Bitcoin prorazil z konsolidace, cena roste nad 72 000 dolarů. Je trh kvůli inflaci v ohrožení?

4.1
(11)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin po zhruba třítýdenní konsolidaci konečně prorazil ze známého patternu, který má podobu symetrického trojúhelníku. V posledních analýzách jsem psal, že k průlomu může dojít každou chvíli, nebo si na to také můžeme počkat ještě po mnoho dnů. Nakonec cena bitcoinu prolomila již v pondělí v dopoledních hodinách.

Je však růst udržitelný? Potrvá cenová expanze po zbytek jara? Či dojde k neúspěšnému průlomu? To jsou asi nejzásadnější otázky současnosti. Jelikož cenová konsolidace nemusí stačit, aby trh nabral nové síly pro stabilní kurzový růst. Je to však věc názoru. Ačkoliv historický vývoj nám mnohé napovídá. Od toho se na ty grafy přece díváme.

Má nová video analýza na bitcoin a zlato

Je bitcoin kvůli rostoucí inflaci v ohrožení?

Jak se nakonec ukazuje v posledních týdnech, s inflací to nebude ani zdaleka tak jednoduché. Před několika dny dokonce Bostic (člen FOMC) přiznal, že inflace neklesne na ta cílová 2 % do začátku roku 2026. V závěru minulého týdne na to taky reagovaly výnosy na dluhopisovém trhu. Jelikož jde o zásadní informaci, která má logicky vliv na očekávání.

O to víc mě překvapilo, že bitcoin v novém týdnu hned prorazil z té konsolidace. Vlastně jsem tak trochu více odhadoval nějakou býčí past, která cenu bitcoinu nakonec dovede alespoň na 60 000 dolarů. Což se ostatně pořád může stát, ale v době psaní tohoto textu jsou býci pořád dost agresivní.

V každém případě je bitcoin kvůli rostoucí inflaci v ohrožení. Jelikož jde o jedno z klíčových investičních rizik. Jakmile Fed nabyde dojmu, že inflaci nedostane na 2% cíl, existuje riziko, že dojde k růstu úrokových sazeb. Problém je i jejich setrvání na současných úrovních. Přesto se najde dost naivních lidí, kteří mají pocit, že potenciální druhá inflační je pro bitcoin pozitivní.

Varování
Růst inflace není pro bitcoin ani náhodou býčí faktor. Jakmile roste inflace, implikuje to vážnou makroekonomickou nestabilitu. Respektive následují měnové a případně i fiskální zásahy, které historicky vedly k tomu, že se poté trhy lidově řečeno vysypaly. Jako jsme viděli v roce 2021 a 2022.

Inflační vývoj je proto nutné bedlivě sledovat. Jestli vzroste inflační očekávání a po jisté době začne tempo inflace reálně nabírat na síle, spousta akciových sektorů a bitcoin má problém. Podotýkám, že nejde o žádné strašení, ale o holý fakt, který každý investor musí chápat.

Poznámka
Osobně bych velký propad na bitcoinu vítal, protože je to logicky příležitost pro nákup. Čím níž by cena bitcoinu klesla, tím více bych byl hamižný. Z toho vyplývá, že je třeba investovat postupně, nikoliv se vším naráz. Mějte rezervy, za které se dá případně ředit.

Cena bitcoinu prorazila nad 72 000 dolarů

Prismatem týdenního grafu je cena bitcoinu stále poměrně dost volatilní. Vidíme to snadno ze zavírací ceny poslední týdenní svíce, která má dlouhý spodní knot. Dokud vidíme agresivní pohyby nahoru a dolů, nikdo na trhu není v bezpečí. Jakmile udeří volatilita, jsou v nebezpečí obě strany. Hlavně býci mohou utrpět nepříjemné ztráty, když jsou v dlouhých pozicích s neúměrně velkou finanční pákou. Stále platí, že týdenní RSI je na příliš vysokých hodnotách.

Co se týká denního grafu, zde sledujeme čerstvý pokus o průlom ze zakresleného trojúhelníku. Respektive ze stranové konsolidace, která má podobu zmíněného patternu. Ačkoliv v rámci útvaru zbývalo ještě bohatě prostoru, býci se rozhodli prorazit mnohem dříve. V čemž třeba vidím problém, protože díky přetrvávající volatilitě víme, že na trhu nevznikla dostatečná rovnováha. Polopaticky řečeno, trh si nestihl si odpočinout.

Když se podíváme na objemy u pondělní svíce, ty jsou vskutku podprůměrné. Jestli máme brát současný pokus o průlom vážně, chceme u „průrazové“ svíce dostatečně velké objemy, které pohyb nahoru prolomí. Nejsou objemy, průlom není potvrzený. Tudíž existuje nemalé riziko, že jde o býčí past.

Závěrem: Aktuální průraz ceny bitcoinu není důvěryhodný

Mně se ten pondělní průlom nepozdává. Ačkoliv jsem avizoval, že k němu může dojít samozřejmě kdykoliv, ideální by byl začátek následujícího týdne. Respektive by bylo pro bitcoin zdravější scénář s pokračující stranovou konsolidací. Takhle mi to přijde nezdravě rychlé.

Mohu se ovšem mýlit a třeba býci projeví sílu, v podobě objemů, kterou bude možné brát vážně. Zatím je to ovšem slabé a proto je vhodné nebrat každý pokus o průlom jako jasné vítězství.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Zdravím autora a děkuji za článek. Hlavně za zdůraznění problému přetrvávající inflace, nad kterou jsme ještě před nedávnem údajně zvítězili. Investoři očekávali až 6 snížení sazeb a nyní budou rádi jestli bude vůbec 1. Stejně tak v ČNB nadšeně snižují sazby a guvernér rozdává děkovné dopisy. Uvidíme, jak to tam bude dál.

Přímo na autora článku bych měl dotaz. Uvádí o sobě že se zajímá o technickou i fundamentální analýzu.
Technických jsme měli na BTC již docela dost, zajímalo by mne zda je možné na něj udělat i fundamentální analýzu. Pokud by se tedy autor pokusil nebo o to požádal někoho jiného.
Trochu se obávám, že dostanu odpověď ve smyslu že na bitcoin není možné udělat fundamentální analýzu, protože nejde určit jeho vnitřní hodnotu … .

Dále se autor v článku zmiňuje :”Osobně bych velký propad na bitcoinu vítal, protože je to logicky příležitost pro nákup. Čím níž by cena bitcoinu klesla, tím více bych byl hamižný”.

Znamená to, že má autor důvěru v bitcoin jako již etablované aktivum? Tedy že je zde jasná jeho budoucnost a že bude v budoucnu i nadále úspěšný?
S jistou dávkou inronie – jestli by podobně vítal i pokles ceny akcií Gamestop nebo dříve třeba Enron jakožto “dobrou příležitost pro nákup”.

Za sebe jako tip na další vývoj bych očekával krátkodobý růst – halving FOMO tedy 2 týdny do halvingu a možná i další 2 po něm. Potom už těžko hledat nějaké pozitivní impulzy. Leda tak ETF na BTC opce a spotové ETF na ETH, které sice přímo nesouvisí, ale můžou povzbudit celé odvětví.
Dlouhodobě na rozdíl od autora bitcoinu nevěřím. K zamyšlení uvádím odkaz na dřívější hodnocení BTC, na kterém se od té doby přílis nezměnilo. Za případné reakce předem děkuji.

https://kryptomagazin.cz/meli-byste-koupit-bitcoin-10-duvodu-proc-investovat-do-btc-v-roce-2023/

Stephanos

Hlavní riziko bitcoinu vidím v tom, že zatím zcela selhává v tom hlavním účelu, ke kterému byl stvořen, a to je jako platidlo. Absolutní většina drží bitcoin ne proto, aby s ním platila za zboží a služby, ale aby na něm vydělala. Ale k tomu bitcoin není vůbec určený, i když to zatím stále vychází. Je to opravdu dost podobné jako ty meme akcie. U nich to ale má kratší trvání, protože se u nich ten prázdný fundament nedá dost dobře skrývat. Ale v případě bitcoinu (a samořejmě i dalších kryptoměn) jako by před tím všichni zavírali oči a nechtěli o tom ani přemýšlet. A ETF to nespasí, je to jen další akumulace, akorát pod střechou velkých finančních insitutucí.

Velice rád bych viděl, že bitcoin fundamentálně posiluje, a pod tím fundamentem rozumím právě to, že je víc a víc používám jako platidlo, že se stále zvyšuje počet obchodníků, kteří jej přijímají, že se zvyšuje počet platebních transakcí, a to nejen z burzy na peněžky a zpátky. Ale to se téměř neděje a zatím to nevypadá, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit. Bitcoin jako měna zatím prohrává, bez ohledu na to, kolik lidí do něj vložilo peníze s nadějí na jeho nekonečný růst.

Tím neříkám, že bitcoin nutně zkrachuje. Může se to třeba ještě změnit nebo najde na finančních trzích své jiné stabilní místo v podobě digitálního investičního aktiva. Z nějakého střednědobého výhledu očekávám, že ještě několikrát překoná svá ATH. Jeho potenciál asi ještě nějakou dobu nebude vyčerpaný. Ale i tak bude stále přetrvávat riziko, že se objeví něco atraktivnějšího a funkčnějšího, do čeho se peníze z bitcoinu postupně přelijí. A pak by se hodleři opravdu mohli jednoho dne prohodlovat až na nulu.

Čumsem

Pokud se vyřeší security budget, tak neplacení nevidím jako problém. Zlatem se platí ještě míň než Bitcoinem… 😀 . U Bitcoinu je megadůležitá ta možnost zaplatit – možnost zaplatit někomu na druhém konci světa. Jestli se to reálně masivně děje a nebo neděje není až tak podstatné. Samozřejmě pak ale nesmí být bezpečnost sítě odvozena od množství transakcí. Za mě problém security budgetu v pohodě řeší trvalá inflace ve výši cca 1 % ročně (je myšlena inflace daného aktiva a ne cen v něm vyjádřených), takže tento halving už bych ideálně viděl jako poslední 😀 .

Poslední editace 20 dní před přes Čumsem
Fantom

Přesně tak. Monero to má takto vyřešeno = “tail emission”. Prostě trvalá těžba, digitální ekvivalent zlata. Jenže vysvětlujte tohle BTC maximalistům. Přes 21M mantru nejede vlak. Když to někdo zkusí prosadit, tak zase dojde k forku jako v případě BCH. Tenhle halving těžaři zvládnou, ten další asi taky – budou hodně efektivní a pomůžou obnovitelné zdroje. Ale pořád to nepůjde, těžba má své limity a poplatky za transakce je nebudou schopny nahradit.
Další problém jsou velcí hráči z WS – mají spoustu mincí, a velké podíly u těžařů. Decentalizace může být v budoucnu ohrožena.

Čumsem

Pokud jde o fundamentální analýzu, tak to je podobné, jako dělat fundamentální analýzu na zlato, taky to moc nejde. A to alespoň 10 % zlata se použije nějak užitečně (nejvíce v elektronice), takže tam by se to možná i nějak počítat dalo (nevím). Zbylých 90 % (šperky a investice) ovšem žádný výnos stejně jako Bitcoin nenese, takže tam žádná fundamentální cenotvorná informace není, jen “móda a spekulace” 🙂 .

Zdeněk

při současném uspořádání světa ( západní demokracie v čele s USA,EU,Japonsko,Čína,Asie,Rusko a zbytek států ) kdy je řízení-ovládání komplet navázáno na US nemá jakákoliv kryptoměna šanci se prosadit jako platidlo,,

Bart

To jsou výmluvy. Problém je nestabilní kurz, riziko ztrát a nebo odcizení. Lidi chtějí jednoduchost a stabilitu. Ani jedno BTC nenabzíí bohuzel.

pietro

Ale kdeže..

spot_img