Generální ředitelka MMF: Regulace jsou nevyhnutelné

0
(0)

Rok 2018 má být podle mnoha odborníků i politiků rokem regulací. Zatím se s určitostí nedá říct, zda budou státy řešit kryptoměny jednotně nebo každý zvlášť. Je však velmi pravděpodobné, že se v dohledné době slova jako digitální měny, kryptoměny nebo dokonce samotný Bitcoin ocitnou v legislativě. Vyjádření k tomuto tématu zaznělo i od generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu.

(přeloženo ze slovenského originálu Marka Federa)

Digitální měny potřebují regulaci

Christine Lagarde je generální ředitelkou Mezinárodního měnového fondu (International Monetary Fund – IMF) od roku 2011. Svůj postoj ke kryptoměnám vyjadřuje poměrně často a otevřeně, jako když kupříkladu v září minulého roku prohlásila:

“Není rozumné, abychom kryptoměny ignorovali. Namísto toho, aby země adaptovaly měny jiných zemí jako například dolar, některé z těchto ekonomik se mohou rozhodnout pro digitální měny. Mohli bychom to například nazvat Dolarizace 2.0”

O budoucnosti kryptoměn se tato francouzská politička nevyjádřila tehdy naposledy. Před nedávnem uvedla v rozhovoru pro CNNMoney:

“Regulace jsou nevyhnutelné. Digitální měny jsou oblast, ve které potřebujeme mezinárodní regulaci a vhodnou kontrolu.”

Uplynulou neděli vysvětlila na World Government Summit v Dubaji své stanovisko ještě detailněji:

“V kryptoměnách je pravděpodobně poměrně hodně nelegální činnosti. Proto se IMF bude aktivně snažit o omezení digitálních měn v těchto aktivitách.”

Apelovala však i na to, aby se regulátoři soustředili více na osoby, které mají svůj byznys vybudovaný okolo kryptoměn. Podle Christine Lagarde je totiž podstatné, aby právě tyto osoby měli adekvátní povolení a jejich činnost byla pod kontrolou.

Vyjádření zazněla i v Davosu

Jak jsme uvedli v tomto článku, na World Economic Forum (Světovém ekonomickém fóru) ve švýcarském Davosu se také diskutovalo o kryptoměnách. Několik vládních představitelů věnovalo kryptoměnám pozornost větší než kdykoliv předtím. Například Steven Mnuchin, ministr financí USA (U. S. Treasury Secretary) řekl:

“Podporujeme FinTech, blockchain a stejně tak podporujeme i inovace v tomto odvětví, avšak chceme se ujistit, že finanční trhy jsou bezpečné a nebudou zneužity k nelegálním aktivitám.”

Podpořila ho například i premiérka Spojeného království Theresa May, která s regulací kryptoměn vyjádřila souhlas. Prohlásila, že vláda v Británii se bude věnovat kryptoměnám “velmi pozorně”, zejména kvůli jejich častému propojení s nelegálními činnostmi typu praní špinavých peněz nebo financování terorismu.

Závěr

Všichni, kdo se snažíme o kryptoměny zajímat co nejvíce, počítáme nejspíše s tím, že vlády nenechají digitální měny na pokoji. Politici se momentálně snaží najít nejlepší (doufejme) cestu, kterou by se regulace mohly ubírat. Nám zatím nezůstává než věřit tomu, že se jim to podaří.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img