Zákaz nákupu a prodeje kryptoměn v Uzbekistánu

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Podle posledních zpráv již občané Uzbekistánu nebudou moci získat jakoukoli kryptoměnu. Nákupy se navíc vztahují i na uživatele kryptoburz. S touto zprávou přichází zpravodajské středisko Novosti Uzbekistánu.

Zákaz nákupu kryptoměn

Jak dnešního dne informovalo místní zpravodajské středisko Novosti Uzbekistánu, zakázala Národní agentura pro řízení projektů (NAPM) všem občanům této země nákup veškerých kryptoměn. Do jisté míry je toto opatření pro většinu lidí z kryptoprůmyslu velkým překvapením, neboť země v minulosti projevovala vůči kryptoměnám relativně pozitivní postoj.

V září 2018 totiž Národní agentura pro řízení projektů uzavřela za prezidenta republiky Uzbekistán přímé partnerství s Korejskou obchodní asociací blockchainů (KOBEA). Cílem bylo usnadnění růstu sektoru kryptoměn a blockchainu v zemi.

Vláda Uzbekistánu tak měla v následujících letech přispívat k vytvoření rozsáhlého fondu na financování inovativních startupů a projektů v oblastech technologií, kryptoměn a blockchainu. Tento fond zřídil ve stejném měsíci uzbecký prezident Shavkat Mirziyoyev pod názvem „Digital Trust“.

V červenci loňského roku byl rovněž ze strany prezidenta Uzbekistánu podepsán dekret pod názvem „Opatření pro rozvoj digitální ekonomiky v Uzbecké republice“ o vývoji a integraci blockchainové technologie do různých vládních projektů včetně zdravotnictví, vzdělávání a kultury. Tento fond měl být rovněž odpovědný za mezinárodní investice do uzbecké digitální ekonomiky. Digital Trust měl být kromě mezinárodních půjček a grantů financován Národní agenturou pro řízení projektů.

Výjimky pro držitele kryptoměn

I když nové nařízení zakazuje občanům Uzbekistánu nákup a prodej kryptoměn, současným držitelům kryptoměn přece jen umožňuje jisté omezené obchodní možnosti.

Regulátor tak umožnil držitelům kryptoměn prodávat své mince na dvou licencovaných platformách v zemi. Operaci mohou provádět pouze občané starší 18 let. Každý obchodník je povinen podstoupit podrobný identifikační postup, čímž se předejde rizikům praní peněz prostřednictvím digitálních aktiv.

Jakýkoli kryptomajetek, jehož původ nelze prokázat, je v zemi nezákonný. Zpráva od Finance Magnates uvádí, že zákon by se mohl ukázat jako neúčinný. Je to s ohledem na skutečnost, že občané Uzbekistánu mohou použít virtuální privátní síť – nebo VPN – k obcházení zákazu a k přístupu k zahraničním obchodním platformám pro kryptoměny.

Závěr

Země po celém světě zaujímají tvrdou linii v různých aspektech v oblasti kryptoměn. Například někteří úředníci v Indii se zabývali myšlenkou na jejich úplný zákaz. Ruští finanční regulátoři prý údajně zase připravují zákaz používání kryptoměn jako úplatu za zboží a služby.

Kritici těchto opatření ovšem varují, že obtížnost vymáhání takového zákazu znamená, že bude omezena na řadu „demonstračních případů“, které mají v úmyslu odradit veřejnost od porušování zákona.

Přestože má Uzbekistán v současné době negativní postoj ke kryptoměnám, projevuje zájem o technologii blockchainu. Orgány země opakovaně sdělovaly, že pomocí blockchainu je možné zvýšit transparentnost ekonomiky a vlády.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tr gf

Po globalnim prijeti kryptomen národní finanční instituce ztratí moc nad toky peněz, podle mě je naivní si myslet,že kdy budou kryptomeny státem podporované…

spot_img