Na posledním zasedání Fed došlo k oznámení, které lze číst jako možné trojnásobné snížení základní sazby v letošním roce. Trh to okamžitě navýšil na šest a začal promítat do ceny. Jak se blíží lednové zasedání, tak se pravděpodobnost prvního snížení posouvá až na květen. Jak ale zareaguje kurz ceny bitcoinu až k němu doopravdy dojde?
Známý kryptoanalytik Benjamin Cowen věří, že snížení sazby za současných podmínek je známkou problému v ekonomice. Historicky si lze všimnout, že snížení sazby často souvisí s krátkodobým poklesem rizikových aktiv jako je například Bitcoin. Samotné snížení sazby se ale teoreticky bere jako býčí signál. Cowen však poukazuje na to, že háček není v tom, že ke snížení dojde, ale důležité je proč k němu dojde. Věří, že by v případě březnového snížení mohlo dojít k otestování ceny bitcoinu kolem úrovně 36 000 USD.
CME FedWatch Tool aktualizuje pravděpodobnost
Ostatně ani trh si tím snižováním není zas tak jistý. Ještě před pár dny byla většina přesvědčena, že k prvnímu snížení dojde již na březnovém zasedání. Obecně se předpokládalo, že se sazba sníží dokonce šestkrát. Aktuálně se ale většina domnívá, že k prvnímu snížení sazeb by mohlo dojít až na květnovém zasedání a celkem by letos mohlo dojít k pěti snížením.
Nástroj vždy velice dobře zobrazuje aktuální náladu na trhu a pár dnů před samotným zasedáním jej lze brát již téměř jako jistotu.
Co je tedy na bitcoinu důležité sledovat?
Cowen jako příklad uvádí září 2019, kdy Fed přistoupil ke snížení základní sazby a kurz ceny bitcoinu se během pár dní propadl o 20 %. Jako důležité býčí supporty vidí 20týdenní klouzavý průměr (35 545 USD) a 21týdenní exponenciální klouzavý průměr (36 963 USD).
Tento týden konkrétně doporučuje sledovat osmitýdenní klouzavý průměr (aktuálně 42 211 USD). V případě uzavření týdenní svíce pod ním očekává otestování dvou výše uvedených supportů.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Ok