Výpadek kryptoměny IOTA již “přežil” několik manželství celebrit

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

IOTA prožívá drsné časy. Po hacku peněženky Trinity použili koordinátora k zastavení sítě. Podle Crypto Bobbyho už výpadek přežil několik manželství celebrit – bude někdy zase zapnuto?

Výpadek překročil 15 dní

IOTA je jedním z těch projektů kryptoměn, ke kterému buď vášnivě vzhlížíte a milujete ho, nebo rozhodně ne. Skutečně prakticky neexistuje nic mezi tím. Iota nemá blockchain, ale jiný typ DLT Technologie. Tzv. Tangle je buď skvělým průlomem, který poskytne řešení infrastruktury pro internet věcí, nebo úplnou katastrofu.

Jednu takovou katastrofu IOTA právě prožívá – výpadek sítě, který již překročil dva týdny. Došlo k velmi vážnému hacku peněženky Trinity. Útočníkovi se podařilo najít způsob (zřejmě pomocí trojanu), kterým okradl některé uživatele desktop verze penězenky, a to rovnou o celé seedy.

Nadace IOTA neprodleně vypnula celou síť prostřednictvím koordinátora, dokud nebude problém vyřešen. Tak byl zahájen výpadek hodnotových transakcí, během kterého vývojáři vydali novou verzi Trinity a velmi aktivně komunikují s komunitou. Přišli také s kontroverzním plánem na převinutí transakcí zpět před rozsáhlý hack.

IOTA v problémech

Poté, co se IOTA zotavila z nějakých problémů v začátcích, získávala úctu, navazovala partnerství a pracovala i na inteligentních městech. V médiích vyvolala nadšení např. spolupráce s  Jaguarem a Landroverem. V posledních dnech je však projekt zasypán negativní publicitou.

Začínaje sporem s časným zakladatelem Ioty, který hrozí, že bude žalovat nadaci za zpronevěření svých 25M tokenů, až po 12. únor a hack Trinity. Ten navíc poukázal na určitou centralizaci, když byla zastavena síť nuceným vypnutím Tangle, což vyvolalo další vlnu kritiky.

A tento výpadek stále trvá a již dokonce přežil několik manželství celebrit. Konkrétně manželství Britney Spears (55 hodin), Pamely Anderson (12 dní) a Carmen Electry (9 dní) či zpěvačky Cher (9 dní), jak uvádí CryptoBobby na svém Twitteru.

Závěr

Jak to vidíte vy, splní IOTA svůj cíl znovu zapnout Tangle? Nadace IOTA věří že ano, a to na začátku března. Uvidíme, zda se jim to podaří, nebo se to ještě protáhne. V takovém případě by mohli překonat 72 dní trvající manželství Kim Kardashianové a Krise Humphriese. Na obranu vývojářů je třeba říct, že zareagovali velmi rychle a díky tomu uchránili prostředky dalších uživatelů Ioty.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lakatoshi

Kryptomena evidentne k h****.Nevyzrala a nepouzitelna takhle.

Rob

Akorát… Chyba je v oficiální peněžence Trinity. A to konkrétně ve spojení s rozšířením Moon pay, kde šlo pořídit kryptoměny za Fiat. DLT IOTA se to netýká. Pokud měl někdo mince například v Ledger nano nebo jiné peněžence než Trinity, je v bezpečí a nemusí je migrovat na bezpečný seed.

Pet

Jsem příznivcem IOTA, ale tohle se stát nemělo, integrace Moon pay bez bezpečnostního auditu byla obrovská chyba, nezbývá než doufat, že nadace udělá taková opatření, které zabrání dalším chybám jaka byla tato. Obnovení důvěry nějakou dobu potrvá, škoda.

Rob

Tak to máte bohužel pravdu.

Pet

Za prvé IOTA není kryptoměna
Za druhé která kryptoměna není k h*****?

Rob

Slovo kryptoměna:

Krypto: Využívá kryptografii k zajištění konzistence ledgeru.
Měna: Záznamy v ledgeru slouží k vyjádření zůstatku prostředků, které lze převést či směnit.

Pro kryptoměny je důležitá důvěryhodnost. Proto je to všechno tak kryptograficky zašmodrchaný.

Pet

Pro mě je kryptoměna synonymem digitální měny, která nemá být, Peer to peer platební síť, decentralizovaná a bez poplatků, samozřejmě také bezpečná, škálovatelná. Nevím o žádném projektu, který tyto body splňuje. Iota má jasnou vizi se k tomuto přiblížit, zda se jí to podaří ukáže čas, důležitá bude pak adopce. Iota není jen platební síť, řeší věci mnohem komplexněji, jako např. digitální identita, iota je o důvěryhodných datech ne pouze o digitálním platidle. Fandím ji jim, jako všem DLT projektům, protože v tom vidím velkým potenciál.

Rob

Ale IOTA je na tom fundamentálně velmi dobře, pokud jde o adopci. Samozřejmě to, co se teď stalo v peněžence Trinity, je opravdu vážný kiks, s čím opravdu souhlasím. Navíc úplně zbytečný a trpí tím celá síť. Věřím, že IOTA se z toho dostane a hlavně, že bude moci konečně vypnout koordinační uzel, který právě nyní ukazuje svou ohromnou moc nad sítí, ikdyž jde o záchranu prostředků lidí. Stát se to na Ethereu nebo Bitcoinu (že si lidé uloží prostředky do špatných peněženek), máte prostě smůlu, protože tyto sítě zkrátka nikdo nezastaví ani neomezí. Je v tom síla decentralizace, ikdyž občas to někdo může odskákat. Já také fandím projektu IOTA, ale s koordinátorem jde z mého pohledu zatím pouze o koncept, hodný mé důvěry, který prozatím simuluje funkčnost. Bez koordinátora to bude teprve to, co má být. A dále IOTA nijak nekonkuruje projektům typu Ethereum. Ano, zpracovává Smart kontakty a může to vypadat podobně. Jsou tu ale zásadní odlišnosti. Nekonečné škálování Tangle je vykoupeno například rychlosti zpracovávání transakcí, protože vždy bude záležet na konkrétním protějšku v síti, který pomocí PoW schvaluje vaší a ještě jednu cizí transakci. Obávám se, že transakce na IOTA bude vždy trvat kolem deseti minut nebo déle. Jo když má člověk štěstí a chytíte na druhé straně nějakou mašinu, může to být dřív, ale horší je to, když vyfasujete Arduino. To si pak můžete počkat třeba půl hodiny (což je z pohledu globálních transakcí na fiatu samozřejmě stále zázračná rychlost). Takže rychlost transakcí na IOTA je vždy celkem nejasná, většinou se jedná o deset minut, ale zase mu nevadí jakékoliv množství připojených přístrojů v síti. Proti tomu PoS blockchainy mohou být daleko rychlejší, ale z principu budou omezovány škálovatelností. Výhodou klasického blockchainu je také kompletní historie ledgeru. Tangle se odstřihává, což je zároveň výhoda i nevýhoda. Prostě každý z těchto dvou základních druhů kryptoměn cílí do odlišné cílové skupiny. S DPoS kryptoměnami můžete v pohodě platit v krámě za rohlíky, zatímco IOTA na to vhodná asi nikdy nebude. Na druhou stranu je perfektní třeba do chytré domácnosti, protože zvládá ohromné množství připojených zařízení, čímž se stává i rychlejší a bezpečnější. Kryptoměny, určené pro IoT, tak především ulehčí kryptoměnám, které se hodí spíše pro lidi k placení v obchodech. Jsou to dva rozdílné světy kryptoměn, které si vůbec nekonkurují, ale zato se perfektně doplňují.

Rob

Napadlo mě ještě, že by se vám mohl líbit projekt NANO, ale neberte to jako doporučení k investici. Jen tip na něco zajímavého.

spot_img