady

Závěr

Bezpečnost není radno podceňovat, zejména pokud jde o hodlování Bitcoinu a dalších kryptoměn. Nástrah je zde celá řada a mnohé se nám do tohoto článku ani nevešly. Závěrem můžeme ještě zmínit nutnost pečivého offline zálohování všech potřebných hesel, klíčů a seedů, které je třeba uchovat tak, aby se k nim nikdo nepovolaný nedostal.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro
Hodnocení článku :
     

Velmi přínosný článek.. Díky Kytko!

Jacob
Hodnocení článku :
     

Slova v článku musejí být vtloukána do všech lidských makovic.

spot_img