Budoucnost digitálních aktiv – to nejlepší nás teprve čeká

5
(6)

Zprávy a souhrny

Během posledního desetiletí jsme byli svědky dospívání a rozvoje kryptoměn. Na začátku to byl podivínský trend, kdy krypto bylo jakýmsi pochybným a obtížně pochopitelným vynálezem, který byl poprvé použit pro nákup pizzy. Od těch prvních dnů se ale kryptoměny neskutečně proměnily a vyspěly. Ať jako prostředek k nakupování či měřítko hodnoty mnoha lidí.

Ti, kteří stáli u zrodu kryptoměn, věřili a neprodávali, pohádkově zbohatli a zrodila se nová skupina milionářů společně s novými sociálními skupinami. Krypto anarchisté a bitcoinoví zastánci jsou pevní ve svých názorech a přesvědčeních – a to i navzdory prudkému propadu cen během „krypo-zimy“.

Po prvních průkopnících a pionýrech nastal poměrně stabilní příchod nových lidí, které Bitcoin zaujal. Roky 2017 a 2018 byly rokem Bitocinu, rok 2019 rokem decentralizovaného financování a rok 2020 začíná vypadat jako rok stablecoinů. Co bude dál? Pojďme se podívat na některé možné případy použití kryptoměn a blockchainu v následujících letech a desetiletích.

Osobní obohacení

Co si budeme nalhávat, primární hybatel kryptoměnové popularity do roku 2017 byla základní a pochopitelná touha po zbohatnutí. Ti, kteří si koupili bitcoiny v prvních letech, získali skutečné bohatství. Investoři, kteří riskovali a využívali příležitostí v počátečních nabídkách mincí (ICO), jako byl Tezos (XTZ), EOS a Ethereum (ETH), zaznamenali až 1400% zhodnocení. A právě nyní, kdy se počet nově těžených bitconů snížil na polovinu, se spekulace na růst ceny opět objevují jak houby po dešti.

Predikcí Johna McAfeeho, který nejprve předpovídal cenu 1 milion dolarů do konce roku 2020 za Bitcoin a následně to označil za vtip, kterému by uvěřil jen idiot, se zabývat v tomto článku raději nebudeme. Zajímavá je ale určitě předpověď, za kterou stojí majitel Snapchatu, Jeremy Liew. Ten se nechal slyšet, že cena kryptoměny číslo jedna (Bitcoinu) dosáhne v roce 2030 hodnoty 500 000 USD za 1 BTC minci.

A kupříkladu generální ředitel společnosti Pantera Capital, Dan Morehead, předpověděl v dopise adresovaném investorům, že hodnota Bitcoinu dosáhne do srpna 202 na cenu 100 000 USD.

Přepracovaný způsob plateb

Stále obrovská masa lidí na světě si stále není vědoma existence a potenciálu blockchainu a kryptoměn. Mnozí považují bitcoiny za další bublinu. Hlavní hráči, jako je JPMorgan Chase a další banky, však již uznali technologii distribuované knihy jako hlavní hnací sílu pro zdokonalení systému. Je zde velký počet oblastí, kde se kryptoměny a blockchain mohou prosadit a mnozí se snaží jim půdu co nejvíce připravit.

Mnoho společností, prosperujících podniků a dokonce globálních značek začne používat kryptoměny k platbám za své služby. To umožní odstranit prostředníky a snížit konečné náklady, což by zase mělo vést k zajištění levnějších a dostupnějších služeb pro koncové uživatele.

Již nyní tu máme stále se rozšiřující skupinu lidí, kteří jsou za svou práci placeni v kryptoměnách, ale to pravé rozšíření do mainstreamu teprve přijde. Bitcoin se stal úložištěm hodnoty mnoha lidí a mnozí jej považují za nejvýhodnější investiční variantu, která předčí všechny ostatní, včetně zlata.

Nahrazení fiat měn

Tim Draper a mnozí další investoři do rizikového kapitálu, věří, že fiat měny v průběhu času zmizí, protože lidé začnou používat různé kryptoměny, jako je Bitcoin, Ethereum a další. Hlavním důvodem této změny je stále rostoucí počet lidí, kteří věří, že kryptoměny jsou spolehlivým úložištěm hodnoty napříč politickým systémům a státním hranicím. A „díky“ pandemii COVID-19 můžeme očekávat ještě rychlejší přijetí.

A pak tu máme stablecoiny. Stablecoiny představují nejnovější směr vývoje digitálních měn v jejich evoluci. Používání těchto aktiv může být výkonným nástrojem k zajištění stability na nestabilním trhu kryptoměn. Dá se očekávat, že vlády budou mít větší zájem o stablecoiny, než o jiná digitální aktiva. Nakonec mohou stablecoiny nahradit tradiční fiat měny, ale na to si ještě nejspíše nějakou dobu počkáme.

Integrace s IoT

Před více než dvěma desetiletími, v roce 1999, stvořil britský technolog Kevin Ashton pojem „internet věcí (Internet of Things – IoT)“, aby definoval síť, která spojuje nejen lidi, ale také objekty kolem nich. Tenkrát to mnozí považovali za skvělý námět pro sci-fi film. V dnešní době je však, díky neuvěřitelnému rozvoji bezdrátových komunikčních technologií a analytice dat, internet věcí realitou.

Do konce roku 2019 dosahovaly spotřebitelské výdaje na pořízení inteligentních domácích systémů více než 100 miliard USD. Očekává se, že výdaje budou i nadále stoupat a do konce roku 2023 bychom se měli dostat až úroveň 157 miliard USD!

Bez zajímavosti není ani fakt, že od roku 2015 do roku 2019 se počet veřejně známých platforem IoT zdvojnásobil a dosáhl počtu 620. Do oblasti IoT vstoupili také velcí hráči jako Amazon, Microsoft a Google. Očekává se, že globální výdaje na internet věcí v roce 2022 dosáhnou 1,1 bilionu dolarů, přičemž tento růst bude podporován novými technologiemi, jako je například 5G.

V této oblasti se dá očekávat poměrně rychlý a vzrušující vývoj. Jak předpovídá International Data Corporation, technologie blockchain a IoT se brzy spojí. Tato integrace stanoví nový standard pro škálovatelnost a vytvoří bezpečnostní rámce pro interakce v oblasti IoT.

Nová éra gamingu

Krypto kasina a herní průmysl jako jedni z prvních (již před několika lety) pochopily výhody, které jim digitální měny a blockchain. S rostoucím odvětvím E-sportu dojde ještě k daleko masivnějšímu přijetí technologie blockchainu. V roce 2018 byl tento trh oceněn na téměř 865 milionů USD a odhady naznačují, že v roce 2020 dosáhne 1,79 miliardy USD.

V odvětví E-sportu a her se navíc pohybuje velké procento lidí, kteří jsou v oblasti technologií více zběhlí, což z něj činí ideální testovací prostředí pro nasazení blockchainu. Například herní studio Epic Games, které stojí za herním hitem Fortnite, už zkoumá nové cesty, jak začlenit blockchain do svých her. Zatímco jiní o budoucnosti blockchainu teprve mluví, herní průmysl už ji žije.

Závěr

Stále se nacházíme teprve na začátku a blockchain bude mít zcela jistě zásadní dopad na mnoho různých oblastí, včetně cloud computingu, IoT a umělé inteligence.

Je vzrušující sledovat fúzi starého a nového technologického světa a zavádění nových technologií. Vzhledem ke stále se zvyšující poptávce o využití blockchainu a digitálních aktiv, můžeme s klidným svědomím říci, že budoucnost má jméno blockchain. A i když máme za sebou více než deset let vývoje, to nejlepší teprve přijde.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: