Curaizon slibuje vyšší zabezpečení citlivých informací

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

O tom, že blockchain má neskutečný potenciál a lze jej využít prakticky v kterékoliv oblasti jsme již mnohokrát psali a jedná se o nezpochybnitelný fakt. Nyní vám přinášíme další příklad praktického využití této technologie, která má sloužit k ochraně důvěrných zdravotních informací o pacientech ve Velké Británii.

Sporné zabezpečení dat a informací se zdá býti poslední dobou poněkud žhavým tématem. Pomineme-li nedávný skandál ohledně Facebooku a jeho nakládání s daty uživatelů, můžeme se podívat na problém, který se v nedávné době odehrál ve Velké Británii. Týká se zdravotních záznamů pacientů po celé zemi. Díky útokům hackerů došlo k ukradení několika zdravotních záznamů pacientů. A jakoby toto nestačilo, byla důvěra obyvatel Velké Británie podlomena zprávou ze soudního řízení, která říká, že lékařské údaje byly vydány kvůli falešné zámince pro britský bulvár.

Doporučujeme: Co je Blockchain a jak funguje

Odkup citlivých informací při honbě za senzací

Problém nastal v roce 2017, kdy po řadě závažných kybernetických útoků na britskou zdravotnickou infrastrukturu došlo k znehybnění části NHS, což je britská národní zdravotnická služba. Tento útok výrazně poukázal na nedostatečné zabezpečení a slabosti informačních systémů, používaných v tomto prostředí. Zdá se však, že situace je ještě složitější. Podle zjištění soudů totiž docházelo k prodeji citlivých informací na základě falešné záminky či úplatku různým bulvárním deníkům – například The Sun.

Obyvatelé se tak pochopitelně bojí, co se vlastně děje s informacemi, které doktorům sdělí v důvěře, že zůstanou pouze mezi nimi. Rovněž podle knihy od autora Adama Tannera nejsou naše informace v bezpečí ani přesto, že jsou záznamy anonymní. V několika případech jsou totiž tyto informace prodávány třetím osobám a většinou formou aukce. Ve Spojených státech amerických mohou být takovéto údaje prodávány běžně a bez souhlasu pacienta. Nelze se tedy divit klesající důvěře pacientů a obav obyvatel ze sdílení informací se svými lékaři.

Blockchainem k lepšímu zdraví

Problém hodlá vyřešit společnost Curaizon. Ta hodlá tuto situaci dát do pořádku a to díky pokročilé technologii zabezpečení důvěrných informací a údajů. Využívat k tomu bude právě blockchain, který umožní bezpečné sdílení dat ve prospěch pacientů, nemocnic a lékařských výzkumníků. Curaizon má pacientům vrátit zpět kontrolu nad jejich důvěrnými informacemi. Rovněž díky jednoduššímu sdílení těchto dat mezi doktory a nemocnicemi může být léčba pacientů účinnější. V neposlední řadě také umožní snížit poplatky za léčbu.

Nepřetržité informace o stavu pacienta v reálném čase

Platforma se skládá ze tří částí: CuraServe, CuraView a CuraData. CuraServe slouží pro komunikaci s pacienty. Umožní jim ukládat svůj souhlas či nesouhlas s nakládáním s jejich informacemi, nebo může poskytnout připomínky ohledně léků a další údaje spojené s aktuálním stavem pacienta. CuraView zajišťuje oboustrannou komunikaci se systémy poskytovatelů zdravotní péče. Všechny informace z těchto dvou systémů jsou uloženy v CuraData. Údaje jsou anonymní a obsahují pouze demografickou informaci. Bezpečnost dat je zajištěna jejich uložením na zašifrovaném cloud úložišti na příslušné geografické doméně. Přístup k datům je řízen právě blockchainem a jeho pravidly.

Kromě posílení výzkumu léčby zlepšuje velká analýza dat provozní logistiku. Lékaři mohou používat naši technologii umělé inteligence, aby měli lepší informace o pacientech. Vzhledem k tomu, že technologie umožňuje poskytovatelům zdravotní péče monitorovat pacienty a jejich podmínky v reálném čase, je velmi pravděpodobné, že je možné účinněji sledovat zdraví pacientů a snížit tak pravděpodobnost, že budou opětovně přijati do péče. Lékaři a zdravotní sestry mohou monitorovat stav pacientů prostřednictvím aplikací v mobilu, aby získali lepší obraz o celkovém zdravotním stavu,” říká CEO společnosti Nicholas Rumble.

Závěr

Blockchain může v budoucnu změnit celý náš svět. Často se o něm mluví ve spojení s financemi, burzou či kryptoměnami. Ve skutečnosti je však oblastí, ve kterých jej lze využít, prakticky nekonečně mnoho. Mezi ty nejzajímavější patří rozhodně zdravotnictví, vědecký výzkum a technika. Jednou z největších předností blockchainu je transparentnost a zabezpečení. Právě díky tomu jej lze skvěle uplatnit při modernizaci a větším propojení zdravotnictví.

Naše nejnovější video:

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img