Existuje korelace mezi aktivními adresami a cenou kryptoměn?

0
(0)

Zprávy a souhrny

V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

To, že většina lidí vstupuje na kryptoměnový trh s cílem dosažení zisku investováním, obchodováním nebo hodlingem, je naprosto zřejmé. Je to samozřejmě zcela pochopitelné a cena představuje pro tyto hráče jeden z nejdůležitějších faktorů.

Adresy a ceny

Při tomto procesu si všímáme různých zajímavých podrobností či pozitivních nebo negativních změn za různá časová období, které mají vliv na cenu aktiv. Jednou ze zajímavých věcí, které stojí za povšimnutí, je možná korelace mezi počtem aktivních adres a cenami různých kryptoměn.

Ceny různých aktiv závisí na mnoha faktorech, ke kterým patří například fundamenty, objem obchodování, poptávka a nabídka a další. Coin Metrics, populární zdroj pro sledování kryptoměn, přichází nyní s novým typem cenové závislosti, a to je počet aktivních adres. Údaje shromažďuje tento zdroj od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019.

Pokud se podíváme na počty jedinečných adres v jednotlivých sítích, můžeme si udělat přibližný obrázek o tom, kolik uživatelů existuje. Musíme vzít v potaz ovšem tu skutečnost, že jedna osoba může vlastnit více než jednu adresu. Tato čísla proto představují maximální počet uživatelů. Skutečný počet uživatelů bude proto nižší.

Čtení grafů

grafy
zdroj: coinmetrics.io

Pokud se zaměříme například na největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace – Bitcoin (BTC), začala jeho cena v letošním roce na 3 750 USD a skončila na 7 130 USD, což představuje nárůst o 90 %. Pokud se podíváme na graf, ukazuje nám stejná čísla. Nárůst ceny je 89,84 % a zajímavé je, že i počet aktivních adres vzrostl o 15,85 %.

Bitcoin Cash (BCH), která je v současné době na 5. místě dle tržní kapitalizace, zaznamenala úžasný nárůst, pokud jde o aktivní adresy – téměř 90%. Zároveň se podle zprávy cena BCH zvýšila o 27,68%.

I Litecoin (LTC) je v obou kategoriích v zelených číslech. Počet aktivních adres narostl o 12,56 % a i jeho cena narostla o 33,60 %. Zelenými barvami hraje rovněž Tezos (XTZ). Ten zaznamenal nárůst aktivních adres o 218,19 % a jeho cena vzrostla o 182,29 %. U Bitcoin SV (BSV) je nárůst aktivních adres o 611,43 % a nárůst v ceně o pouhých 5,21 %.

Vítězem loňského roku je bezpochyby kryptoměna ChainLink (Link). Nejen že její cena vzrostla o famózních 513,11 %, ale rovněž počet aktivních adres se během roku 2019 zvýšil o 632,42 %. V jednom momentu byl nárůst aktivních adres u této kryptoměny dokonce o více než 3 000 %.

V červených barvách

Stejně jako existuje pohyb pozitivní, musí existovat i ten negativní. To se týká druhé a třetí největší kryptoměny dle tržní kapitalizace.

Cena Etherea (ETH) klesla o 5,65 % a stejně tak i počet aktivních adres klesl o 1,05 %. U XRP je situace ještě horší. Jeho cena klesla o 46,68 % a stejně tak počty aktivních adres poklesly o 49,14 %.

Výrazný pokles zaznamenal v obou kategoriích i Stellar (XLM). Cena poklesla o 60,09 % a počet aktivních adres o 66,09 %. Podobně dopadl i Zcash (ZEC). Jeho cena klesla o 51,79 % a počet aktivních adres o 50,80 %.

Výjimky

Stará známá pravda, že každé pravidlo má svou výjimku, platí i pro tento graf. V předchozích případech byl vždy v obou kategoriích nárůst nebo pokles. V tomto grafu však existují dvě kryptoměny s opačnými daty.

Tou první kryptoměnou je Cardano (ADA). Zatímco se počet aktivních adres zvýšil o 2,38 %, její cena klesla o 20,79 %.

Druhou kryptoměnou je pak Decred (DCR). I když se počet aktivních adres zvýšil o 66,60 %, cena šla dolů o 5,50 %.

Závěr

Protože tento zdroj sleduje a shromažďuje data teprve jeden rok, nemůžeme ještě s jistotou říct, zda má počet aktivních adres skutečný dopad na ceny jednotlivých kryptoměn. Rozhodně je však zajímavé sledovat, že ve většině případů došlo během roku ke stejnému vývoji. Lze tedy předpokládat, že čím více adres je otevřeno, tím se zvyšuje zájem o dané aktivum a naopak.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: