Fed se spojil s dalšími americkými bankami za účelem dalšího prozkoumání digitálního dolaru

4.7
(3)

Americké banky se spojují, aby společně s Federálním rezervním systémem prozkoumaly možnosti digitálního dolaru. Centrální banky po celém světě se předhánějí ve vývoji digitálních verzí svých měn.

Zatímco se odvětví kryptoměn potýká s následky nedávné imploze FTX, finanční instituce se spojují, aby vytvořily platformu pro vypořádání digitálních aktiv pomocí technologie DLT.

Fed a společný projekt amerických bank

Koalice finančních institucí oznámila spuštění proof-of-concept platformy digitálních peněz nazvané Regulated Liability Network (RLN). Cílem RLN je podle zúčastněných subjektů vytvořit “inovační příležitosti”, které zlepší současný stav finančního vypořádání.

Tisková zpráva uvádí, že projekt bude spoléhat na technologii distribuované účetní knihy (DLT) a PoC bude trvat 12 týdnů. Po dobu trvání experimentu se budou používat pouze americké dolary a zúčastní se ho řada komerčních bank a regulovaných nebankovních subjektů. V prohlášení se uvádí:

V rámci PoC bude rovněž testována proveditelnost programovatelného designu digitálních peněz, který je potenciálně rozšiřitelný na další digitální aktiva, a také životaschopnost navrhovaného systému v rámci stávajících zákonů a předpisů.

Mezi instituce, které se pilotního projektu účastní, patří BNY Mellon, Citi, HSBC, Mastercard, PNC Bank, Swift, Wells Fargo, Truist, U.S. Bank a TD Bank. Těmto subjektům bude s technologickou podporou pomáhat společnost Amazon Web Services, zatímco právní a poradenské služby budou poskytovat společnosti Sullivan & Cromwell LLP, respektive Deloitte.

Pozornost si určitě zaslouží i následující výňatek:

Po dokončení 12týdenního experimentu se skupina nezavazuje k žádným budoucím fázím práce a dokončení PoC nemá za cíl ovlivnit vládu pro vydání digitální měny centrální banky (CBDC) […] Jeho cílem není podpořit jakýkoli konkrétní politický výsledek, ani nemá signalizovat, že Federální rezervní systém učiní nějaké bezprostřední rozhodnutí o vhodnosti vydání maloobchodní nebo velkoobchodní CBDC, ani o tom, jak by taková CBDC nutně musela být navržena.

Závod o CBDC nabírá na obrátkách

Centrální banky v posledních měsících s novou intenzitou zkoumají digitální iterace svých národních měn. Jako nejočekávanější se jeví čínský digitální jüan, jehož robustní testovací pilotní projekt zahrnuje více než 11 měst a je nasazován při sportovních událostech v zemi.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) rovněž provedla řadu pilotních projektů, aby otestovala využití CBDC v přeshraničních transakcích. Thajsko, Izrael, Švédsko, Hongkong a Norsko jsou součástí zemí spolupracujících s BIS na mnohostranných experimentech s CBDC.

Závěr

Je pravda, že aktuální situace na kryptoměnových trzích moc optimismu nevzbuzuje. Nebo je to všechno jen součást jakéhosi většího plánu, jehož logickým vyústěním by mohly být státem kontrolované CBDC? Budu se těšit na vaše názory.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img