Bitcoin je v počtu aktivních uzlů až na druhém místě. Která kryptoměna je první?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Profilový obrázek
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Jeden z renomovaných analytiků, Aat de Kwaasteniet, je přesvědčený o tom, že hodnocení kryptoměn podle jednoho jediného hlediska, kterým je tržní kapitalizace, je velmi diskutabilní. Místo toho, aby kladl důraz právě na tržní kapitalizaci kryptoměn, upřednostňuje jiné hledisko, a to počet aktivních uzlů.

Hodnocení CoinMarketCap je nesmyslné

Bývalý elektrotechnický designér ve společnosti Vialia Aat de Kwaasteniet vysvětluje, že řazení kryptoměn podle tržní kapitalizace, jak to dělá například CoinMarketCap (CMC), je více než diskutabilní. Dále upřesnil, že tržní kapitalizace by neměla být jediným hlediskem pro hodnocení kryptoměn.

Při tomto jednostranném hodnocení totiž platí, že čím je vyšší hodnota daného aktiva v kombinaci s vyšším počtem mincí v oběhu, tím je aktivum lepší. Kryptoprůmysl klade velký důraz na hodnocení podle výšky tržní kapitalizace, ale tato hodnota je velmi fiktivní.

Aat de Kwaasteniet tento problém dále vysvětluje:

„Řekněme, že John spouští kryptoměnu a nazve ji JohnDoeCoin. Postaví blockchain takovým způsobem, aby na začátku bylo 100 milionů JohnDoeCoinů (tzv. předtěžené žetony). Poté jde za svým přítelem Williamem a zeptá se jej, zda si chce koupit jeden JohnDoeCoin za 10 euro. Podle definice market cap má nyní JohnDoeCoin tržní kapitalizaci 1 miliardu euro a CoinMarketCap jEJ zařadí na 10. místo.“

Analytik se tedy z tohoto důvodu domnívá, že tento způsob hodnocení kryptoměn je nesmyslný. A sám ihned přichází s řešením. Jeho myšlenkou je hodnocení kryptoměn na základě uzlů, které jsou v síti aktivní a podílejí se na ověřování transakcí.

Hodnocení na základě aktivních uzlů

V první řadě došlo k oddělení mincí, které tímto způsobem nelze měřit, neboť nemají vlastní uzly. V tomto případě se jedná zejména o tokeny ERC20 a další tokeny, které se opírají o jiné platformy. Ze seznamu se odstranily rovněž mince, které nejsou těžitelné. Je totiž spravedlivější porovnávat mince, které jsou srovnatelné a které se dají těžit, tak jak to zamýšlel Satoshi Nakamoto.

V CMC byl vytvořen žebříček, který je postaven na tom, že jsou v něm „mince“ a že jsou „těžitelné“. A do tohoto průzkumu bylo zařazeno prvních 100 mincí z tohoto seznamu.

tabulka
zdroj: medium.com

V tomto průzkumu byly sledovány uzly, které byly k síti připojeny za posledních 24 hodin. Jedná se o aktivní uzly v síti, které se podílejí na schvalování transakcí. Nepočítají se tedy například mobilní peněženky, které ve skutečnosti síť pouze monitorují. I u mincí, které pracují s tzv. masternody, supernody, …se počítají uzly, které byly k síti připojeny za posledních 24 hodin.

Jak Aat de Kwaasteniet zdůrazňuje, u některých mincí byla jediná dostupná data poskytnuta v dotazníku ohledně mincí. Toto číslo se pak vezme, i když je zřejmé, že v tomto případě nejsou započítány všechny uzly v síti. Ale pro tyto mince je to jediné známé číslo.

U jedné třetiny mincí nebyl počet uzlů nalezen ani na webových stránkách a ani v dotazníku ohledně mincí. V tabulce jsou označeny žlutě.

Další skupina mincí je vyřazena, neboť uvedená čísla jsou nepřiměřená. Je to například proto, že do výsledku se počítají všechny (hlavní) uzly, které byly v síti jednou nahlášeny. O dvou mincích se v CMC nepodařilo nic zjistit, jedná se pravděpodobně o mrtvé mince. Tato skupina je v tabulce označena červeně.

24. listopadu bylo pořadí 10 nejlepších kryptoměn podle počtu uzlů, které byly připojeny k jejich sítím, následující: Horizen (ZEN), Bitcoin (BTC), Ethereum(ETH), Zcoin (XZC), PAC Global ( PAC), Polis (POLIS), Dash (DASH), Zilliqa (ZIL), DigitalNote (XDN) a Gulden (NLG).

Tabulka

Tabulka

Tabulka
zdroj: medium.com

Závěr

Závěrem je potřeba poznamenat, že tento seznam je výsledkem počtu uzlů připojených 24. listopadu 2019. Z tohoto je tedy zřejmé, že hodnoty se mohou kdykoli lišit. Aat de Kwaasteniet věří, že takovýto způsob hodnocení kryptoměn je spravedlivější a lépe odpovídá tomu, co v počátcích kryptoměn zamýšlel Satoshi Nakamoto.

O aktuálních cenách jednotlivých kryptoměn se můžete informovat na tomto odkazu.

Co číst dále?

Pro začátečníky – Slovníček základních pojmů – aktualizace

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: