Delistování některých mincí je pro kryptoměnový průmysl požehnánín

3
delistovani

V roce 2009 byl Bitcoin jedinou kryptoměnou. Dnes tu máme celkem 5 164 kryptoměn (v době psaní článku). Z tohoto pohledu tvrdit, že se kryptoměnový trh rozrůstá, je věru dosti poddimenzovaný výraz.

S tím, jak každým dnem vznikají nové a nové mince, začínají dvě hlavní burzy v Jižní Koreji, (Bithumb a Upbit) s delistováním některých virtuálních měn.

Nedostatek komunikace jako hlavní problém

Podle nedávno zveřejněné zprávy společnost Upbit v tomto roce již přímo vyřadila (nebo pozastavila obchodování) 17 mincí. Bithumb za stejné období delistoval 7 tokenů. Jedním z hlavních důvodů takového hromadného delistování je většinou nedostatek komunikace mezi burzou a vývojářským týmem kryptoměny. Zástupce Upbit k situaci uvedl:

„Kvůli potížím při komunikaci s technickým týmem projektu mohou existovat problémy související s technickou podporou. Likvidita je malá, díky čemuž jsou mince náchylné k cenové manipulaci. Jako ochrana pro ivnestory bylo vydáno toto investiční varování.“

Bithumb vydal podobné prohlášení poté, co burza oznámila, že v souladu s jejich politikou byly mince Populous a Cybermiles označeny jako “investment warning cryptocurrencies“ a delistovány.

Stranou těchto kroků nezůstává ani nejoblíbenější burza Binance, která již dříve zrušila několik obchodních párů. Tento počet v září loňského roku vzrostl na 30. Burza poté oznámila, že některé páry vyřadila ze seznamu z důvodu zlepšení likvidity v rámci platformy.

Vnitřními politikami k delistování

Dle výše uvedených případů to vypadá, že kontrola kvality začíná být jednou z největších priorit burzovních platforem pro letošní rok. Burzy se dynamicky vyvíjely a nyní se snaží striktně dodržovat své politiky, jejichž cílem je ochrana investorů a důvěryhodnost kryptoaktiv obecně.

Mnoho z těchto politik má skutečně smysl. Již zmiňované burzy Upbit a Bithumb mohou přistoupit k delistování mincí v případě obvinění z manipulace s trhem nebo třeba z nedostatku skutečné poptávky a objemu obchodování. To propůjčuje burzám jistý stupeň institucionální důvěryhodnosti. Vždyť kdo by důvěřoval burze, která umožňuje obchodování pochybných aktiv?

Navíc tyto kroky ohledně delistování byly urychleny i rozhodnutím skupiny G20, která přijala nové pokyny ohledně krypto aktiv. Jejich přijetí má zajistit, aby investoři nebyli vystaveni podvodným tokenům, což by mohlo ovlivnit důvěryhodnost digitálních aktiv a burz jako celek.

Závěr

Mnozí tvrdí, že jde o krok správným směrem, neboť existuje mnoho krypto aktiv, po kterých není kolektivní poptávka. Není důležité mít zalistováno 1 000 různých mincí, z nichž polovina bude nelikvidní. Delistování je proto zásadní krok pro zlepšení obecného smýšlení lidí ohledně kryptoměn. 5000 různých digitálních mincí je pro kryptoměnový průmysl již opravdu hodně.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře