Bitcoin je ze své podstaty Ponziho schéma – říká jeden ze zakladatelů oboru virtuální reality

4.9
(8)

Zprávy a souhrny

Americký zakladatel oboru virtuální reality, Jaron Lanier, prohlásil, že Bitcoin je díky své konstrukci ze své podstaty Ponziho schéma, neboť z něj měli největší prospěch první investoři.

Lanier během svého projevu v podcastu Lex Fridman naznačil, že jednotlivci, kteří si aktivum koupili dříve, jsou ve srovnání s pozdními investory mnohem bohatší.

Podle tohoto vědce bitcoinový řetězec od bohatých držitelů k drobným investorům koreluje s hazardem na základě faktorů, jako je volatilita trhu. Naznačil, že Bitcoin, stejně jako hazardní hry, je sice velká ekonomika, ale neproduktivní.

„Je to ze své podstaty Ponziho schéma, neboť ti, kteří přišli dřív, mají víc než ti, kteří přišli později. A čím dále v řetězci se dostanete, tím více jste předmětem hazardních her, kde je to stále více a více náhodné a stále více to podléhá podivným síťovým efektům“

Bitcoin je nefunkční

Lanier dále uvedl, že přestože sám dlouhodobě prosazuje digitální peníze, tak Bitcoin bohužel řešení nenabízí a označil jej za nefunkční. Řekl, že Bitcoin je rekonstrukcí zlatého standardu, což nedává ekonomický smysl.

Během svého vystoupení dále poznamenal, že pro prostor digitálních peněz je bezbřehé používání technologie Bitcoin katastrofou a označil to za „zločin proti atmosféře“.

Na druhou stranu ale uznal a ocenil existenci lidí, jako je spoluzakladatel Etherea (ETH) Vitalik Buterin, kteří se snaží tento prostor změnit.

„Když se objevil Bitcoin a původní dokument o blockchainu, mé srdce se tak trochu sevřelo, protože jsem si pomyslel: panebože, aplikujeme všechny tyto fantastické myšlenky a všechna tato velmi pečlivá distribuovaná bezpečnostní opatření, abychom znovu vytvořili zlatý standard. Je to prostě takové retro. Je to tak nefunkční. Z ekonomického hlediska je to naprosto zbytečné“

Bitcoin podle něj také nevykazuje příležitost k vytvoření ekonomického růstu, protože byl postaven na myšlence, že problémem je vládní centralizace.

Závěr

Sám se považuji za bitcoinového fanouška a Bitcoin vnímám jako jeden z největších vynálezů posledních desetiletí. I z důvodu objektivity jsem se pokusil čtenářům Kryptomagazinu zprostředkovat také pohled z opačného názorového spektra. Co si myslíte o Lanierových argumentech vy?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

32 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: