Bitcoin Lightning Network je 1000x levnější než Visa a MasterCard

5
(6)

Obsah

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Jednou z často zmiňovaných nevýhod bitcoinu je rychlost transakcí a samotné transakční poplatky. Z tohoto důvodu vznikla i síť Lightning Network (LN). Umožňuje nezapisovat většinu běžných transakcí přímo do blockchainu, ale ukládá je ve vrstvě nad ním. Samotný blockchain používá pouze jako základní kámen a jednou za čas do něj zapíše nový stav účtů.

Společnost Glassnode zveřejnila zajímavou statistiku. Při převodu 1 BTC prostřednictvím LN zaplatíte cca 3 000 satoshi (medián). Vyjádřeno v procentech 0,0029 %. V dolarech tak za převod 27 400 USD (aktuální cena bitcoinu) zaplatíte 0,79 USD. Pro srovnání se poplatky na kreditních kartách počítají v rozmezí 2 až 3 %. V některých lokalitách tyto poplatky rostou klidně i na 8 %. Oproti tomu poplatky v rámci LN od roku 2021 neustále klesají.

Velká část uživatelů LN provozuje vlastní uzly a řídí si svoje kanály. Zbytek hojně využívá tzv. custodial wallet (to znamená, že soukromý klíč je uložen u provozovatele této peněženky). Skoro polovina těchto uživatelů preferuje Wallet of Satoshi, další populární je Alby. Pro platby nad 1 000 USD se přesto stále preferuje využití základního blockchainu. Stále je vidět obava před selháním transakce.

Závěr

Levné poplatky sice oceňuji, ale každý si musí uvědomit, že transakce nikdy nebudou zdarma. Bitcoin funguje na principu Proof-of-Work. Aktuálně těžaři dostávají za vytěžený blok transakční poplatky a odměnu. Ta se ale vždy po halvingu sníží na půl. Jednoho dne se dostaneme do fáze, kdy již nebude možné vytěžit další bitcoiny a jediné, co udrží těžaře v činnosti, budou právě transakční poplatky. Bez nich by tedy nebylo těžařů a neměl by kdo udržovat blockchain v chodu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Hodne zavádzajúce tvrdenie. Poplatky v sieti LN sa nemajú porovnávať s poplatkami za platby platobnými kartami, či poplatkami pre obchodníkov cez POS terminál ! Majú sa porovnávať s poplatkami bankových prevodov z bežných účtov, napr. SEPA platby v EU t.j. 0,00000000 eur. A vedenie takýchto účtov može byť aj zadarmo , napr. študenti, dôchodcovia…. 🙂

Fantom

Vaše tvrzení je rovněž zavádějící. SEPA platby je možné použít pouze v EU/EHS pro platby v EUR. Je to díky tlaku EU která to bankám vnutila, u nás platí pravidla obdobná (pokud vím, vznikla tržně s nástupem nových bank a následným konkurenčním bojem), kdy jsou tuzemské platby zdarma. Pro klienty je to pohodlné a banky ztratily (téměř) bezpracný zdroj přímů. Přesto popravdě to asi není zrovna OK, protože každá služba něco stojí a úplně zadarmo by být něměla (i když jako bankovní klient z toho mám radost 🙂 ). Mimo Evropu to rozhodně normální není ani v rámci tuzemských transakcí. Proto je ve světě stále tolik oblíbená hotovost a nápady na její zrušení přícházejí především z Evropy, zejména Skandinávie kde mají lidé bankovní transakce zdarma a karetní pro kupujicí také (platbu obchodníka karetní společnosti neřeší). Mezinárodní bankovní platby jsou drahé. Už jste někdy platil mimo EU/EHS např. v USD? Bankovní poplatek rozhodně není malý a to ani pro firmy, které běžně se zahraničním obchodují a měly by mít od banky dobré podmínky. Běžný poplatek za takovou transakci bývá 25 EUR.
Lidé z rozvojových zemí mají ještě mnohem horší podmínky. Např. pokud pracují v zahraničí a domů svým rodinám měsíčně posílají finanční pomoc. Jejich příbuzní účet v bance většinou ani nemají a musí využívat služeb agentur, které jsou velmi drahé.
Použití krypta/BTC je pro takový převod mnohem levnější i s přihlednutím k volatilitě a je rovněž rychlejší. Pokud vím, existují již služby, které přijmou i vydají USD a jen zúčtování probíhá v BTC a je to určitě levnější a rychlejší než agentura. Ostatně i takhle měla fungovat ta Salvadorská peněženka, i když tam byl údajně problém s centralizací.

Bohužel hlavní probém BTC je i v článku okrajově zmíněn – poplatky musí být aby zůstal zájem těžařů těžit, až se bude časem v důsledku halvingů odměna za vytěžený blok stále snižovat. LN zde bohužel příliš nepomůže, neboť zde jsou poplatky nepatrné a vlastně tak ještě poplatky snižuje. Tak snad jedině v případě že by na BTC přešla alespoň část světové populace a platila jím všechny své výdaje. Pak by možná miliardy transakcí v LN mohly dohromady dát onu potřebnou odměnu k udržení těžby. Ale to se bohužel zdá nereálné. Masová adopce tu stále není a každý halving se blíží s neúprosnou pravidelností. Je mnohem pravděpodobnější, že se to prostě “nestihne” a některý z následujících halvingů BTC nakonec zahubí. 🙁
Naštěstí tu máme jiné coiny 🙂

AjRep

Vzhledem k tomu, že prozatím hashrate bitcoinu pořád roste, čili těžaři jsou stále v zisku, tak záhuba asi nebude až tak blízko.

Fantom

Netvrdim že je blízko. Těžaři jsou stále v zisku a byli i když byla cena pod 20k. Další halving napoví, ale nic zásadního se ještě nestane. Ale ty následující? Každé 4 roky dvojnásobek ceny (při zachování ostatních podmínek) ? Bez skutečné masové adopce to nepůjde. Snad jen hyperinflace USD by tomu mohla pomoci. Ta ale také zatím není na pořadu dne. Obávám se že do 30 let bude BTC jen artefakt historie a ne světová měna nebo elektronické zlato ☹️

Mamlasman

Motivace těžařů inflací slouží ale jen v počátku k distribuci mincí. Držitelé budou mít čím dál větší motivaci zapisovat bloky ve ztrátě. A pokud nebude o síť zájem, bude menši hodnota transakcí, takže nebude tak velké zabezpečení třeba. Bitcoin je navržen opravdu chytře. Zatím má asi jediný šanci být dostatečně bezpečný bez větší inflace.

an onym

Proč by jediný btc měl mít šanci? Slyšel jste někdy o Ergu, Tezosu, Cardanu?

Roman Nerad

Nikdo nema kristalovou kouli, ale PoW je urcita zaruka bezpecnosti a decentralizace, coz vnimam jako zasadni vyhodu. Ma nevyhody ve vysoke spotrebe el. energie, ale bezpecnost holt neco stoji. BTC nikdo nemuze zrusit, byt mu muze komplikovat “zivot”. U PoS coinu bych si tim tak jisty nebyl. … Obecne teoreticky je nejvetsi riziko prolomeni sha256, coz je udajne nemozne, ale za 10 let to muze byt jinak.

Fantom

Jenže ten počátek distribuce mincí máme už téměř za sebou. Většina BTC už byla vytěžena a zbývá jich už jen málo. A po každém halvingu to bude jen horší. Konečný počet mincí se může nakonec ukázat jako nevýhoda. Ostatně každá měna by měla být mírně inflační.

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Přitom by ale MÍRNÁ inflace (cca 0,5 %) vůbec nevadila, spíše naopak.

Mamlasman

Bylo by na dlouho vyjmenovat všechny výhody LN oproti bankovní platbě. Nedá se to úplně porovnávat z více důvodů. Ale pro běžné placení v obchodech je to určitě srovnatelné s karetní transakcí. Ta je vždy mnohem dražší a mnohem, mnohem pomalejší….

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Cenou za bankovní účet zdarma je především to, že běžná banka funguje cca jako FTX. Akorát že tam to byl podvod, zatímco zde je to základní princip bankovního systému.

Miroslav
Hodnocení článku :
     

Bomba, hned si jdu kvůli tomu koupit bitcoin 😂 jako normální člověk vydělávající do 50 000, z toho budu mít mega prospěch 😂

an onym

Bohužel mega úspěch mít nebudete, ten dávají až lidem s příjmem 51 a víc. Konec ironie.
Btc i všem ostatním kryptoměnám nezáleží na vašem příjmu.

Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Pro lidi s průměrným příjmem je lepší Bitcoin Cash a nebo Litecoin. Stejná služba, ale daleko levnější. Říkám to pořád, takže je to pravda.

spot_img