Jižní Korea se připravuje na výzkum digitální měny centrální banky

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Bank of Korea (BOK), jihokorejská centrální banka, má v plánu v roce 2020 vytvořit pracovní skupinu, která by se měla věnovat výzkumu digitální měny centrální banky (CBDC).

Výzkum digitální měny

Ve své zprávě pod názvem „Měnová politika do roku 2020“, která byla ze strany Bank of Korea zveřejněna 27.12. 2019, tato instituce potvrdila své předchozí plány.

Hodlá i nadále pokračovat ve výzkumu v oblasti distribuované účetní knihy, kryptoaktiv a digitální měny centrální banky. Bank of Korea bude samozřejmě hrát i aktivní roli při dohledu a zvyšování bezpečnosti platebních systémů.

Nábor odborníků

Jak ve své zprávě informovala společnost Korea Times, hodlá Bank of Korea v souvislosti s výzkumnou agendou digitální měny centrální banky najmout další odborníky v oboru. Dne 10. prosince totiž Bank of Korea zveřejnila seznam pracovních míst pro odborníky v oblasti digitální měny.

Bank of Korea se rovněž hodlá aktivně zapojit do diskuzí s Bankou mezinárodních dohod (BIS) a ostatními mezinárodními subjekty tak, aby udržovala krok s vývojem digitální měny centrální banky v jiných centrálních bankách.

Banka uvádí, že plánuje používat zásady BIS pro infrastruktury finančního trhu (PFMI) k přijetí zásad hodnocení pro zlepšení dohledu nad domácími finančními systémy. PFMI je rámec vytvořený BIS pro řízení tržních rizik, jako jsou úvěrová, likvidní, úschovná, vypořádací, operační a investiční rizika napříč platebními systémy, systémy vypořádání cenných papírů, archivy obchodních údajů a dalšími infrastrukturami.

Velkoobchodní emise CBDC

CBDC je digitální měna vydávaná centrální bankou. Má status zákonného platidla a další vlastnosti centralizovaných fiat měn. V lednu 2019, po prozkoumání právní a sociální účinnosti projektu CBDC, dospěla Bank of Korea k názoru, že není důvod k vydání CBDC, která by byla v nejbližší budoucnosti k dispozici široké veřejnosti.

Výzkum CBDC centrálními bankami po celém světě obecně oddělil studii výhod dvou variant digitální měny centrální banky. První variantou je obecný (maloobchodní) účel CBDC, který je přístupný široké veřejnosti. Druhou variantou je pak velkoobchodní účel CBDC, který by byl omezen pro použití finančními institucemi.

Závěr

Banka mezinárodních dohod (BIS) již v minulosti varovala, že obecný (maloobchodní) účel CBDC by mohl vést k vyšší nestabilitě financování vkladů komerčních bank.

Jak 4. prosince informoval první francouzský finanční deník Les Echos, plánuje centrální banka Francie pilotní projekt velkoobchodní digitální měny centrální banky (CBDC) pro finanční instituce v roce 2020.

Guvernér Francouzské banky François Villeroy de Galhau oznámil, že banka začne testovat projekt digitálního eura v prvním čtvrtletí roku 2020. Tato informace byla následně potvrzena i na Twitteru. Rovněž bylo potvrzeno, že nebude zahrnovat maloobchodní platby jednotlivců.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img