Bitcoin je dobrý pro PayPal, ale je PayPal dobrý pro Bitcoin?

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Společnost PayPal nedávno oznámila, že umožní od roku 2021 svým 345 milionům zákazníkům po celém světě nakupovat a prodávat bitcoiny a další měny ze svých účtů. Co to pro bitcoiny znamená?

Je PayPal pro Bitcoiny přínosem?

Komentátoři na obou stranách názorového spektra byli skeptičtí vůči malým krokům PayPalu. Zákazníci jsou zklamáni, že mohou přesouvat kryptoměny pouze v síti PayPal, tedy nemůžou zde vybrat ani vložit své bitcoiny. Skeptici si nejsou jisti, zda tato nekomplexní integrace přinesla zákazníkům do platebního prostředí opravdu něco nového. Jiní zase uznali, že gigant jako PayPal nemohl větší kroky udělat a že výběr kryptoměn ze sítě by byl z hlediska AML vždy příliš riskantní.

Dva fintech komentátoři se však dostali k jádru věci a poznamenali, že Bitcoin je pro PayPal dobrý. Simon Taylor z FT nejprve poukázal na to, jak Bitcoin zvýšil zapojení zákazníků do aplikace Square’s Cash App, a poté Ron Shevlin, který píše pro Forbes, zdůraznil, že nutnost konkurovat Cash App pravděpodobně přiměla Paypal k přijetí Bitcoinu.

Skutečná hodnota oznámení společnosti není to, že lidé budou moci nakupovat a prodávat kryptoměny. Lidé mohou nakupovat a prodávat kryptoměny již na platformách p2p, jako je Paxful, a na mnoha globálních a místních krypto burzách po celém světě. Je to tak, že několik procent z 345 milionů zákazníků PayPalu bude motivováno získávat o kryptoměnách více informací a velké procento konkurentů společnosti bude motivováno vidět kryptoodvětví ve zcela jiném světle. V kombinaci tyto dva faktory přinesou v příštích dvou letech řádově desítky miliard dolarů v maloobchodních aktivech.

Kam směřují banky, směřují regulace

Banky musí držet kapitál a implementovat širokou škálu technologií, kybernetických a datových kontrol, které stojí peníze, audity a představují náročné procesy, což znamená nižší zisky a pomalejší změny. Švýcarské kryptobanky, které kryptoměny jako první používaly ve své rozvaze, jsou povinny dodržovat přísné předpisy, kryptofirmy zatím ne.

Ale když banky začnou nabízet kryptoslužby ve velkém, nejenže budou požádány, aby na kryptoměny uplatňovaly všechny bankovní předpisy, ale tato povinnost se může čím dál častěji začít přelévat i na kryptofirmy.

Někteří odborníci proto tvrdí, že za pět let nebude existovat tradiční finanční průmysl a krypto průmysl zvlášť, ale bude pouze jedno odvětví bankovnictví, plateb a kapitálových trhů, které bude sloužit jak pro fiat tak pro krypto.

Co to znamená pro kryptoprůmysl

  1. To znamená pro spotřebitele menší riziko a lepší standardy pro ochranu aktiv a ochranu spotřebitele.
  2. Mnohem nižší ziskovost kryptoměn a méně kvalitní aktiva. Náklady na zavádění nových služeb v zásadě vzrostou.
  3. Noční výnosy a rizikové cykly v kryptoměnách budou sladěny s dlouhým osmiletým rizikovým cyklem ve zbytku fintech.
  4. Pokud se každý transformuje na banku a bude existovat mnohem méně aktiv, s nimiž lze obchodovat za mnohem vyšší cenu, každý kromě správců banky vydělá mnohem méně peněz.
  5. Zároveň bude mnohem méně hackerských útoků a podvodů, než je tomu dnes.

Závěr

Pokud banky vyhrají, budou stále více okupovat kryptoprostor. Vypadá to tedy tak, že éra kryptofirem, fungujících bez licencí, registrací a plného dodržování předpisů a kontroly rizik, za pár let skončí. Kryptoměnové společnosti jako Coinbase, Kraken a Binance, jež podle všeho podnikají aktivní kroky k tomu, aby tuto konvergenci předběhly a získaly bankovní licence, zvítězí. Naopak nezávislé podniky to budou mít v roce 2025 těžké.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img