FED – Bitcoin budoucností měnové politiky?

0
(0)

Někoho by mohlo třeba překvapit, že americká centrální banka, Federal Reserve (FED), je jen o trochu starší než jedno století. Dnes je již tak zaběhlá jako správce peněz a měnové politiky, že by se mohlo zdát nemyslitelné, že nápad na její založení byl inovativní, převratný a zprvu silně odmítaný. Dost podobné Bitcoinu dnes, není-liž pravda?

V příběhu Fedu je možné spatřit několik zajímavých paralel k soudobému vývoji. Stejně jako Fed povstal ze zoufalé potřeby decentralizované instituce, tak i Bitcoin se objevil za podobným účelem – jako reakce na finanční krizi v letech 2007-2008. Tato krize poukázala na potřebu změn a Bitcoin by mohl být právě tím, co všichni tak usilovně hledají. Právě Bitcoin by totiž mohl posunout měnovou politiku kupředu.

Porozumění minulosti je klíčem k porozumění budoucnosti

První pokusy o založení společné centrální banky Spojených států amerických byly věru neslavné. První taková banka byla založena již roku 1791, aby vydržela 20 let, než zanikla pod nátlakem Američanů, kteří se vzpouzeli jednotnému systému. Velmi podobně vypadal i druhý pokus z roku 1816, který ustál taktéž 20 let, než byl roku 1836 opuštěn.

Následný chaos a finanční panika, kterou předcházela doba takzvaného volného bankovnictví, uvrhla ekonomiku Spojených států amerických do masivní recese, ze které paradoxně povstala potřeba decentralizované monetární instituce.

Bitcoin – nová éra

Stejně jako tomu bylo kdysi, tak i dnes můžeme ve společnosti pozorovat jisté trendy. Sentiment a požadavky veřejnosti jsou mocným nástrojem změny měnového systému a finančního sektoru. Opět jednou můžeme slyšet hlasy volající po decentralizaci jakožto reakci na nedávné a stále trvající hazardování s inflací a množstvím peněz v oběhu. 

Ředitel podílového fondu Van Eck, Gabor Gurbacs, zdůrazňuje, že nebývalo zvykem, aby vlády měly nad penězi plnou kontrolu. Jako příklad uvádí právě americký příběh, ve kterém centrální banka existuje jen něco málo přes 100 let. Naznačuje také, že možná přišel čas, abychom se vrátili zpět k decentralizovaným praktikám.

Důležitá je možnost

Možná se může zdát celý tento model unáhlený nebo přitažený za vlasy, ale stejně tak přitažený za vlasy byl tenkrát nápad na založení společné centrální monetární instituce. Stejně tak i tehdy musela být překonána bariéra sentimentu a zaběhlých zvyklostí. Nezbývá než dále sledovat, jak se Fed k evoluci peněz postaví.

Závěr

Někdy není největší překážkou překonání technologických nebo implementačních obtíží. Někdy je sentiment a odpor k inovacím silnější a dokáže zvítězit tváří v tvář nabídce zvýšené efektivity a dalších společenských benefitů. I když se kromě spousty výhod pojí s Bitcoinem i řada nevýhod, zůstává živoucí alternativou a v nejbližší době by v tomto ohledu neměla nastat žádná změna.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

výborný článek! Díky. 🙂

Karel

Taky se mi líbil. Díky. Stejně je to s facebookem, kdo by před pár lety řekl že dnes bude “trapný”

Tomáš

Co je na centrální bance decentralizovaného??? V jiném článku označujete FED jako zlo a tady ho opěvujete…nerozumím.
„Původní důvody, proč byl FED roku 1913 založen, jmenovitě poskytnutí nadřazené měny a elastická peněžní zásoba, nakonec vydláždily cestu do finančního pekla, na jehož prahu stojíme.“ Peter Schiff

pietro

Kde vidíš v článku opěvování FEDu? Je v něm pouze uvedeno, že v době jeho založení se jednalo op převratnou změnu, neboť sjednocoval roztříštěný finanční systém a že byl všemi odmítán. Krom toho v době jeho založení byl finanční trh zcela jiný než dnes. Peníze byly kryty, potažmo přímo obsahovaly zlato. Dnes se situace zvrhla, o krytí peněz drahými kovy nemůže být vůbec řeč. Pojem “decentralizovaný” je v článku použit ve smyslu “nezávislý na vládě”.

Pozorovatel

Super, konecne vhodne vlanky, narozdil od zivotopisu Nikoly Tesly a dusevniho rustu// sry to sem nepatri ale tohle je vhodny

spot_img