Charles Hoskinson: Zastánci pálení ADA jsou “pohlceni idiocií a hrabivostí”

4.8
(5)

V komunitním sporu o pálení tokenů sítě Cardano (ADA) generální ředitel Input Output Charles Hoskinson znovu potvrdil svůj názor na toto spalování. Podle něj je tato praxe bezcenná.

Ve svém projevu, který byl veden sice pohrdlivým, ale zároveň hravým tónem, zakladatel projektu Cardano nabádal zastánce této praxe, aby se hluboce zamysleli nad svými životními rozhodnutími a položili si otázku, proč jsou “pohlceni idiocií a hrabivostí”.

Až prozřete, proste komunitu o odpuštění

Pokračoval slovy, že jakmile dojdou k poznání, že spalování je neplodná snaha, měli by zastánci této myšlenky “prosit o odpuštění” za to, že navrhují zničit peníze komunity.

“Až s tím skončíte, chci, abyste se vrátil, a teprve poté, co dosáhnete nové úrovně jasnosti a vhledu, požádejte celou komunitu Cardano o odpuštění za návrh na zničení jejich peněz.”

Pálení tokenů je ničení cizího majetku

Od 13. června se Cardano pohybuje v úzkém obchodním pásmu mezi 0,40 a 0,59 USD. Jako řešení tohoto stavu někteří členové komunity navrhli spálení tokenu, aby se snížilo množství tokenů, což by mělo vyvolat prudký nárůst ceny.

Při shromažďování podpory pro tuto myšlenku @PerAsperaVinco odmítl argument, že pálení tokenů ADA je stejné jako ničení něčího majetku.

“Tato analogie ani není správná, je to spíše jako zničení části majetku, aby byl zbytek cennější než byl ten původní.”

Hoskinson dal však jasně najevo, že “žádná plovoucí magická rezerva ADA není”, a že spálení tokenů by vyžadovalo, aby držitelé tokenů zničili své vlastní zásobny, nebo aby jim byly tokeny zabaveny.

Pálení tokenů není způsob, jakým Cardano postupuje

Koncept pálení ADA se v minulosti objevil již mnohokrát. Loni v listopadu se Hoskinson k tomuto tématu vyjádřil s tím, že spálením by se nedosáhlo toho, co jeho zastánci chtějí.

V souhlasu se svými dřívějšími prohlášeními zakladatel projektu uvedl, že spálení ADA znamená, že na tom prodělá někdo jiný. Navíc spalování tokenů není zabudováno do tokenomiky ekosystému. Není navíc ani v souladu s cílem projektu, kterým je začlenění stability.

“Ničíte integritu celé měnové politiky kryptoměny tím, že si pohráváte s měnovou politikou, která byla nastavena před lety. Tato společenská smlouva je postavena na čtyřech letech nákupních rozhodnutí lidí vstupujících do ekosystému.”

V souladu s filozofií Cardana uzavřel svou řeč Hoskinson slovy, že základy a řešení skutečných problémů vždy porazí krátkodobé triky.

Závěr

S pálením mincí jsme se v minulosti setkali již mnohokrát. Jde o deflační proces, během kterého se sníží množství mincí v oběhu a hodnota zbývajících tokenů se tak zvýší. Některé projekty mají přímo pálení mincí zapsáno ve svém white listu a zabudováno v kódu. Jak ovšem vyplývá z vyjádření Charlese Hoskinsona, ne každý je jeho fanouškem. Jak je k této problematice stavíte vy? Budeme rádi za vaše komentáře.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Kvalitní coiny nepálit 😀 To je dobré tak pro shitcoiny, které jsou téměř bezcenné. A to podle zásady, že po spálení cena vzroste. Jenže 0 krát cokoliv je stejně 0 😁 Nelíbí se mi ani pálení u BNB ☹️

Kenny

Nevim zda o tom mluvi vsobecne nebo jen o Cardanu. Pokud vim tak Cardano ma konecny pocet minci na rozdil od BNB apod. A pokud by chtel nekdo palit Cardano tak by me pak zajimalo, ci Cardano se bude palit :)?

Fantom

Hoskinson mluví jen o Cardanu a také zmiňuje, že každé Cardano má svého majitele a pálit by se tedy musely mince ve vlastnictví běžných majitelů (poměrem) a ne ve vlastnicví “nějaké nadace” nebo původního majitele jak je to u jiných coinů, zejména shitcoinů. Pokud vím tak BNB má konečný počet mincí. Já jsem ale proti pálení mincí obecně i u coinů s neomezeným počtem. Snad jedině s výjimkou nějakého zvláštního důvodu – původ mincí je prokazatelně z trestné činnosti nebo došlo k vytvoření mincí porušením původního protokolu došlo tak k “nezákonnému obohacení”.

Kenny

Jojo ted na to taky koukam ze BNB ma konecny pocet minci, ok. Nuze ten zasadni rozdil bude v tom ze BNB je tezce centralizovany token, coz Cardano neni, nebo aspon jsem o tom presvedcen. Jinak pokud nekdo pali mince tak at si je pali, pokud se nejedna o mince moje, toto je mi zcela volne.

Fantom

Týká se to i mincí v Trezoru, viz moje odpověď Martinovi. Ale komunita takovou hloupost jistě nepodpoří. Ostatně i proto se Hoskinson tak rozčiluje 😀

Martin Burdik

Co by se stalo kdyby se nějakým “omylem,,spálily všechny cardano mince???
P.S.Jen se ptám!

Fantom

To by byl konec projektu. I kdyby se potom vytvořily nové mince, neměly by důvěru – jako je na tom dneska Luna. Ale nemyslím si že by se to mohlo stát.

Kenny

Martin Burdik: Nedokazu si ani predstavit jak by nekdo chtel palit moje Cardano v mem Trezoru, tj. v penezence ke ktere mam pristup jen a pouze ja a nikdo jinej.

Fantom

Já si to naopak dokážu představit velmi dobře. Pokud by to někdo navrhnul a komunita většinou hlasů schválila, byla by tato změna implementována do protokolu, tak by se počet všech mincí snížil o ono stanovené %. I u mincí v Trezoru ☹️

mamlas

Jenže v Trezoru žádné cardano nemáš…

an onym

To je vyloučené už z principu fungování cardano sítě. Takovou transakci by všechny nody odmítly.

Fantom

Tak to je jedině dobře. Jen mi přišlo divné proč se Hoskinson tak rozčiloval.

Anton

Tady neni co řešit, žádný zastánce pálení ve skutečnosti neexistuje. Kdykoliv jim v diskusi navrhnete, aby spálili svoje mince, okamžitě ztrácí zájem. 😉

Gringo

Kdyz chce nekdo palit mince, tak at zacne temi svymi 😉

Lhts

At to pošlou na moji adresu. Zarucuji ze na ne 10 let nesahnu. 😀

an onym

Ani mezi těmi, co o pálení cardana mluví není žádný, kdo by ho skutečně pálit chtěl. Jakmile dojde diskuse k tomu, že by měli spálit to svoje, najednou ztratí zájem.

Libor

Pálenie je v podstate sťahovanie obeživa z obehu. To sa týka klasických peňazí, kde sa aj tlačí – emituje a aj sťahuje obeživo z obehu, z času na čas. Krypto sú však tokeny / ceniny /, a tu pálenie nedáva zmysel. Pálenie poštových kolkov aby mali vyššiu cenu ?. Páli sa nadbytočné množstvo produkcie, ktorá má zefektívniť predajnosť tovaru, zvýšiť jeho predajnú cenu, znížiť režijné náklady predaja. Držitelia krypta nie sú ani emisná banka, ani majiteľmi /akcionármi/ firmy čo predáva na trhu produkty a z toho predaja majú zisk. Sú iba držiteľmi tokenu /ceniny/, ktorý ich ku niečomu oprávňuje….nič viac. Ak znížite počet vstupeniek na podujatie, tak ich cena by mala stúpnuť….ale nebudete ich predsa konfiškovať tým čo ich už majú, nie?

mamlas

U klasických peněz to nedává smysl. Je to doména fiat měn. Srovnání se známkami je úplně mimo. Ethereum pozměnilo blockchan, pálí mince, a zatím to negativní efekt nemělo. Ale tam to byl ojeb na těžaře. Problém bude spíš v tom, že Charles se bojí, že by musel dát ze svého 🙂 Nebo to vemou stakerům a ohrozí fungování sítě. Cardano totiž nemá tak vysoké poplatky….

spot_img