Americký zakladatel oboru virtuální reality, Jaron Lanier, prohlásil, že Bitcoin je díky své konstrukci ze své podstaty Ponziho schéma, neboť z něj měli největší prospěch první investoři.
Lanier během svého projevu v podcastu Lex Fridman naznačil, že jednotlivci, kteří si aktivum koupili dříve, jsou ve srovnání s pozdními investory mnohem bohatší.
Podle tohoto vědce bitcoinový řetězec od bohatých držitelů k drobným investorům koreluje s hazardem na základě faktorů, jako je volatilita trhu. Naznačil, že Bitcoin, stejně jako hazardní hry, je sice velká ekonomika, ale neproduktivní.
“Je to ze své podstaty Ponziho schéma, neboť ti, kteří přišli dřív, mají víc než ti, kteří přišli později. A čím dále v řetězci se dostanete, tím více jste předmětem hazardních her, kde je to stále více a více náhodné a stále více to podléhá podivným síťovým efektům”
Bitcoin je nefunkční
Lanier dále uvedl, že přestože sám dlouhodobě prosazuje digitální peníze, tak Bitcoin bohužel řešení nenabízí a označil jej za nefunkční. Řekl, že Bitcoin je rekonstrukcí zlatého standardu, což nedává ekonomický smysl.
Během svého vystoupení dále poznamenal, že pro prostor digitálních peněz je bezbřehé používání technologie Bitcoin katastrofou a označil to za “zločin proti atmosféře”.
Na druhou stranu ale uznal a ocenil existenci lidí, jako je spoluzakladatel Etherea (ETH) Vitalik Buterin, kteří se snaží tento prostor změnit.
“Když se objevil Bitcoin a původní dokument o blockchainu, mé srdce se tak trochu sevřelo, protože jsem si pomyslel: panebože, aplikujeme všechny tyto fantastické myšlenky a všechna tato velmi pečlivá distribuovaná bezpečnostní opatření, abychom znovu vytvořili zlatý standard. Je to prostě takové retro. Je to tak nefunkční. Z ekonomického hlediska je to naprosto zbytečné”
Bitcoin podle něj také nevykazuje příležitost k vytvoření ekonomického růstu, protože byl postaven na myšlence, že problémem je vládní centralizace.
Závěr
Sám se považuji za bitcoinového fanouška a Bitcoin vnímám jako jeden z největších vynálezů posledních desetiletí. I z důvodu objektivity jsem se pokusil čtenářům Kryptomagazinu zprostředkovat také pohled z opačného názorového spektra. Co si myslíte o Lanierových argumentech vy?
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.
Bitcoin je díky své konstrukci ze své podstaty Ponziho schéma, neboť z něj měli největší prospěch první investoři. – to je podobná logika, jako kdybch řekl, že Apple je ponziho schéma, protože njvětší výdělek měli první investoři 🙂
Apple je firma co vyrabi a prodava nejaky, uz par let uspesny, produkt, sveho casu temer zkrachovala aby pak vyrostla, btc nic neprodukuje, pouze je to spekulace, kazdy tu nakupuje pouze s vidinou zisku i ti hodleri to drzi, ze doufaji v x-nadobek vlozenych prostredku, by me zajimalo kolik jich neco nekde pres btc neco zaplatili
Bitcoin produkuke teplo. To, ze ho nikdo nerecykluje je chyba.
Já jsem si těžbou tři roky vytápěl byt.:D
Jako jo, nicméně ta obrovská nespravedlnost, kterou mnozí BTC maximalisté přehlížejí a jsou dokonce schopní hovořit o spravedlnosti, tam prostě je a ne že ne. Na druhou stranu u BTC alespoň chybí ta obrovská míra vychcanosti, kterou vidíme u shitcoinů (pardon altcoinů).
Zajímalo by mě, jestli znáte alespoň jeden jediný kvalitní altcoin s velkým potenciálem a přínosem, minimálně srovnatelným s Bitcoinem (jehož velkým přínosem je, že byl první kryptoměnou), a zda si myslíte, že Web3.0 je v podstatě hoax, nemající žádné užitečné opodstatnění oproti obyčejnému HTTP? Platné jsou samozřejmě názory, podpořené argumenty.
Pokud alespoň na jednu otázku odpovíte “ne”, objektivně vám doporučuji intenzivně studovat a budete překvapen. Technologie, která je nyní na vzestupu, je totiž zajímavější, než se vám nejspíš zdá. Akorát se jedná o podobnou situaci, jako v bublině dot com. Trh je velmi složitý. Prosadí se samozřejmě zlomek z toho, co dnes paralelně vzniká.
Až budete mít nastudováno, pochopíte, proč jsem to sem tedy rovnou nenapsal. Ono je toho tolik, že je nemožné vyjádřit se konkrétně v příspěvku diskuse. Je to minimálně na jednu zajímavou knihu.
V inovacích, které mám na mysli, žel, Bitcoin není zrovna v čele, přestože se bez kryptoměn z principu neobejdou. Bitcoin rozhodně netvoří žádný takový ekosystém.
Já píšu o nespravedlnosti (ala ponziho schéma) a vychcanosti (důvod vzniku drtivé většiny altcoinů). Jak s tím souvisí nějaký web 3.0? V příštích xx letech se může objevit xxxxx “kvalitních altcoinů”, když každá další generace může být o několik řádů “kvalitnější” než ta předchozí a neustále se tak dále a dále nahrazovat. Určitě to může být nějakým přínosem (byť tedy pochybuji, že ve světě, kde pro většinu lidí internet znamená Google a Facebook bude nějaká velká snaha to prosadit), ale určitě to nemůže fungovat jako “peníze”. Jako peníze může fungovat leda něco, co je alespoň trochu vzácné a ne altcoiny, kterých může být (teoreticky) nekonečný počet. Těmto úvahám prostě chybí výhled v horizontu alespoň pár desítek let. Bude tu Bitcoin za 20 let? Podle mě s velkou pravděpodobností ano. Bude tu za 20 let kterýchkoli z dnešních top 20 alcoinů (resp. bude alespoň malá část z nich stále v top 20)? Podle mě s velkou pravděpodobností ne.
Mně dráždí, že altcoin je pro vás rovnou shitcoin. A jak s tím souvisí Web3.0? No právě velmi. S altcoinem. A prosadí se nakonec zcela sám, protože se prostě jedná o citelně lepší environment. Tak například to, že s obyčejným Raspberry na domácí Wi-Fi můžu mít srovnatelnou celosvětovou konektivitu, jako Google, který k tomu ale potřebuje hromadu obrovských a nákladných CDN serverů na páteřní síti. Rozdíl v nákladech je doufám dostatečným argumentem. Kromě toho distribuovaná síť s celosvětovým virtuálním počítačem (ať už na jakékoliv decentralizované síti) funguje technicky mnohem lépe. A ještě můžete zůstat v anonymitě. A navíc výpadek mého uzlu neznamená automaticky výpadek mé dApp, jako je tomu dnes při výpadku serveru. To jsou všechno argumenty pro altcoin. V těchto sítích jsou potřebné k některým operacím, souvisejícím z doménovými jmény nebo energií pro běh backendu dané dApp. Například Filecoin opravdu Bitcoinem nenahradíte. Protože nebude umět to, co potřebujete. Přechod na tento typ sítě, úzce související s altcoiny, bude stupňovat ve chvíli, kdy lidé zjistí, že z internetu vše jednoduše zmizelo. A nebo se nazlobí sluníčko, což dnešní typ internetu rozhodně nezvládne. No a pak bude jasno. Bitcoin se také tlačí sám díky svým vlastnostem. Tohle je stejné, pouze s ještě větším potenciálem.
Chytnu Vás za slovo a to jak píšete “Například Filecoin”. To je jako byste říkal jako peníze můžeme používat například tohle, nebo například tamto a nebo například támhleto. Chápu, že jste zřejmě ajťák a já zase zřejmě :-)) ekonom, ale ekonomicky Váš přístup prostě nedává smysl… sorry jako. Bude to buď Bitcoin a v nějakých dalších vrstvách se vyřeší jeho technická omezení a nebo kryptoměny, jak je známe zřejmě nebudou vůbec (a zbude nám leda nějaký státní a nebo korporátní shitcoin a k tomu další statisíce dalších altcoinů, které budou sice technicky dokonalé, ale prakticky jako peníze nepoužitelné)
Ale jo. Většina investorů jsou jen spekulanti na zisk a serou na využití této technologie. 21 milionů pro 8 miliard lidí je taky blbost, na platby z dlouhodobého hlediska,budou lepší jiné projekty.
to se člověk nesmí dívat na celou minci ale podívat se na kolik jednotek se dá dělit.. pak už není problém 21 milionu pro 8 miliard 😉
Přesně opačně! Většina lidí vidí v bitocinu návrat ke “zlatému standartu” a přejí si, aby jednou nahradil USD a jiné nekryté měny. 21 milionů je bitcoinů, ale každý bitcoin má 100 000 000 SAT a přemýšlí se o dalším možném dělení. Lightning Network už pomalu ale jistě začíná byt také velice použitelný. Nevím proč by tedy neměl být pro platby dobrý… jakože čekat 1s než mi to dojde z jedné strany planety na druhou je dlouho?
Většinu lidí btc nezajímá a zbytek zajímá kvůli vidine rychlého zisku. Pokud by byl stabilnější, obávám se, že by nezajímal už prakticky vubec nikoho. Je to sice nepekne, ale je třeba si to přiznat. 😀
Bude s větší edukací zajímat víc a víc lidí. Už jen díky tomu, že díky němu nebudou chudnout. Je to vlastně zlato, jen je digitální a praktičtější. Dřív nebo později jej zválcuje, tak jako se to historicky stalo koneckonců vždy v souboji analog vs digitál.
Hele pánové, já vám víru v btc neberu . Ale z 21mega je cca 5milionu nenávratně straceno. Můžeme to přepočítávat na satoshi ,ok,ale stále platí, že jestli by to teoreticky vzalo 20 států jako zákone platidlo,plus to vlastní velký hráči a burzy,kolik těch satoshi bude na placení? Na začátku to byl e cash, pak spekulace na růst, teď to bereme jako digitální zlato, ale to jsou jen naše pohledy na btc, ne to čím to bude. Přínos btc byl v blockchain u. To je opravdová revoluce. Staré bylo vždy nahrazeno novým, tak doposud se jeví historie. Btc ukázal směr a další projekty mají možnost udělat lépe to,co se časem ukázalo jako ne zcela ideálním. Btc je super,ale slepě vidět jdn btc a popírat výhody ostatních projektů,je již nesubjektivní. A tak jak je zlato i stříbro,jak je euro i dolar,jak můžete investovat od veteránů po obrazy,tak i tady platí, že vítěz nebude jen jeden . Všem děkuji za reakce a přeji hezký den ❤️
Osobně jsem už pár bear marketů zažil a spousta těch skvělých projektů, které měly věci řešit lépe než bitcoin je v propadlišti dějin. Osobně si myslím, že jako platební systém je bitcoin s pomocí Lightning Network absolutně dostatečný a argument o tom, že i těch satoshi není moc, taky nevidím úplně relevantně, protože i satoshi se bude dále dělit s tím, jak bude bitcoin růst.
Vítěz opravdu nebude jen jeden, ale pokud začnou padat obří předlužené ekonomiky, tak bitcoinizace je cesta pro lidi, jak nechcípnout hlady, případně jak začít znovu. Pěkný den i tobě 😉
Ach, jo, prý další projekty… Je tak těžké pochopit, že v momentu, kdy by nějaký ten “další projekt” kapitalizací překonal BTC, ztratí to celé smysl? Protože pak už by to celé bylo jen o tom, že další a další a další…. projekt překoná ten předchozí projekt, ale pak tomu bude chybět ten naprosto zásadní atribut, kterým je VZÁCNOST!
Naprosto souhlasím s Martinem. Přínos bitcoinu byl v blockchainu. A to tak obrovský, že změnil svět. A pokud to ještě není tak úplně vidět, pak počkejte za pár roků. Bitcoin nikdy hodnotu neztratí, ale používat se bude později jen velmi zřídka, protože ho nahradí mnohem rychlejší a sofistikovanější altcoiny. (Bitcoin nakonec bude mít jen jakousi sběratelskou hodnotu. Ovšem ta bude obrovská.) Každý, ať si to přebere, jak umí. Vždyť informace máte na těchto stránkách několikrát denně. A naprosto nesouhlasím s tím, že je to honba za penězi, anebo dokonce s Ponziho schématem. To je hloupost. Jde o mnohem, neporovnatelně mnohem víc.
No se vší uctou k panu Lanierovi, at si ten “genius” plácá co chce… V jeho řeči je Ponzi asi jakákoliv investice… navíc o využití BTC se jenom tady píše snad každý den.
A uplně mimo je to vyzdvihování Vitalika, kdy si jeho company předtěžila Ethereum a pak vesele prodávali…
Pro Martina:
No a k těm 21 mil BTC.. když vynásobíš 21mil. x 100 mil. tak přesně tolik je satoshi a to s velkkou rezervou stačí…
A většina lidí opravdu jsou jen spekulanti, ale na tom není nic špatného. To neznamená, že nejsou lidi co na tom pracují a posouvají dál. Jestli někdo nevidí ten obrovský progres za poslední rok (ligtning, Salvador, ETF atd…) tak good luck, vlak už se rozjel… nehledě vubec na to jak se změnilo vnímání BTC.
Ano, přesně, jak píšu o odstavec výš. Jen s tou výhradou, že bitcoin jako multiuniversální platidlo to nebude. Ale pokud potom někdo zaplatí pár bitcoiny v nějaké dražbě, tak se mu celý trh pokloní. To do hry vstoupil král.
Myslim ze vetsina tech z prvnich let nevydelala tolik jako lide po roce treba 2012. Uz toto odporuje myslence o Ponzi schematu. Ve vysledku je fakt ze bitcoin neni moc prorustovy z pohledu pujcek a podpory rustu ekonomiky v urcitem ohledu. Ale tak lidi utracej i za vetsi blbosti a humbuk se kolem toho nedela. At rozhodne trh a ne vlady.
Dle mého, nemá BTC žádnou skutečnou hodnotu. Je to zatím jiný druh akcie, na které vydělám nebo prodělám. Přechod čistě na BTC je nereálný a to právě kvůli pevně danému množství versus zvyšující se počet lidí. Tím pádem by se vlastně věci museli zlevňovat, nebo by lidi umírali hlady, došlo by k nepokojům a válkám. Teď si to mnoho lidí neuvědomuje, protože se BTC pořád přepočítává na normální peníze. Již jsem to psal v minulosti, zjednodušeně: 22 lidí má po jednom BTC, ale u 44 lidí už by měl každý jen 0,5BTC. Nicméně pokud 1 chleba stojí pořád 1BTC, máme tu problém. Dnes se dělají reality show snad na všechno, tedy se to dá vyzkoušet i v reálu. Na pustý ostrov přivezu 22 lidí a každý týden tam přivezu dalších 22. Zároveň každý týden rozdělím mezi všechny rovným dílem pouze 22 chlebů (zjednodušené přirovnání k BTC). Počítám, že tak po měsíci bych už tam raději ani nejezdil. 88 lidí jen na 22 chlebů, mluví za vše 🙂
No možná si někdo nevšiml, ale lidé umírají hlady, dochází k nepokojům a válkám… 😉 A ani já nevnímám, že by BTC mělo být jediné platidlo.. at je klidně normální měna a k tomu BTC.. defakto jak je to ted (BTC bude prostě něco jako digitální zlato a mužeš s tím i zaplatit – platit i ted mužu čímkoliv si dohodnu, jen musí obchodník brát i zákonou měnu)
A kdyby se něco ve vzdálené budoucnosti posralo s dolarem, tak jaká je lepší alternativa? (Že by někdo přišel s dolarem2.0 a řekl: “Ted tomu věřte, ted to bude už dobrý ” je větší utopie než BTC jako jediné platidlo)
Potom by na btc mohl byt revolucni prave ten fakt, ze by se muselo poprve v historii lidstva zlevnovat.
To by rozhodně nebylo poprvé v historii lidstva. Celé období průmyslové revoluce v 19. století bylo deflační. Jak taky jinak, tehdy ještě platil zlatý standard. Trvalá inflace, jak ji známe, přišla až s moderním bankovnictvím 20tého století… A mimochodem nedá se říct jednoznačně, co je lepší. Inflace je sice špatně, ale deflace je možná ještě hůř…
Takže bitcoin jako digitální zlato ano, jako jediné světové peníze určitě ne (nefungovalo by to – ani s bambilionem futures)
Už jsem Ti na to, Leoši, jednou odpovídal. Lidé nepřibývají kvadratickou řadou, aby takový případ mohl nastat. Navíc nebude to výhradně bitcoin, ale různé mnohem vychytanější altcoiny, které postupně budou přebírat jeho roli. Dále Ti problém vzniká v tom, že to pořád přepočítáváš na fiat měny. Zkus se na celou věc podívat přesně obráceně. Ne, že cena kolísá u crypta, ale že cena kolísá u fiat měn. Protože cryptoměn je konkrétní množství. Takže není to volatilita cryptoměn, ale našich stávajících peněz. Tím získáš úplně nový pohled na věc. A až fiat měny na světě konečně zaniknou, pak teprve mezi lidmi zavládne skutečný klid. Ovšem podmínkou je, aby je nahradily decentralizované tokeny. Pokud si vlády vydají digitální eura nebo juany nebo cokoli jiného, pak nás čeká jen totalitní poroba a otroctví. V tom je celá pointa cryptoměn. A takhle je nutné na ně nahlížet.
Pokud by nechvalil Buterina, tak to beru jako nazor k zamysleni. To je stejne jako s nemovitostma. Kdo stavel pred lety, tak mel lepsi prilezitosti nez nyni. Je to Ponzi? Na zlatem standardu je spatne to, ze se neda upravit. Podle me nedostatek bitcoinu povede k valce. To nebude za meho zivota.
Myslíš jako občanskou válku? Jako, že už by se hypershitcoinisti nespokojili s vlastním psím hovnem 56. generace, ale dělali si zálusk na naše hodlované bitcoiny? :-DDD
Touto nesmyslnou logikou je Ponzi schéma jakýkoli pokrok lidstva.
Tak jasně, tady je spíš otázka, jestli odměna těch na začátku nebyla přece jen poněkud neúměrně velká a nezasloužená :-DDD
Ti na začátku museli vyšlapat cestu, aby na tom ti, kteří přišli o deset let později už k hotovému, mohli vydělávat. ;~)
OK, nezasloužená škrtám ;-)))